Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

SECOND - cine se imbraca de la second si de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut, va invit si eu pe blogurile mele de haine noi, vintage, second-hand si incaltaminte noi si second-hand.

Pe primul dintre ele am peste 500 de produse ( se numeste Dressing Online Pentru Tine) http://hainutesuper-komceterikoskin.blogspot.com/ , preturile sunt super ieftine, iar calitatea produselor este excelenta.

Pe cel de-al doilea l-am creat doar ieri (se numeste Shopping De La Linda Belinda) si acum are doar cateva produse pe el, dar voi posta si pe el din ce in ce mai multe produse http://shoppinglindabelinda.blogspot.com/ .

Preturile sunt usor negociabile in limita bunului simt, iar la o comanda mai mare e 100 de lei, transportul este gratuit.

Cat despre subiectul discutiei, pe criza asta, magazinele de second chiar merg, am o prietena care se ocupa de mult timp cu asa ceva, dar de cand a venit criza, ei i-a mers mult mai bine. In afara de asta (probabil si din cauza crizei, sau probabil nu), in ultimii ani magazinele de haine la mana a doua si blogurile cu haine vintage au inceput sa fie frecventate din ce in ce mai mult de persoane care nu au probleme financiare, dar care adora curentul vintage (si asta nu e numai la noi,sunt sigura ca ati auzit de "revolutia" Ebay.) Inainte ti-era rusine sa spui ca iti faci cumparaturile de la second, daca spuneai asa ceva, nu erai crezut ca pur si simplu iti plac hainele vintage, nu te credea nimeni, acum fenomenul asta a devenit din ce in mai mult o moda, si va spun sincer ca cei care cumpara de pe site-ul meu, cei mai multi nu au o situatie financiara proasta, ba chiar deloc.

Cand eram eu mica, mama ma ducea mereu in magazine second hand si imi cumpara haine pe care nu le-as fi gasit intr-un magazin de haine noi, iar cand eram laudata la scoala pentru vreo bluzita si spuneam ca e de la mana a doua, eram luata la misto, ca" iti cumperi de la mana a doua?". Dar era deja prea tarziu, ca prinsesem deja "drogul" vintage si nu ma putea convinge nimeni ca un magazin de produse noi e mai "cool".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce i-ai mai pocit numele sărmanei Tess!

 

pe vremuri de criză se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce second hand??Cand am venit in NY cumparam haine si alte lucruri de la cani,pahare si vesela etc de la Salvation Army sau Thrift stores.Stie cineva ce-s astfel de magazine?

Sunt locuri unde oricine care nu mai are nevoie de obiecte si haine le doneaza la aceste magazine pe gratis.Sunt uzate si purtate deja de ani de zile.magazinele le spala,curata frumos si apoi le pun la vanzare la niste preturi infime ca si cei fff saraci sa poata avea o sansa sa cumpere ceva de calitate care a costat sute de $ la cel mult$20-$50 bucata si alte obiecte de la cativa centi la cativa $.Sunt si pantofi si mobile etc etc tot ce vrei.Am cumparat numai de acolo si nu mi-a cazut nasul sau parut rau.Unele lucruri sunt real purtate de cateva ori si ce daca?? Costa ieftin,ti se potriveste,si cu asta basta.Am cumparat o haina de piele colosal de misto si ff buna la doar $ 15 !!! Si ea a fost in jur de $300.

Banii ce provin din vanzari sunt parte distribuiti drept salarii la personal si restul este donat pt. cei fara casa si pe drumuri si extrem de saraci si amarati.De multe ori am donat si eu apoi haine.Dar cativa ani la rind numai de acolo ma imbracam.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am imbracat mult timp de la second, in perioada in cre adoram moda hippie :) Stiam pe de rost toate second-urile din oras, stiam si zilele cand primesc marfa noua. Gaseam acolo multe lucruri pe care nu le gaseam in magazinele cu haine noi: blugi evazati, haine de piele sau piele intoarsa (la preturi permisive), botine, bocanci, cizme de cowboy.. camasi in carouri, poncho-uri...

Ma rog, odata ce stilul hippie a revenit oarecum in trend, am inceput sa gasesc astfel de haine si in magazinele obisnuite.

In privinta pretului.. In ultimul timp am avut surpriza neplacuta sa intru prin secondu-uri si sa vad haine scumpe, chiar foarte scumpe. Pulovere la 150 de lei, haina de piele la 900... Scump, dom'le, scump.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ultimul timp ... Pulovere la 150 de lei, haina de piele la 900...

 

Cu ani in urma vizitam prin Germania si la Munchen am intrat intr-un magazin din asta si un pulover jegos din lana 100% era peste 1000 de marci si o jacheta de piele rupta toata vreo 3000 :yahoo: credeam ca glumesc dar vanzatoarea se aparea ca e piele veritabila!!!

 

Am intrat aici in Phoenix la cel mai mare magazin Second si am cumparat un impermeabil captusit pentru 2 sezoane, nepurtat, Made in UK, captuseala de iarna e dintr-o blanita de oaie, cea de toamna e un material moale si calduros iar cand se imbraca pe timp de ploaie vara are o captuseala de satin .... a costat 1 dolar :cheer: era "dollar day" atractia zilei si al cumparatorilor, are si eticheta originala dar e rupt pretul magazinului care

l-a donat. E pentru sora mea, ea are nevoie de asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum in Romania nu mai sunt la moda magazine second hand (SH) ci magazinele unde cumperi ieftin, preturi de la 10-20 ron. Unele lucruri sunt purtate, altele sunt noi dar demodate, sau lucruri care nu se mai vand prin alte parti. Tot un fel de SH dar cosmetizat cumva.

Daca ai rabdare si urmaresti ofertele poti gasi cate ceva convenabil.

De calitate nu prea ca le pastreaza vanzatoarele si le dau pe sub tejghea la cunoscuti. Obiceiul asta nu a disparut inca din Romania !! Se pare ca reusim sa ne pastram vechile cutume oricat ar evolua piata de consum!! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum in Romania nu mai sunt la moda magazine second hand (SH)

 

Pentru magazinele de SH doneaza si cele mai scumpe magazine de moda si de lux haine ce nu s-au vandut la reduceri, am gasit mereu lucruri noi pe care n-as fi dat bani in alta parte asa de scumpe erau. Hainele demodate se cauta acum ca vine Halloween, deja sint aranjate peste tot costumele si intre ele rochiile de seara demodate sint cele mai cautate!!! si nu pe bani putini. M-a surprins si pe mine ca voiam sa cumpar ceva pentru material pentru sora mea ca stie sa coase, dar la acel pret nu glumesc in SH :crazy: ... dupa party o sa fie pe bani marunti intr-o sambata daca nu la $1 bucata :yahoo: Erau si niste tenisi la 100 de dolari :stars: Nici aici nu mai e cum a fost odata ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat obiecte din cristal de la SH magazine zilele trecute, sint pline de o vreme de seturi de pahare, vaze, scrumiere, si foarte multe obiecte de decoratie, nefolosite!!!

Ma gandesc ca incep sa moara cei care au emigrat nu demult si au adus aceste valori/comori la moda din anii '60 iar neamurile golesc casa sa se vanda mai repede, vechiturile sint fara valoare :crazy: pahare de nu conteaza care 79 de centi bucata!!!

Curios ca n-am auzit vorbind romaneste langa ele, precis n-au aflat inca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Portelan de Limoges am cumparat azi la reducere inca ... niste cescute de cafea dragalase dar aveau numai 5 bucati si fara farfurioare. Chiar daca aveau unu tot il cumparam, mai rar asa marfa dar nu se stie cine a murit si neamurile au donat totul din casa doar sa vanda casa mai repede, doar nu se ocupa de obiecte de 39 de centi bucata :crazy:

Pentru o farfurioara de plastic noua care am luat pentru pisici au cerut 99 de centi ...

De asta-mi place sa mai trec si pe acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×