Sari la conținut
Forum Roportal
Constantin-Dragos

Religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Corect. Dar cei buni nu se baga ca paduchele in frunte. Oamenii adevarati isi vad de treaba lor. Numai uscaturile se dau in spectacol. Si pe astia oamenii ii vad in fiece zi, la fiecare sarbatoare.

Foarte rau ca cei buni nu se baga in fata. Datorita indolentei lor, uscaturile se dau in spectacol. Deci e complicitate prin pasivitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca n-au ce cauta simbolurile religioase in scolili publice.

 

Confesiunea majoritara a acestei tari e ortodoxismul....dar intr o clasa pot fi: catolici, ortodocsi, evrei, musulmani, satanisti etc E putin ilar sa vezi intr o biata sala de curs: icoane, statui, cruci, menore etc. Cum se transfera copilul musulman la alta scoala, clasa se scoate insemnul musulman vine evreul, adaugam insemnul iudaic.......si asa va trebui sa apara in nomenclatorul meseriilor o noua meserie ca sa aiba cine efectua corect si repede acest job......hi hi hi

Si mai e o alta chestiuta...presupunem ca s ortodoxa ........sunt aproape ferm convinsa ca simbolul pt ortodocsi e icoana.....si eu daca fac alergie le icone, nu mi-o pune degeaba pe pereti?!

 

Religia nu e o disciplina,materie nu ar trebui sa se faca in scoli ci in familie da' cum sunt multe famiile destramate, neinteresate etc sa se pomeneasca si de asa ceva la scoala dar sa nu se dea note. E trist sa primesti un 4 pt ca nu ai invatat o stupida rugaciune si sa iei un 10 pt ca stii cele 10 porunci da' nu le si aplici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in zilele noastre oamenii tind spre ateism! oare de ce?]

Pentru simplul motiv ca frecventand scolile din ce in ce mai multe ...incep a RATIONA!

Iar cand incep sa se documenteze mai adanc despre religie si afla de ex ca Isus a devenit Dumnezeu printr-o lege data de imparatul Constantin si printr-un razboi impotriva adevaratilor crestini ...sau ca Biblia a fost culeasa si modificata la comanda papei Silvestru .... se lamuresc rapid de ceea ce este religia cu adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord sa se scoata icoanele din scoli. Trebuie sa ne gandim ca ele au un rol benefic asupra omului si nu unul malefic. S-a vorbit mult despre influenta psihologica a icoanelor asupra copiilor, ca icoanele le pot determina schimbarea religiei. Este o greseala sa devii crestin ortodox? Ce propovaduieste crestinismul: iubirea, toleranta etc. Dar despre influenta psihologica a reclamelor de pe strazi, sosele, masini de transport, nu s-a vorbit, desi aceasta psihlogie se aplica, despre psihologia culorilor, luminilor din desene animate . In China au fost internati un numar de copii in urma vizionarii unui desen animat in care au fost anumite lumini care au eterminat lesinul acestora. E o stire auzita mai de mult. Sau despre mesajele subliminale din reclame, de cele mai multe ori malefice. (nu mai dau exemple)

DEspre genul asta de influenta si presiune psihologica nu vorbesc, nu se face tam-tam , ci iata ca au gasit in ce sa loveasca nu stiu ce consiliu mason, IN CREDINTA POPORULUI ROMAN, CARE A FOST SINGURUL LUCRU CARE L-A MAI SUSTINUT DE-A LUNGUL ANILOR DE OCUPATIE SI DE COMUNISM!

Sa ne gandim ca o icoana are o rezonanta benefica, este o fereastra spre absolut, orice imagine transmite mesaje celui care o vizioneaza. 90% din informatii , omul le percepe prin ANALIZATORUL VIZUAL!

Mata, Constantin-Dragos , cine te-a sfatuit , prost te-a sfatuit. Si daca a venit din capul tau , prost cap ai avut (parafrazare din povesti).

Editat de Arcadia2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mata, Constantin-Dragos , cine te-a sfatuit , prost te-a sfatuit. Si daca a venit din capul tau , prost cap ai avut (parafrazare din povesti).

 

Adica? Ce, daca nu merg cu turma inseamna ca sunt nebun? Daca cer scoaterea din scolile publice a TUTUROR INSEMNELOR RELIGIOASE inseamna ca sunt anti crestin? Gresit gandesti tu. Nu am nimic cu nici o confesiune religioasa dar nu accept ca sa-mi fie copiii indoctrinati intr-o religie, chiar si prin icoane sau cruci. Religia se face in biserici, acasa si NUMAI LA ORELE DE RELIGIE. In afara acestor locuri si momente se cheama reclama. Si ar fi bine sa citesti legea care se ocupa cu reclamele. Ceea ce religia face se poate pedepsi pentru ca nu ofera nimic. Din legea nr 148 din 26 iulie 2000 care reglementeaza publicitatea :

g) EXPLOATEAZA SUPERSTITIILE, CREDULITATEA SAU FRICA PERSOANELOR;

Seamana cam tare cu ceea ce religia face, nu crezi? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cer scoaterea din scolile publice a TUTUROR INSEMNELOR RELIGIOASE inseamna ca sunt anti crestin? Gresit gandesti tu. Nu am nimic cu nici o confesiune religioasa dar nu accept ca sa-mi fie copiii indoctrinati intr-o religie, chiar si prin icoane sau cruci. Religia se face in biserici, acasa si NUMAI LA ORELE DE RELIGIE. In afara acestor locuri si momente se cheama reclama. Si ar fi bine sa citesti legea care se ocupa cu reclamele. Ceea ce religia face se poate pedepsi pentru ca nu ofera nimic. Din legea nr 148 din 26 iulie 2000 care reglementeaza publicitatea :

 

Seamana cam tare cu ceea ce religia face, nu crezi? :stars:

Daca dumneata esti ateu, nu inseamna ca trebuie sa devina toti...Treaba dumitale ce educatie dai copiilor tai. Copiii mei vreau sa aiba icoane in scoli!

RECLAMA LA DUMNEZEU! Asta nu o mai auzisem.

Adica? Ce, daca nu merg cu turma inseamna ca sunt nebun?

N-am afirmat asa ceva. N-are legatura ci nebunia , ci cu ignoranta spirituala.

Din dorinta de a fi altfel decat turma, nu trebuie sa ne alaturam unor idei malefice.

Ceea ce religia face se poate pedepsi pentru ca nu ofera nimic.

Daca mata esti mason , te inteleg ca emiti asemenea idei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt idioti pentru ca educatia unui copil ar trebui sa vina din familie..acolo ar trebui sa fie format un copil , nu in scoli , de catre profesiori sau de mai stiu eu ce guru...cat de mult "iubesc" eu religia dar nu sunt de acord cu scoaterea icoanelor pt ca mai exista inca un numar care au frica de d-zeu si decat manele,masini , oriflamuri si reclamele lor idioate mai bine icoanele...raul cel mai mic pana la urma daca tot nu au de ales

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dark Bringer

educatia unui copil ar trebui sa vina din familie.

Nu, educatia unui copil trebuie sa vina de peste tot. Inclusiv din scoala.

nu sunt de acord cu scoaterea icoanelor pt ca mai exista inca un numar care au frica de d-zeu

E o asteptare gresita cea conform careia astfel s-ar reduce disponibilitatea pt. rau. Cu icoana sau fara, n-are importanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o asteptare gresita cea conform careia astfel s-ar reduce disponibilitatea pt. rau. Cu icoana sau fara, n-are importanta.

Nu stiu cine zicea, Giordano Bruno sau nu mai stiu. Ca daca ar sta cineva 20 de ani intre picturile lui Rafael si ar purta masca lui Rafael sigur ar deveni un artist. Acum ma intreb ce s-ar intampla daca cineva ar sta mai putin de 20 de ani cu masca lui Isus pe fata , intre icoane care Il reprezinta?

Mai zici "cu sau fara icoana nu are importanta"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dark Bringer

 

Nu, educatia unui copil trebuie sa vina de peste tot. Inclusiv din scoala.

 

asa este numai ca asta nu o sa se intample niciodata, dar familia reprezinta baza si de acolo pleaca copilul cu platforma peste care o sa isi construiasca caracterul...daca provine dintr-o familie cu probleme poti sa il educi tu cat vrei ca amprenta o sa ramana toata viata pe el ....

 

E o asteptare gresita cea conform careia astfel s-ar reduce disponibilitatea pt. rau. Cu icoana sau fara, n-are importanta.

 

oare? este un simbol inca puternic pt oameni....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×