Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

romani in grecia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crezi ca in Grecia nu au Oriflame, de' trebuie sa le fie distribuite din Ro, aici?

Ba inca cum, cat si aici e firma MLM... eu sunt reprezentat Oriflame la greci :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am lucrat anul trecut pe insula in santorini am ajuns acolo in ianuarie in nestiinta de cauza cand totul era pustiu caci acolo sezonul es deschide undeva in aprilie.M-am apucat mai cu engleza mai cu semne mai cu dictionarul dupa mine si miam facut acte ...afm ....amka ...carnetul ala de sanatate la spital , de la politie mi-am luat permisul ala de sedere (dupa contractul de chirie) si munca(asta dupa angajare) si ce am mai auzit si eu .In aprilie m-am angajat cu acte la un hotel mi s-a platit toate la alea la stat dar la sfarsit nu am mai stat sa-mi scot ensimele pe sezonul respectiv si nici sa depun declaratia de venit .Pot sa o fac acum in aprilie cand ma duc din nou? Stiti cum se face si ce trebuie sa fac si ce sa declar?Va multumesc frumos.

Editat de Tzumbi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am lucrat anul trecut pe insula in santorini am ajuns acolo in ianuarie in nestiinta de cauza cand totul era pustiu caci acolo sezonul es deschide undeva in aprilie.M-am apucat mai cu engleza mai cu semne mai cu dictionarul dupa mine si miam facut acte ...afm ....amka ...carnetul ala de sanatate la spital , de la politie mi-am luat permisul ala de sedere (dupa contractul de chirie) si munca(asta dupa angajare) si ce am mai auzit si eu .In aprilie m-am angajat cu acte la un hotel mi s-a platit toate la alea la stat dar la sfarsit nu am mai stat sa-mi scot ensimele pe sezonul respectiv si nici sa depun declaratia de venit .Pot sa o fac acum in aprilie cand ma duc din nou? Stiti cum se face si ce trebuie sa fac si ce sa declar?Va multumesc frumos.

nu mai intra nimeni pe aici .....am nevoie de niste informatii va rog.......ma insel eu sau sunt pe un forum???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai intra nimeni pe aici .....am nevoie de niste informatii va rog.......ma insel eu sau sunt pe un forum???

 

Tema de taxe pe venituri nu este cel mai "hot" item pe acest forum :crazy: insa in linii mari iti spun eu cam ce inseamna. Din moment ce tu esti doar un muncitor sezonier in Grecia, pentru tine nu este asa de severa legea daca nu ai declarat toate veniturile din activiti lucrative, timp in care ai stat in acea tara. Nu stiu cum este acolo plata salariilor, insa in fiecare perioada de plata ti se opreste o suma de bani reprezentind taxele legale si este distribuit cum vor ei, nu e treaba nimanui :stars: Insa la sfarsitul anului se mai recalculeaza pe total an cat ai castigat si daca a fost aferent oprit si taxe pentru stat, pentru suma totala, asta face fiecare cetatean azi pe planeta. In cazuri de familisti, cu rate la case si altele, poate mai primesc bani inapoi in caz ca s-a oprit mai mult in timpul anului, iar ai de plata daca nu ti-au oprit suma in cursul anului.

Exista o data in care nu iau amenda cetatenii in caz ca n-au declarat toate veniturile.

Tu oricand poti sa mergi si la firma unde vei lucra le intrebi unde se face aceasta formalitate si te vor indruma.

E bine sa tii hartiile intr-un loc pentru ca la pensionare justifici anii si timpul care va lipsi intre lunile anului, desi suna aiurea azi pensionarea, timpul nu doarme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai intra nimeni pe aici .....am nevoie de niste informatii va rog.......ma insel eu sau sunt pe un forum???

Nu te inseli, esti pe un forum dar pe un topic care poate nu prezinta interes decat pentru romanii care sunt sau au fost in Grecia la munca. Precum se pare, nu mai e nimeni pe forum din acea categorie. :pardon:

Ceilalti forumisti pentru ce sa intre pe topicul asta ? Ce sa zica ?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca subiectul este vechi, oricum nu aveam cum sa raspund. Pe vremea aia , acum 3 ani nici nu aveam afm, abia dupa 1 an mai tarziu mi l-am facut, in rest alte acte deloc . Pentru asta incearca sa cereti informati cu consulatul sau comunitatea romanilor din orasul in care sunteti, ei trebuie sa stie cel mai multe informatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cutremur de 7 grade în Turcia și Grecia. Mai multe clădiri prăbușite si tunami ...

*groznice scene am vazut pe diferite videouri iar tunami va care totul ce a reusit sa ridice de pe insulele pana unde a ajuns in Mediteraniana!!! 

https://www.bing.com/videos/search?q=earthquake+in+greece+2020&&view=detail&mid=74F676D515206853E4EC74F676D515206853E4EC&rvsmid=9FFA97258C6F7243BBD29FFA97258C6F7243BBD2&FORM=VDRVRV

 

https://huff.ro/extern/cutremur-de-7-grade-in-turcia-si-grecia-mai-multe-cladiri-prabusite-278102

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×