Sari la conținut
Forum Roportal
succes

Pana la ce varsta ti-ai propus sa muncesti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@succes : hai lasa-ma cu impozitele. 16% chiar nu ii ceva exagerat.

Si ii 16% pe : venituri - cheltuieli ...

Recunosc ca detest impozite mari si alte prostii, dar pana una alta, folosesc si eu o sosea, un trotuar si alte servicii publice.

Impozitele au venit, vin si vor veni si in continuare. Se platesc anual, daca nu stiai asta.

Evident ca daca faci ceva special pentru a evita impozitele poate fi ilegal. Nu despre asta vorbim.

Spuneai ca "Banii incep sa devina un simplu "commodity" care nu te intereseaza." Te intereseaza.

Pentru ca atunci cand sunt prea multi devin o problema. E rar, dar e o problema.

Mai fac si eu artificii sa mi le minimizez ... dar in limita legala.

Exemplu : decontez o parte din cheltuielile cu masina pe firma, pentru ca ma duc si in interesul firmei cu masina, prin oras.

Normal, se practica.

Cat despre venituri pasive, evident ca le am, din moment ce castig mai mult decat cheltui. Diferenta merge in depozite, fonduri de investitii, etc ... si constituie si acelea un venit.

Diferenta dintre ce castigi si ce cheltui lunar se numeste cash-flow. Venitul pasiv este cel care vine,

dupa un anumit timp, fara ca tu sa mai muncesti efectiv pentru el. Gandeste-te ca la un automated business.

Sitemul face munca ta, dupa ce il pui la punct.

 

Ca sa dau un exemplu real si aproape de MLM, dar care nu este MLM.

Noi dezvoltam produse software. Procesorul nostru de plati, ne pune la dispozitie logistica, care permite unei terte persoane/firme, sa promoveze si sa vanda produsele noastre, contra unui comision.

Sunt destule website-uri care din asta traiesc.

La fel si cei care sunt dealeri Orange/Vodafone/etc ... sunt doar un lant de vanzari.

Desigur, se practica externalizarea vanzarilor. Contra comisioane poti dezvolta un network considerabil

fara sa-ti bati capul ca producator.

 

Unii confunda mlm-ul cu nmk-ul cu vanzarile cu sitemele piramidale cu cazinourile online,

toate reprezentant un compot de idei care mai fermenteaza uneori.

Dar nu-i nimic vine iarna si trece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spunand ca banii sunt un "commodity" vroiam sa ma exprim, ca sunt ceva de ce nu imi bat capul.

Nu duc lipsa lor, facturile sunt platite, mancare este, benzina in masina este, imi permit cam orice (lucruri normale, nu excese). Mai sunt si ceva bani in banci, SVM-uri, etc.

 

Si atunci ma trezesc dimineata si ma gandesc : ce proiect cool sa mai dezvolt azi?

 

-------------

Stiu mai bine ca tine (presupun) ce inseamna venituri pasive.

Am 4 jocuri de PC, pe care le distribuie 4 firme. Eu nu mai am nici o tangenta cu ei de 2 ani. Doar incasez banii.

 

-------------

Si acum ceva la ce probabil voi fi injurat.

Daca cineva crede ca banii se fac prin "smecherii/combinatii/etc" se inseala amarnic. Nu zic, faci ceva acolo.

Dar daca vrei ceva solid si sa te tina o viata intreaga, ai nevoie de o educatie solida, cunostinte, perseverente.

 

Vad prea multi "disperati", care abia stiu tabla inmultirii ... dar ei "vor sa fac bani" ... it doesn't work that way. Welcome to capitalism ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles ce zici cu cele 4 jocuri.

 

Referitor la smecherii/combinatii/etc eu spun ca e mai usor sa ai venituri bine gandite pentru o viata, in libertate. De ce sa risti sa ajungi in parnaie pentru cativa banuti.

 

Cei care vor "sa faca bani" nu stiu care e diferenta intre bani si venituri.

Si sunt multi ca ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa afli pana cand muncesti, iti pui intrebarea: ce tip de venit am?

 

1. Veniturile din desfasurarea de activitati

Sunt realizate ca angajat, liber-profesionist sau din afaceri.

 

2. Veniturile pasive

Se obtin in special din real estate, network marketing, drepturi de autor. Sunt veniturile pe care toti le-ar dori, dar e atat de greu sa intelegi cum se obtin. Cele mai noi tipuri de venituri pasive se obtin din afaceri automate (automated business) cum sunt programele de afiliere (care sunt tot o forma de networkmarketing nu mlm).

 

3. Venituri din portofolii

Se realizeaza din actiuni si hartii de valoare ca investitor. E ceea ce se petrece acum la noi, fara nici o educatie financiara. E joaca de-a "investitul" pe bursa. Bursa = Cazino in varianta romaneasca.

 

Asa cum v-ati dat sema:

1. muncesti pana la pensie sau pana mori.

2. muncesti o vreme apoi cash-flow-ul e pozitiv fara sa te trezesti in fiecare dimineata sa-ti faci cafeaua si sa iesi grabit pe usa.

3. nu mai muncesti. BANII muncesc pentru tine. DAR trebuie sa ai un IQ financiar ridicat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa afli pana cand muncesti, iti pui intrebarea: ce tip de venit am?

 

1. Veniturile din desfasurarea de activitati

Sunt realizate ca angajat, liber-profesionist sau din afaceri.

 

2. Veniturile pasive

Se obtin in special din real estate, network marketing, drepturi de autor. Sunt veniturile pe care toti le-ar dori, dar e atat de greu sa intelegi cum se obtin. Cele mai noi tipuri de venituri pasive se obtin din afaceri automate (automated business) cum sunt programele de afiliere (care sunt tot o forma de networkmarketing nu mlm).

 

3. Venituri din portofolii

Se realizeaza din actiuni si hartii de valoare ca investitor. E ceea ce se petrece acum la noi, fara nici o educatie financiara. E joaca de-a "investitul" pe bursa. Bursa = Cazino in varianta romaneasca.

 

Asa cum v-ati dat sema:

1. muncesti pana la pensie sau pana mori.

2. muncesti o vreme apoi cash-flow-ul e pozitiv fara sa te trezesti in fiecare dimineata sa-ti faci cafeaua si sa iesi grabit pe usa.

3. nu mai muncesti. BANII muncesc pentru tine. DAR trebuie sa ai un IQ financiar ridicat.

succes....astia de la mlm te-au "instruit bine"dar mai ai de invatat.......oamenii nu sunt marionete.....

multa iubire....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sheeda, listener si echipa,

 

Pastrati-va energia si mai chemati cativa prieteni pentru ca voi lansa un topic care o sa va socheze pana si pe voi.

Am nevoie de intretinatori. Cei ca voi ma ajuta in comunicare dar din pacate nu prea aveti argumente.

 

Aici, dupa cum s-a vazut, nu prea aveti cu ce contribui pentru ca tre' sa stii ce spui. Asta e. B.L.N.T.

Dar acolo va fi despre mlm si stiu ca sunteti tare priceputi la asa ceva.

 

Sa fie de la iubire, oare, toate astea? :P :D

Editat de succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paradoxal, in ultimii ani, am cunoscut zeci de oameni ca "succes" ... pentru care succesul tot ezita sa apara. Povesti, povesti, frumos expuse, whatever.

 

Hai ca o spun eu pe scurt. Get a job. Pune-ti la punct o pregatire intr-un domeniu oarecare, si vinde serviciile/produsele rezultate. Degeab crezi ca banii se fac din "vrajeli". Peste catva ani iti vei da seama ca nu ii asa.

 

MLM merge pentru acei 2-3 din varf, care gasesc 2-3 mii ca tine, care alearga, fac propaganda si le umple buzunarele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc despre 3 tipuri de venituri in thread-ul asta.

Poate in engleza e mai clar:

 

1. Earn Income.

2. Passive Income.

3. Portfolio income.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×