Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

Frumosii castiga teren gratis?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

frumosii muncesc de doua ori mai mult ca sa demonstreze ca merita tot ce au sau ce obtin ......... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cu frumosii ma comport mult mai frumos,le fac complimente,stau de vb cu ei....cei mai urati...ce sa zic...vorbesc si cu ei dar nu cum vorbesc cu ceilalti.So...frumosii castiga teren gratis!

Pai acest comportament din punctul meu de vedere este gresit... dar na..fiecare dupa cat il duce capul....daca tu crezi ca vei castiga mai mult de pe urma persoanelor frumoase atunci esti libera sa te comporti asa in continuare. insa ma indoiesc ca acele persoane frumoase au o parere mai buna despre tine comparativ cu unele mai putin frumoase...sau ca se comporta mai frumos cu tine...etc

Toti suntem egali si nu esti mai presus de nimeni,urat(a) sau frumos(oasa);la final...oricata satisfactie ti-ar aduce frumusetea...tot o pierzi:) asa ca incearca sa pretuiesti lucruri cu adevarat valoroase. acei oameni urati s-ar putea sa te surprinda intr-o zi, s-ar putea sa fie singurii alaturi de tine ...nu vei sti niciodata:) nu am vrut sa te supar. e doar un sfat. sa ai o zi extraordinara....plina de frumusete:)

p.s. faptul ca o persoana este dotata cu frumusete tine pur si simplu de natura, acea persoana neavand nici un merit in toata treaba asta. a fi ingrijit e cu totul altceva. la fel si in cazul operatiilor estetice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer? da! de exemplu la shkoala...altfel priveshte un/o prof/a o eleva frumoasa(dar shi ingrijita,imbrakta bn) dekt o persoana d la tzara...care poate n`are atata timp pt ea,shi nici nu are calitatzi fizice deosebite. cu pers urata ma port frumos,pt k nu`s genul sa fiu geloasa sau alceva...le privesc k simple persoane,shi discut cu ele acleashi lucruri pe care le discut shi cu persoanele..ehh mai frumoase :doh: ..asha`s eu.nu tzincont d fizic mereu(ma refer la fatza) ci shi de personalitatea fiekruia...e nashpa atunci cand trebuie sa te angajezi...sunt sigura k o fata sexy shi frumoasa are muuuult mai multe shanse sa obtzina un post, chiar dak nu este pregatita, dekt o fata mai modesta,mai uratzik shi cu mai multa pregatire ! asta e :doh:

 

ashtia`s oamenii noshtri :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, dar parerea mea e ca de multe ori cei frumosi sunt in dezavantaj. Oamenii au tendinta sa judece dupa aparente si sa nu-i intereseze sa priveasca mai atent, mai adanc. Subscriu la ce spunea cineva mai sus, ca o persoana frumoasa trebuie sa munceasca de doua ori mai mult ca se demonstreze ca merita tot ce obtine. Si aici nu ma refer doar la profesie ci la tot ce realizeaza in viata.

Iar pana la urma, ce inseamna a fi frumos? Frumusetea adevarata implica imbinarea frumusetii exterioare cu cea interioara, armonia intre cele doua. Si mai cred ca fiecare dintre noi e frumos in felul sau...

Editat de bridget jones

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prejudecati sunt de ambele parti: ba ca persoanele frumoase primesc avantaje "gratuit", si astfel, cum a zis si red2shoes, trebuie sa munceasca si sa demonstreze ca nu s-a intamplat asta; ba ca sunt superficiale, ba ca nu le intereseaza decat aspectul fizic, neglijand "exercitiile mintii" ("La cat i-a luat sa se machieze, pariu ca nu mai are timp sa deschida o carte"). Persoanele urate sunt neinteresante, nu au o sexualitate dezvoltata, sunt complexate, etc.

 

Acum, ca topicul este legat de "avantaje"... putem sa o luam metodic si sa vedem daca si cum pot obtine persoanele frumoase mai multe avantaje decat "celelalte":

 

1. Familie- Da! "Vai ce ingeras de copil... si ce daca a spart vaza? Uite ce ochisori are! Hai la mama sa te pupe"

2. Scoala- Da! Copiii frumosi vor fi mereu in preajma invatatoarei, obtinand, astfel, macar un "avantaj" emotional, daca nu unul concret. Invatatoarele tinere si frumoase ajung mai usor la inima copiilor. Ca e nevoie si de ceva prezenta de spirit.. e altceva.

3. Liceu- Da! Adolescenta, dorinta de afirmare, de raliere la un grup (grupuri formate pe reguli superficiale de genu: ce muzica asculti? de unde iti cumperi hainele? ce meserie au parintii tai? cati bani ai-> majoritatea! Exista si exceptii). In consecinta, cei frumosi au multe de castigat. Daca te insotesti cu o persoana frumoasa, in aceasta perioada a liceului, tinde sa iti "creasca cota", faci parte dintr-un cerc "elitist", etc. Relatiile amoroase se bazeaza uneori pe aceleasi principii usor superficiale: "am vazut-o, ce frumoasa e!"-> Exista si exceptii, normal!

4. Facultate... si aici intervin diferentele! NU foarte mari, insa intervin. Pe de o parte pentru ca relatiile incep sa ia o nota mai serioasa, si atunci, un barbat sau o femei nu se mai intereaeaza in primul rau de frumusete, si de aspecte care pot face ca relatia respectiva sa mearga: inteligenta, comunicare, educatie, cultura, etc., si pe de alta parte pentru ca mediul academic iti cere o anumita "tinuta intelectuala"- zic eu.

5. Angajare- Job: aici lucrurile sunt echilibrate, insa depinde de job, foarte mult! Daca te angajezi in IT, si esti si frumoasa si desteapta, pe langa una urata te vor alege pe tine, daca te angajezi la front-office, si esti frumoasa, dar nu prea desteapta, pe langa una desteapta si atat, te vor alege pe tine. Depinde de prescriptiile job-ului.

 

Normal, la fiecare lucru pe care l-am spus, exista contraargumente, si sunt constienta de ele, insa ideea este ca aspectul fizic este destul de important. Nu are rost sa ne ascundem dupa degete, si sa ne erijam in fiinte interesate exclusiv de latura "spirituala", ca nu pe aia o vezi prima data. Intre o persoana interesanta si frumoasa, si una mai putin frumoasa, dar potential interesanta, atentia va cadea pe prima. Din start are avantajul "primul observat, primul luat in seama".

Frumusetea iti inlesneste drumul catre a fi descoperit, si cam atat. Din momentul in care te dezvalui, atunci intra in joc celelalte calitati.

 

Acum... ce inseamna frumusete? Care este granita intre un om frumos, un om neingrijit, un om urat? Ce facem dupa ce dispare frumusetea? Ce inseamna o persoana "interesanta" dar putin frumoasa, si totusi care are un succes nebun? Aici o dau pe B. Streisand- intial, ati spune "e urata, dar are succes, teoria se infirma", eu n-as spune asa: zambetul si mimica fetei ei sunt foarte placute. A ignorat un defect, si s-a centrat pe calitati, scotandu-le in evidenta.

 

Din ce am vazut pana acum, nu exista oameni "urati", ci oameni care nu stiu sa isi puna in evidenta calitatile si care dezvolta la un moment o atitudine destul de daunatoare lor si relatiilor pe care le stabilesc "Ete na, si ce daca sunt grasa? Oricum alea slabe si frumoase sunt niste curve!" Wrong! O personalitate armonioasa, cu un intelect antrenat si un fizic placut... reteta de succes! A se nota: nu am zis fizic frumos, ci placut.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu intotdeauna frumosii au de castigat,de ex cand frumoasele apeleaza la o firma pentru un serviciu si la firma aia lucreaza femei,acestea sunt invidioase si nu le servesc,in fine nu ma consider cine stie ce frumusete dar sunt patita. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu intotdeauna frumosii au de castigat,de ex cand frumoasele apeleaza la o firma pentru un serviciu si la firma aia lucreaza femei,acestea sunt invidioase si nu le servesc,in fine nu ma consider cine stie ce frumusete dar sunt patita. :giverose:

Da, asta asa e!!!!! Fetele sunt mai rele la d-astea ecit baietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cind isi pierd frumosii ... frumusetea fizica, cum va purtati cu ei?...

:yahoo: bine spus....... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista femeie urata ci neingrijita ...

Nu aveti idee pe o "uratica" cat o poate schimba o freza noua , haine noi ( care sa i se potriveasca ) ...

 

exista unele care n'ai ce le face cu nici o freza ,... poate una de dinti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×