Sari la conținut
Forum Roportal
sergheyyy

Diferenta antivirusi

Postări Recomandate

Hai noroc la toti!! Tot aud de la lume ca ar fi o diferenta intre un soft cu licenta si intre un soft crackuit!! de exemplu la antivirusi exista vreo diferenta daca eu iau de pe site producatorului softu si dupa aia il crackuiesc!?Uneori chiar daca am antivirus mi se viruseza pc`ul si pana la urma am ajuns la concluzia ca nici un antivirus nu este bun,sau nu este pt ca e piratat!???Imi poate zic cineva chestia asta!!!

 

Mc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good:

Grea intrebare!

 

Raspunsul ar trebui sa fie: nu, nu exista nici o diferenta. Un antivirus piratat poate sa functioneze sau sa crape la fel de bine ca unul cu licenta. Personal, le prefer pe cele cu licenta.

De regula producatorii adopta tactica Microsoftului si se fac ca nu vad ca tu ai un AV fara licenta. Unii... te mai busesc din cand in cand (Symantec sau Avast).

Antivirusii, daca nu sunt buni (?!?) :D , sunt utili, bineinteles cu un firewall langa el si adio virusi!

 

Intrebare: cu ce AV ziceai ca te-ai virusat? :P?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!! Mc pt sfat! da sa stii ca nu este chiar asa ....pai uite de exemplu un windows original nu face atatea probleme cum face unul piratat.dupa o luna apar erori si alea alea...si sa stii ca imi intretin sistemul destul de bine.scanez registri si defragamentari la saptamana si tot probleme...ori cauza e ca intru pe net si poate din cauza cracurilor , ca de obicei de pe site urile cu crackuri doar scripturi aiurea sau virusi ei...na nu stiu ce sa zic....in fine ...mc oricum pt sfat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

Grea intrebare!

 

Raspunsul ar trebui sa fie: nu, nu exista nici o diferenta. Un antivirus piratat poate sa functioneze sau sa crape la fel de bine ca unul cu licenta. Personal, le prefer pe cele cu licenta.

De regula producatorii adopta tactica Microsoftului si se fac ca nu vad ca tu ai un AV fara licenta. Unii... te mai busesc din cand in cand (Symantec sau Avast).

Antivirusii, daca nu sunt buni (?!?) :cheer: , sunt utili, bineinteles cu un firewall langa el si adio virusi!

 

Intrebare: cu ce AV ziceai ca te-ai virusat? :o:?

 

:cheer: .... :cheer: .... :o: Emma...intrebare incuietoare! Tare,nu? :P

Probabil e incepator...dar ce e "tare" e ca baiatu' nu stie raspunsul la ce te-a intrebat dar...stie sa crackuiasca! :o: :P

Producatorii,vad? :P Cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu. In momentul in care un soft ajunge sa isi faca update de pe net, el isi poate trimite seria, seria BIOS-ului, a HDD-urilor si a procesorului. Asa cum face Windows-ul. Serverul verifica datele de inregistrare si vede ca aceeasi serie este folosita pe turme de computere si decide sa le elimine. Clientul de drept va avea tupeu sa faca scandal si va trimite copie dupa actul de achizitie, i se schimba seria, problem solved.

 

Am avut problema cu un client cu Norton Internet Security care i-a blocat netul, brusc. A restaurat partitia pe care avea tot Norton de la o data in care stia sigur ca ii merge. Dupa cateva secunde de cand s-a conectat Norton pe net... nu i-a mai mers. A refaut partitia fara Norton si mergea brici. A revenit la una cu Norton si iarasi nu mergea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Herr...ce surpriza...asa mai vii de acasa! :focus:

Fii activ in sensul bun...si mai lumineaza-ne si pe noi ,astia mai prosti...fara sa ne pui etichete!

La informatica esti mult mai util decit la rock si satanism! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista cel mai bun antivirus. Fiecare are avantajele si dezavantajele lui.

 

Parerea mea:

 

Nod 32: ocupa putine resurse,putine false alarm,rata de detectare de virusi medie

Kiss(kaspersky): consuma foarte mult,putine false alarm,rata de detectare de virusi peste medie

Bidefender: consuma la fel de mult ca si kissul,foarte multe false alarme,rata de detectare de virusi peste medie

Avira: consuma la fel ca nod32,multe false alarme,rata de detectare de virusi mica

Norton: era bun la vremea lui dar acum e cu mult sub antivirusii de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×