Sari la conținut
Forum Roportal
Constantin-Dragos

Religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai zis ca vrei raspunsuri dar cu argumente.

Pai.da si tu argumente.

De ce crezi ca ar trebui scoase insemnele religioase din scolile publice?

 

Eu cred ca nu ar trebui.

Stii de ce?

Macar atat sa mai stie copii despre D-zeu,religie.

Daca scoti insemnele,vor uita de tot.Si asta va atrage consecintele corespunzatoare.

Sunt multi copii care nu aud despre D-zeu nici macar acasa.

Daca nici scoala nu mai ofera posibilitatea cunoasterii,atunci....

Macar de cultura lor generala sa mai stie.Apoi sa decida ei.

Ce naiba? Ne intoarcem la conceptiile ceausiste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu consider ca e un lucru bun a se mentine insemnele religioase in scoli. si as mai vrea ca la orele de religie nu doar sa se invete religia, ci chiar sa se organizeze participari la slujbele religioase. prin ce dauneaza religia? ca ne invata sa fim mai rabdatori, respectuosi, iubitori, disciplinati? :yahoo:

as prefera aceasta situatie in lcoul jocurilor computerizate :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, insemnele religioase nu ar trebui sa apara in scolile publice. In scolile particulare, da, daca acest lucru e sustinut de conducere si parinti. Ele au o menire buna DOAR acolo unde sunt corect intelese si mesajul lor e cu adevarat trait. Altfel devin o batjocura si e mai periculos asa.

Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, insemnele religioase nu ar trebui sa apara in scolile publice.

avand in vedere ca numarul scolilor particulare este mai mic si nu sunt accesibile tuturor, nu vad de ce in scolile publice sa se renunte. sau se urmareste ca numarul copiilor needucati in religie sa fie mai mare? sa ajungem o societate fara credinta? :yahoo:

o sa ne intoarcem astfel la regimul existent pana in 89. interzicem insemnele religioase si o sa ajungem sa distrugem si lacasele de cult, cum s-a mai facut de altfel. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuza-ma ca te-ntreb ... esti ortodox ?

Nu, nu sunt.

si care ar fi argumentul pentru scoaterea lor din scolile publice ?

Pana iti raspunde Constantin, vezi ca l-am dat eu deja.

Editat de BogdanP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca ele sa ramana ...ba chiar sa fie dezvoltate, in fiecare clasa sa se faca un mic altar(langa tabla,) cu o Biblie mare ...unde elevii sa se poata ruga sa nu mai fie scosi la tabla, sa ieie note mari la teze si sa ii lumineze Dumnezeu atunci cand nu au invatat si sunt scosi la tabla.... adica langa altar!

Asa se poate imbina perfect religia cu scoala si se poate separa graul de neghina!

Adica cei care totusi primesc note mici desi se roaga Domnului sa li se faca un mic altar satanist (ca si aia e religie) in fundul clasei in care elevii nesilitori sa viseze orgii sexuale cu doama de engleza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
avand in vedere ca numarul scolilor particulare este mai mic si nu sunt accesibile tuturor, nu vad de ce in scolile publice sa se renunte. sa ajungem o societate fara credinta? :yahoo:

o sa ne intoarcem astfel la regimul existent pana in 89. interzicem insemnele religioase si o sa ajungem sa distrugem si lacasele de cult, cum s-a mai facut de altfel. :crazy:

Nu ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu sunt.

 

Pana iti raspunde Constantin, vezi ca l-am dat eu deja.

aha... ok ! si eu am amici de alte confesiuni decat ortodoxa, mai mult sunt chiar Oameni...asa cum mi-as dori sa fie multi dintre colegii si prietenii mei ... .

insa, inteleg ca pentru voi e un moment delicat sa va vedeti copii pusi in ipostaza de a privi la o icoana bizantina , in conditiile in care nu extista cultul icoanei in confesiunea voastra ... dar, asta nu este un motiv suficient de puternic, incat sa pledezi pentru scoaterea icoanelor din clase !

 

si pana la urma, ce rau poate face o icoana ? ...a, stiu ... ii poate schimba "orientare religioasa " a copilului ! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×