Sari la conținut
Forum Roportal
riusMa

Tastatura

Postări Recomandate

Cum misc, plimb un folder sau un oricare document pe o fereastra sau chiar pe descktop cu ajutorul tastaturii?

 

Mai concis : Daca dau clic stanga cu maous-ul pe un folder, tin apasat si in momentul cand misc mouse-ul observ ca folderul se misca si il pot misca oriunde pe fereastra respctiva. Deci eu am nevoie de o combinatie de taste cu care sa fac acest lucru dar cu tastatura !

 

 

 

Ma puteti ajuta ? Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai precis, MouseKeys.

 

Si atunci, cand apesi NumLock, ai urmatoarele combinatii posibile: cu cifrele de la 1-9 misti cursorul pe ecran, iti imaginezi ca fiecare cifra indica o directie; e evident. Cifra 5 o folosesti pentru clic, si desigur dublu clic faci cu doua apasari succesive ale ei. Daca vrei sa simulezi butonul stanga am mausului apasat, apesi INS - de ex. pentru drag&drop. Cand ai terminat apesi DEL si revine la modul normal de lucru. Modul "right-click" il activezi cu + (sau cu - ? nu mai stiu exact), si il dezactivezi cu /

 

Hai ca nu-i greu!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit pana aici dar nu am reusit sa il misc ! Il selectez , intru in el , dau optiuni , dar nu reusesc sa il misc. chiar daca tin tasta 5 apasata si misc sageata folderul ramane acolo.

nu se poate misca sau mai este cava ?

Pana acum multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai uita-te odata sus.

 

Odata ce sageata e pe bara de titlu, apesi INS, ceea ce este echivalent cu tinerea apasata a butonului stanga. Misti fereastra pana unde vrei tu, si apoi cu DEL revii la modul normal de operare.

 

Nu cred ca suporta ceea ce incercai tu, sa tii apasate doua taste deodata.

Chiar, la ce-ti trebuie asa comanda? N-ai un mouse in plus? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da dar nu imi trebuie sa misc fereastra ci un folder din ea sau un orice alt document nu fereastra !

 

M-a pus o nebuna de profa la facultate sa ii fac manevra asta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×