Jump to content
Forum Roportal
_lisa

SECOND - cine se imbraca de la second si de ce?

Rate this topic

Recommended Posts

Eu trec dar mai rar pe la SH magazine ca au scos din centrul orasului care erau aproape de mine, acum am de calatorit daca vreau sa intru sa inventariez putin noutatile! 

Anumite Sambete sint la 50% reducere, mai este si ziua pensionarilor, celori de peste 55 de ani ca asta este trecut in Permisul de Conducere ca Senior Citizen.

Sint afisate foarte vizibil evenimentele si mereu sint pline magazinele dar si cosurile clientilor.   

Daca un magazin se inchide, toata marfa se doneaza, cartile nu le vrea nimeni si CD-urile abia se mai pot vinde.  Mereu sint tezaure pentru toata lumea.

Am gasit serviete de bucatarie noi cu eticheta cu pret original mare de la Sears ca se darima cladirea, am ajuns tarziu, abia mai era ceva ca tot magazinul era golit.

Mai nou ma uit si dupa ata de cusut, foarfeca de croitor care-i foarte scump cea cu tais de zig-zag, andrele si material de cusut decorativ care sint la pret de lux in alta parte.

Precum abia cos, mi-e indiferent de unde le cumpar ca sint noi, nefolosite, au si cate un goblen atasat care trebuie cusut si pus in rama si din astea curiozitati.

Set de gratar: furci, cutite si alte instrumente toate cu un maner foarte lung sa nu te arzi la fel noi, stralucitoare, lumea mai doneaza si cadourile de nunta traditionale cu inscriptii si nefolosite, in cutia originala acel ceva de servit tort "Cake Knife and Server"  ... farfurii noi care in Walmart costa 8 dolari bucata, in SH atit e tot setul de 4 persoane cu cesti de cafea cu tot.  Lumea nu mai vrea portelanuri grele, sint la gramada acolo pe cele mai joase rafturi ca nu sint nici bune de folosit in microunda si atunci valoarea lor scade la ZERO pe aici ca nu se chinuie nici cu spalatul manual de vase nimeni.   Pe aici nu s-au vandut castroane de supa cu capac si loc pentru polonic niciodata ca n-a apartinut de setul de vase in stil local.  Asta doar in SH se cauta ca de sarbatori e bine ca are capac, chiar daca n-are supa.  Marketul e interesant pe aici, unii se imbogatesc doar din ce aduna de langa garduri aruncat de altii ca si carpeturile folosite, lemnul/mobila sparta, care precum si mierea, nu-si pierde valoarea niciodata, obiecte din metal ... etc.

Sint goale aproape ca lumea cumpara cu sacul mare haine.   Se zvoneste ca se vor scumpi hainele daca s-au taiat macaroana cu China, cei care ne imbracau ieftin dar elegant. 

La inceputurile alegerilor prezidentiale americane se cereau donatii pentru diferite cauze in magazinele de Goodwill, s-au dat cu nemiluita, acum sint goale, iar marfa pe rafturi care a mai ramas este mai scump ca cea noua in alte magazine.   Alta data decoratiile de Craciun erau pe un loc imens vara-iarna, acum nu exista nimic, haine groase sint mai interesante in zonele reci dar si aici au disparut.  Nu exista o curea amarata in tot orasul sa lege ceva sotul, pana si geamantanele au disparut.  Vremuri grele ne asteapta oare???