Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

SECOND - cine se imbraca de la second si de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu trec dar mai rar pe la SH magazine ca au scos din centrul orasului care erau aproape de mine, acum am de calatorit daca vreau sa intru sa inventariez putin noutatile! 

Anumite Sambete sint la 50% reducere, mai este si ziua pensionarilor, celori de peste 55 de ani ca asta este trecut in Permisul de Conducere ca Senior Citizen.

Sint afisate foarte vizibil evenimentele si mereu sint pline magazinele dar si cosurile clientilor.   

Daca un magazin se inchide, toata marfa se doneaza, cartile nu le vrea nimeni si CD-urile abia se mai pot vinde.  Mereu sint tezaure pentru toata lumea.

Am gasit serviete de bucatarie noi cu eticheta cu pret original mare de la Sears ca se darima cladirea, am ajuns tarziu, abia mai era ceva ca tot magazinul era golit.

Mai nou ma uit si dupa ata de cusut, foarfeca de croitor care-i foarte scump cea cu tais de zig-zag, andrele si material de cusut decorativ care sint la pret de lux in alta parte.

Precum abia cos, mi-e indiferent de unde le cumpar ca sint noi, nefolosite, au si cate un goblen atasat care trebuie cusut si pus in rama si din astea curiozitati.

Set de gratar: furci, cutite si alte instrumente toate cu un maner foarte lung sa nu te arzi la fel noi, stralucitoare, lumea mai doneaza si cadourile de nunta traditionale cu inscriptii si nefolosite, in cutia originala acel ceva de servit tort "Cake Knife and Server"  ... farfurii noi care in Walmart costa 8 dolari bucata, in SH atit e tot setul de 4 persoane cu cesti de cafea cu tot.  Lumea nu mai vrea portelanuri grele, sint la gramada acolo pe cele mai joase rafturi ca nu sint nici bune de folosit in microunda si atunci valoarea lor scade la ZERO pe aici ca nu se chinuie nici cu spalatul manual de vase nimeni.   Pe aici nu s-au vandut castroane de supa cu capac si loc pentru polonic niciodata ca n-a apartinut de setul de vase in stil local.  Asta doar in SH se cauta ca de sarbatori e bine ca are capac, chiar daca n-are supa.  Marketul e interesant pe aici, unii se imbogatesc doar din ce aduna de langa garduri aruncat de altii ca si carpeturile folosite, lemnul/mobila sparta, care precum si mierea, nu-si pierde valoarea niciodata, obiecte din metal ... etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint goale aproape ca lumea cumpara cu sacul mare haine.   Se zvoneste ca se vor scumpi hainele daca s-au taiat macaroana cu China, cei care ne imbracau ieftin dar elegant. 

La inceputurile alegerilor prezidentiale americane se cereau donatii pentru diferite cauze in magazinele de Goodwill, s-au dat cu nemiluita, acum sint goale, iar marfa pe rafturi care a mai ramas este mai scump ca cea noua in alte magazine.   Alta data decoratiile de Craciun erau pe un loc imens vara-iarna, acum nu exista nimic, haine groase sint mai interesante in zonele reci dar si aici au disparut.  Nu exista o curea amarata in tot orasul sa lege ceva sotul, pana si geamantanele au disparut.  Vremuri grele ne asteapta oare???  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre surprinderea mea s-a deschis un Goodwill = SH store foarte aproape de mine zilele astea.  N-am stiut de eveniment ca omu' arunca repede orice reclama care vine in cutia postala, pe el enerveaza orice dar mai mult ii era frica de cumparaturile ce le voi face acolo.  Imaginatia il impinge la multe decizii gresite dar el a fost care m-a dus acolo sa cautam farfurii pentru pisici, dar n-am gasit desi este foarte scump totul.   Ca si alte magazine, in zona buna totul e mai scump, dar optiunile sint mai putine.   Eu nu cumpar cupe de baut sampanie cu 20 de dolari bucata si o ceasca de cafea cu 6 dolari iar farfurioara are alt pret de 2 dolari si se vand impreuna.   

Abia se gaseste parcare desi acolo a fost inainte o alimentara care ne lipseste.   Lumea cumpara foarte serios toate alea, n-as fi crezut dar majoritatea nu locuiesc nici la 20 de km de la magazin ci mult mai incolo.   Lenjeriile de pat aveau mare cautare ca era golit locul ca si pantofii barbatesti.    

La rochii de femei am vazut o tanara atat de machiata intr-un stil oarecare, ca nici la CIRC ne se machia mai mult, genele erau pictate pe piele sub ochi, lumea o fotografia ca era chiar ciudata, dar ea nu-si gasea nimic de cumparat ca si mine ca am cautat azi si niste containere cu capac dar nici vorba de asa ceva nici din cristal daca voiam sa cumpar.   Nu sint nici in alimentari unde de obicei erau si special m-am dus sa cumpar, dar am revenit fara si m-au indrumat aici casierele. 

Am cumparat pan'la urma niste perdele pe care le voi pune pe usa dormitorului sa nu intre eventual din alte incaperi o musca sau tantar.   Acum le dezinfectez in Bleach/Clor, Bicarbonat de Sodiu, Sare de Bucatarie grunjoasa, otet si apa pe langa Ariel, praf de spalat rufe, si inca 2 feluri de sapun lichid, pentru albit si distrus vietuitori nedoriti si vor fi spalati pe program de fiert rufe albe timp de 3 ore si ceva, acum merge doar in apa a 2-a oara programul respectiv de spalat ca sa fiu sigura ca este si fara miros de clor si se vor usca la aer ca-s 28*C si au tot timpul ca noaptea-i lunga, inca.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cb780f00-cd55-11ec-976d-f2e19e293a89.cf.webp

https://www.yahoo.com/news/woman-bought-sculpture-goodwill-34-222445699.html  

A woman bought a sculpture at Goodwill for $34.99. It actually was a missing ancient Roman bust.

*Din astea se mai gasesc in magazinele noastre de Second Hand si mereu este plin de oameni foarte bine imbracati iar masinile din parcare sint ultra scumpe, nu precum s-ar crede ca doar saracimea cumpara dintre lucruri purtate.    Nu da si valoarea reala al sculpturii macar sa stim.   Eu mereu observ ca unii se uita la semnaturile pictorilor cu ceva aparat de marti am impresia si pierd timp mult in magazin.   Intre decoratiile folosite de Craciun se gasesc surprize de la Santa.    Mai demult am mai vazut o sculptura din asta si au pus o palarie de pai pe capu' omului si un fular in gat.   Decoratie de vitrina!!!   Valoarea americana ii da location-ul, mult mai ieftine la marginea orasului decat pe centru.   

Acum cu COVID lumea isi  vindea comorile sa nu ramana fara hrana sau medicamente, am vazut si "arme frumoase" in cutie de cadou si alte cadouri primite in timpul vietii.   Acum nu prea am chef de mers din cauza virusului, doar in case MARI intre munti, am vazut la chestii dar vindeau ieftin ca era deja vandut casa/palatul si plecau din oras.   Barbatul casei avea cel putin 300 de costume cu cravata si camasi albe in apartamentul personal, in garderoba imensa.  Patul lui din dormitorul personal era pentru Guliver, el era imens iar ea mai scunda ca mine.   

Ea avea Goodbye party cu prietenele ei in zonele mai izolate al casei, el era lasat sa vanda marfurile.   Pana si trusa de manichiura era de vanzare din baia barbatului. 

Ce nu se vinde, ajunge la firma de mai sus, iar valoarea estimata se deduce din Taxe, din veniturile din anul curent 2022, insa anul de declarare va fi 2023.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Samuel Alcock & Co.

Obiect perfect conservat din anii 1800, cumparat pe maruntis la un Garage Sale, valoreaza mii de dolari!!!  

In State, in fata casei se etaleaza toate alea ce n-au nevoie locatarii, mai ales daca a murit cineva si habar n-au ce vand si ce sint in sertare.   

De cand cu COVID lumea se fereste de obiecte din casele oamenilor dar si din magazinele de second hand pana nu sint noi din fabrica.  

M-am oprit odata la un sale din asta si un barbat plangea in hohote ca trebuie sa vanda toata averea mamei sale decedate deja de o vreme, iar de lucrurile depuse intr-un loc special cu chirie de care n-a stiut nimeni, pana-n ziua cand a fost anuntat ca e timpul de plata al chiriei sau nu se mai scoate nimic de acolo si ei vand totul pentru banii de chirie numai.

Erau Certificatul de Casatorie din Italia cu rochia de mireasa si toate traditionale obiecte al unei nunti siciliene cu 100 de ani in urma cel putin.  M-a rugat sa deschid cutiile bine lipite dar a regretat ca nu s-a uitat mai devreme-n ele ca in alta erau bani enorm de multi, aur, bujuterii si documente bancare americane cu bani pe conturi.   Imediat a inchis pravalia si le cara de zor in casa pana mai are o comoara de inventariat.  Nu stiu daca avea cu cine imparti averea ca nu mai vorbea decat muncea.  I-a trecut doliul imediat.

https://www.msn.com/en-us/lifestyle/lifestyle-buzz/secondhand-shopper-finds-centuries-old-antique-dish-at-a-local-garage-sale-i-didn-t-know-at-the-time-i-just-knew-it-was-fancy/ar-AA18zbDC?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=6d8b4d3c2942411dd44359ba7fcf0ef2&ei=21

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O femeie a câștigat o avere, datorită unei vaze de la Goodwill

Cel mai mare magazin de marfuri deja stapanite care traieste din donatii exclusiv in State.   Exista in fiecare oras la fiecare 10 km patrati cel putin este unu, ca mai sint si altele cu alt nume.   Americanii de rand nu au cunostinte de ARTE sau ce este sticla sculptata,  o pictura de la un mare artist, doar acei cativa care au terminat Facultatea de Arte = pilele politicienilor intra acolo in majoritatea cazurilor ca NU trebuie sa stie NIMIC.   In aceste magazine intra mai nou doar oameni care cauta comori si sint acolo la prima ora la deschidere si sint pensionari, n-au decat sa se plimbe de la un loc la altu.   Acum cu telefonul imediat afla valoarea obiectului si mai ales al celor care nu provin din China!!!  

Cand am venit in Amerika, erau si marfuri din Romania, Vaze de Cristal, seturi de pahare din 12 sau 24 de bucati pentru tot atatea feluri de bauturi.   Erau si seturi de masa din astea de mare intindere, Bibelouri, picturi, Dantele si Macrameuri la greu si localnicii nu stiau la ce-s buni = se dadea aproape gratuit doar sa scape de marfa sa fie loc pentru ceva marfa noua.

Immigrantii mereu aduc lucruri interesante, iar cand mor, familia vrea doar casa si conturile, nu si chestiile vechi purtate din diferite sertare al dormitorului!!!   Firma asta goleste si case sa fie gata de pus pe MARKET la vanzare.  Multi manageri s-au imbogatit din munca asta, ca au gasit si bijuterii valoroase, aveau si o vitrina cu ceasuri vechi cu linguri de argint dar acum selectia este cam severa ca din centrele de donatii sint selectate ca se se imbogateasca si ei.       

Mai nou magazinele cu NUME doneaza tot ce nu s-a vandut si valoarea se poate deduce din TAXELE ANUALE si ies mai bine ca pantofii au inca pretul magazinului sa fie comparabil la pret de Goodwill.  Am cumparat si eu pantofi de $179 cu 7 dolari scos din cutia originala, mai am si ce n-am purtat inca, am cumparat tot ce mi-a fost bun si nepurtat. 

vaza

Clienta Jessica a dat doar $3,99 pe vaza asta, am vazut un borcan gol de 3 litri in care s-au vandut castraveti acri la alimentara, costa $5,99  :surrender: 

https://evz.ro/jessica-vincent-vaza-good-will.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi m-am oprit acolo ca am nevoie de niste obiecte de decoratie, dar mereu gasesc altceva mai atractiv ca nu era nimic din ce cuatam eu.

Nu sint singura care ma plimb in acel magazin, judec clientii si dupa masinile din parcare ... dar azi erau foarte multe CRISTALE etalate pe

rafturi joase sa sint grele si mari unele obiecte.   M-am simtit ca in Romania intr-un magazin de obiecte scumpe, in realitate nu stiu daca

am fost vreodata sau daca au fost asemenea magazine pana-n 1976.  Era un obiect in care se schimbau culorile foarte frumoase pastel

daca-l intorceam sau daca treceam pe langa, cel putin 50 - 60 de diferite platouri, vaze, servicii de compot si de dulceata, pahare la greu in

toate formele pentru toate bauturile imaginate, obiecte sculptate frumos, dar erau si din portelan seturi de masa de 24 de persoane si de cafea,

cred ca romani au murit si totul a fost donat din casa.  De obicei mostenitorii vor numai banii pe casa si masini plus conturile bancare  :meeting:

Am cumparat o oala speciala care avea gauri peste tot la 1,5 cm distanta de vreo 6 litri, avea si 2 manere.   Era in alta oala dar n-am gasit nimic

sa incape in ceva, era si nefolosit, cred ca cineva doar de oala mai mare avea nevoie, dar pentru orez erau prea mari gaurile, eu le voi folosi la fiert

sarmale, am oala in care incape aproape perfect si-mi usureaza munca.  Am mai gasit si un grilaj de pus in oala peste care voi pune asta cu sarmale

si n-o sa am grija ca se lipesc sau se sparg.  A costat 3, 49 dolari ca nu retine apa!!!   pot sa folosesc si la spalat cartofi si restul de legume, fasole

boabe uscate, carne, cand oparesc varza pentru sarmale, eu-i gasesc folosinta se poate pastra orice in ea, nuci in coji sau orice altceva ca se aeriste.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×