Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

romani in grecia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna la toata lumea.

Pe scurt,eu vreau pana in luna martie sa plec in Atena,mai precis sa ma stabilesc acolo....fac meditatii la greaca de 3 luni si stiu engleza,ca studii am absolvit facultatea de finante (stiu ca nu are nici o importanta).

Sa fiu un pic mai exacta,nu plec de aici pt ca mor de foame,vreau sa plec pt ca imi doresc din suflet sa ma stabilesc acolo....stiu ca o sa fie f greu,mai ales pt ca am sa plec singura,dar sunt f hotarata.

De o luna de zile tot caut o agentie care are oferte de munca pt Atena,in care sa pot avea incedere si care sa aiba totusi niste oferte bunicele,dar nu am gasit...poate stie cineva care a plecat astfel sau care a auzit ceva...

Adresa mea de messenger este alessya26,pt cine vrea sa vorbeasca cu mine.

eu te incurajez,avand in vedere ca malboro a fost acum 14 ani nu cred ca poate sa-ti spuna cu exactitate cum sunt lucrurile acum.daca vrei scrie-mi mesaj prive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu te incurajez,avand in vedere ca malboro a fost acum 14 ani nu cred ca poate sa-ti spuna cu exactitate cum sunt lucrurile acum.daca vrei scrie-mi mesaj prive.

n-am fost acum 14 ani, ci acum 3 ani :yahoo:

dar e adevarat, tu esti mult mai informata, fiind de la fata locului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, am si eu o intrebare pt cei care sunt familiari cu grecia si au lucrat sau lucreaza in prezent, in ce desitinatie este mai bine de plecat si cand spun asta ma refer la lucrat la munca, CRETE, KOS, CORFU, ZAKYNTHOS, NAXOS, CHALKIDIKI, PELOPONES, SANTORINI unde se castiga mai bine.? stima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua, am si eu o intrebare pt cei care sunt familiari cu grecia si au lucrat sau lucreaza in prezent, in ce desitinatie este mai bine de plecat si cand spun asta ma refer la lucrat la munca, CRETE, KOS, CORFU, ZAKYNTHOS, NAXOS, CHALKIDIKI, PELOPONES, SANTORINI unde se castiga mai bine.? stima

 

 

nu urmaresti stirile?

grecia e in plina criza financiara, si tu vrei loc de munca acolo

o sa fie cam greu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patronii greci trag tzepe si cand economia merge - iti dai seama cum sunt acum ??

 

Sa nu te mire daca muncesti o luna intreaga si nu iti vezi salariul deloc ....sau cu putin noroc vezi jumate din ce era stabilit ca primesti ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patronii greci trag tzepe si cand economia merge - iti dai seama cum sunt acum ??

 

Sa nu te mire daca muncesti o luna intreaga si nu iti vezi salariul deloc ....sau cu putin noroc vezi jumate din ce era stabilit ca primesti ....

Il vezi pe tot, insa dupa o luna si jumatate... cel putin.

 

nu urmaresti stirile?

grecia e in plina criza financiara, si tu vrei loc de munca acolo

o sa fie cam greu

Ba ai foarte multe sanse ca est-european sa gasesti acu' un loc de munca acolo. Ieftin si bun pentru ei, cum ar veni, mai ales ca au dat si ei recent de sclavia moderna si profitabila, cu putine investitii.

Criza e in sectorul public, ca-n orice tara din lume, in momentul de fata.

Editat de Nesimdzescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns in Grecia ca si turist si de a-mi face 2 expozitii de pictura cu vanzare in Halkidiki anul trecut in iunie, trasa de o colega cat si prietena din liceu/facultate, stabilita de vreo 5 ani la greci. Sa nu ma lugesc prea mult, am trecut destule, viata nu e atat de roz cum pare, desi nici nu ma las batuta. Prietenia cu ea am terminat-o definitiv din cauza ca m-a furat cu o suma considerabila de bani de pe urma unei afaceri avute impreuna cu ea de pe urma picturii, acum pentru mine, dupa o luna de stat in Romania pt relaxare si destresare, am revenit la greci pentru a-mi reface cariera. Sa spun pe cont propriu cu pictura, fara nici un fel de asociere, caci nici nu mai imi trebuie, impreuna cu prietenul meu ce ma mai ajuta cu diverse legaturi, astfel si eu supravietuiesc in frumoasa Grecie. De 1 an cat sunt aici si ce m-a determinat sa raman, in primul a fost prietenul pe care-l cunoscusem la o luna dupa ce-mi terminasem cele 2 expozitii din Halkidiki, m-am indragostit de tara, limba, gastronomie si tot ce ma inconjoara. Chiar daca m-am lovit de multe, desi o viata prea roz e prea monotona. Locuiesc in Thessaloniki si-mi iubesc orasul.

Este greu mai ales daca nu stii atat de bine limba, cel putin pt mine, o inteleg, ma descurc mai greu la comunicare, la scriere iar e perfect, asta dupa ce am urmat in tara o luna de curs cu o profesoara si in luna octombrie voi reincepe altul pt timp de 9 luni. Ca job, coordonez totul de-acasa a zic, cu pictura la comanda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×