Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

schimbarea destinului

Postări Recomandate

Cosmine... intr-un mod ciudat , batranii stiu mai multe despre mersul universului decat credem noi, doar ca decodifcarea o fac intr-un mod straniu, totul conducand in final la ideea de eres/superstitie , dar ... nu-i asa .

 

ii desconsideram infiecare clipa ... pe nedrept insa . :cheer:

 

De parca moartea ne cauta dupa numele pamantesc.

dar dupa ce ? :cheer: sau ai senzatia ca-i doar un banal nume ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, chestia asta cu numele e tare interesanta si cred ca te influenteaza mult. Eu am doua prenume (ca ai mei n-au reusit sa ajunga la un consens :cheer: ). Pana in urma cu cca 6 ani, toata lumea ma striga cu numele ales de mama mea. Mie numele asta nu mi-a placut niciodata, nu ma simteam bine cu el, dar simteam ca n-am incotro. La un moment dat am intalnit pe cineva caruia i s-a parurt mult mai frumos cel de-al doilea nume al meu si a inceput sa ma strige asa. Aceasta persoana mi-a schimbat enorm de mult viata (numai in bine) si a fost ca un nou inceput pentru viata mea sub toate aspectele. Incet, majoritatea s-au obisnuit cu cel de-al doilea nume al meu si, cu cateva exceptii, toata lumea il foloseste. Ceea ce mi s-a parut straniu este ca persoana respectiva imi influenteaza si azi oarecum viata, fara sa fie in preajma mea, e ca si cum a aparut, mi-a trasat o directie noua in viata si apoi a disparut. Ne-am despartit extrem de ciudat, aparent fara motiv, in ciuda faptului ca ne iubeam enorm si in aproape 2 ani nu ne certasem nici macar o singura data. Adica sunt sigura ca a fost o chestiune de destin. Mai mult decat atat, viata mea cu cele doua nume e complet diferita, e ca si cum fiecare ar fi avut destine separate, insa cumva integrate intr-unul singur. Mi-e greu sa explic cu exactitate, cred ca v-am bagat deja in ceata :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am doua prenume (ca ai mei n-au reusit sa ajunga la un consens :cheer: )....

. Mi-e greu sa explic cu exactitate, cred ca v-am bagat deja in ceata :cheer:

si eu sunt in aceiasi situatie... ai mei ma strigau pe al 2-lea nume de botez, iar mie imi placea Ravl... ceea ce a si ramas in final :o:

 

intr-adevar, cumva numele de botez se afla inscris intr-un cod energetic sa spunem, un fel de buletin de identitate astral :cheer:

 

a... nu dati prea tare ! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam o homeopata care este principiul homeopatiei. SI imi spunea ca pentru o boala se recomanda un remediu, in cantitate f mica si ca importanta nu e substanta ci informatia ei. Apoi am intrebat-o cum de e posibil c aboala unui om sa fie vindecata de substanta aflata intr-o planta. SI mi-a spus ca e o chestiune de "tipar" sau de rezonanta. Universul este alcatuit dupa legi care isi gasesc diferite forme de expresie in absolut toata Creatia. Si ca intelegand aceste rezonante poti sa aduci intr-un punct o finrmatie care lipseste, slujindu-te de un alt element al creatiei, rezonant.

Numele sunt litere, literele simboluri, sombolurile concepte. In constiinta colectiva subconstienta exista toata suma simbolurilor folosite vreodata. Asa functineaza si rugaciunea. Evocarea imaginii-concept a lui Isus sau D-zeu e suficient de puternica (activand forte cosmice uriase gorat ed eomenire de-a lungul timpului) pentru a at eintari si a te deschide spre divin si astfel de a ti se revela solutia sau atitudinea potrivita.

Simboluriel folosite in crestinism, tao, reiki si orice alta forma de expresie spirituala sunt banci de informatie. Create tot de constiinta omului in mii de ani de proiectie si aspiratie spre divin.

 

Daca iti poti schimba destinul? Da, poti sa-l schimbi. Dare care destin?. Destinul e o destinatie. Poti schimba destinatia. Dar nu cred c apoti schimba menirea. Menirea, indiferent de destinatia aleasa, e una. Ea s epoate implini sau nu. De exemplu ai menirea de a fi smerit. Poti s-o faci luand calea manastirii, avand 5 copii si muncind pt sporul familiei, lucrand mereu sub sefi tirani sau intrand in puscarie si supunandu-te unui sistem dur. Astea sunt destinatii. SI chiar daca ai o cale mai aspra de viata nu e obligatoriu sa intri in puscarie sau in spital cu o boala handicapanta ca sa te smeresti. Poti alege variante. Dar menirea ramane - afli intelesul desplin al smeririi. Ti-l asumi.

 

Destinul este mereu in cocnordanta cu ceea ce facem. Menire e mereu in concordanta cu cee ace suntem. SI pe manadoua le alegem cand ne nastem. NMe alegem ruta de drum. Abvand libertatea sa refuzam drumul, sa dam din gard in gard, sa ne alegem tovarasii de drum, sa nu alegem nioci unul,s a facem cale-ntpoarsa, sa ratacim, sa intram in bucle. Avem libertatea de a face or ice cu viata noastra. Dar orice am face ramane ca fapt ca ne-am ales cand sa venim si ce sa facem cu ceea ce suntem. Si asta nu e un dat independet de noi - ceea ce suntem. Este tot alegerea naostra.

Eu asta cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simboluriel folosite in crestinism, tao, reiki si orice alta forma de expresie spirituala sunt banci de informatie. Create tot de constiinta omului in mii de ani de proiectie si aspiratie spre divin.

exact... orice forma de exprimare, orice tip de concept, orice ... chiar si viitorul ;

totul este preexistent in banca ai de informatie ! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-adevar, cumva numele de botez se afla inscris intr-un cod energetic sa spunem, un fel de buletin de identitate astral :cheer:

a... nu dati prea tare ! :cheer:

 

nu dam ... ca ai dreptate...

 

Se tot chinuie oamenii sa afle adevaratul nume al lui Dumnezeu... Oare de ce :cheer:

 

uite un link aici ... Temperamentul si cum sa alegem un nume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu dam ... ca ai dreptate...

 

Se tot chinuie oamenii sa afle adevaratul nume al lui Dumnezeu... Oare de ce :cheer:

 

uite un link aici ... Temperamentul si cum sa alegem un nume

mda... eu nu sunt adeptul numerologiei, insa exista o legatura intre nume si "codul" ala de care vorbeam .

 

cat despre numele lui Dumnezeu... oamenii mai au de asteptat ! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat despre numele lui Dumnezeu... oamenii mai au de asteptat ! :cheer:

 

cunosc o persoana care vb. cu Dumnezeu si nu se lauda pe forumuri ... si mi-a zis ceva :cheer:

asa ca poate se cunoaste dar ... asa, mai in surdina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cunosc o persoana care vb. cu Dumnezeu si nu se lauda pe forumuri ... si mi-a zis ceva :cheer:

asa ca poate se cunoaste dar ... asa, mai in surdina.

:cheer:

 

mai... tu glumesti cu siguranta ! ...sau persoana respectiva e :cheer:

 

cum sa-i spuna Dumnezeu numele ? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cheer:

 

mai... tu glumesti cu siguranta ! ...sau persoana respectiva e :cheer:

 

cum sa-i spuna Dumnezeu numele ? :cheer:

 

poate o sa ti-l spuna si tie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×