Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

SECOND - cine se imbraca de la second si de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu ma numar printre clientii fideli ai second-urilor, si nu mi-e rusine de asta. Am auzit de la altii ca ar fi o rusine.Cum nu dispun de prea multi bani , ori imi strang bani si din an in pasti imi iau un lucru, dar ca lumea! Si in rest merg in second, unde de multe ori am gasit niste lucruri superbe, unicate, deosebite. Si cum am si un stil mai deosebit....nici nu stiu ce m-as face fara second.Si daca voi avea bani sa-mi iau haine scumpe, de calitate, tot nu voi renunta la second, poate pt ca lucrurile gasite acolo imi inspira f mult stilul vestimentar.

si sunt f pretentioasa la haine, si am nervi ca caut in 7 second-uri pana gasesc ceva care merita.

 

Dar voi?

Editat de crptmnzc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e de apreciat sinceritatea ta si faptul ca nu iti este rusine ca te imbraci de la second hand...cred ca sunt multe persoane care se imbraca de acolo doar ca putini recunosc. bravo! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum, depinde si de second :stars:

 

Unele magazine aduc toale complet uzate, scursuri ale societatii, de ti-e si mila sa le privesti, nici carpe de bucatarie n-ai face din ele. Iar altele aduc haine dragute, unele chiar misto - asa mi-am gasit tricouri cu formatii, fara sa fie la pret exorbitant, si gata uzate putin, asa cum ii sade bine unui adevarat roacker :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am spus de mult la ---despre Vesperală----- că nu prea am de ales....Hărdăuleeeee...spune-le, bre, tu de ce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma numar printre clientii fideli ai second-urilor, si nu mi-e rusine de asta. Am auzit de la altii ca ar fi o rusine.

 

 

 

Romanii cu rusinea !!!!

 

La tot pasul trebuie sa-ti fie rusine de una de alta, nu le pot suferi pentru acest caracter !!!

 

Doar in Ro este rusine sa n-ai nimic pe tine si vrei doar haine noi cu eticheta !!! pe langa ca ramai flamind si n-ai cu ce plati facturile !!! Le chinuie snobismul !!!

 

In vestul europei unde oamenii au bani destui nu este rusine ci un merit de cumparat ceva ieftin.

Romanii pana nu se lauda cat de scump au cumparat ceva, parca nu se satura de ingamfare, insa nu tot timpul este si realitate suma grandomaniei.

 

Si mie-mi place sa merg prin aceste magazine, dar in ultimul timp de vreo 4 ani doar haine noi se vinde si doar mobila si alte maruntisuri de second hand, ceva lege de la Departamentul Sanatatii a interzis vanzarea in magazine al hainelor purtate, doar in fata casei cine are ceva de vandut !!!

 

Asta in Phoenix, nu stiu daca peste tot in Arizona sau in Statele Unite ca legile nu sint la fel !!!

 

Doneaza magazinele hainele nevindute intr-un sezon si nu au calitate deloc. Magazinele cu haine scumpe le vind ei pe un raft-doua bazarul lor decat sa doneze ca sint cautate imediat de clienti.

 

La fel si pantofii, dar in Phoenix exista un magazin de pantofi vechi "Ultima Sansa" unde si o pereche de pantofi purtati costa cateva sute de dolari !!! din pretul original de cateva mii !!! Odata am trecut pe acolo si nu mi-a plcaut cum mirosea prin magazin, numai de picoare !!!!

 

Domni bine se "bateau" pe acei pantofi si un barbat de laTV care spune stirile, s-a laudat ce tirg bun a facut cu pantofi de piele de vitel doar pe 300 de dolari si facut de nu mai stiu cine !!!

 

Aici mai sint si magazine cu haine la schimb !!! Ai de dus un brat de haine cu anumite etichete si poti sa-ti duci acasa haine pentru cateva luni si iar le schimbi, dar nu-i pe placul meu aceasta forma de imbracare.

 

Sotul e foarte pretentios la haine si cu ce ma imbrac. Daca nu-i convine ceva, arunca si asa.

 

Eu am cumparat pahare de cristal si alte obiecte de decoratie din aceste magazine dar mai demult. Acum doar proprietarii se imbogatesc din donatii ca le vand ei undeva in magazinele de antichitati si doar gunoiul ramane in magazin pentru publicul general.

 

Cativa au facut avere din cumparari de obiecte de arta pe 25 de centi bucata de la magazinele de second hand si revindeaua ca obiecte de arta pentru colectionari din locuinta lor !!!

 

Se mai vede si azi cand ma opresc in fata caselor care vand ca se opreste si un BMW sau Mercedes si cauta in cutii sa vada ce gasesc ascuns si nedescoperit inca !!! nu le este rusine deloc, precis au si magazine de antichitati in zona foatre scumpa de locuit.

 

Am cumparat o bluza cu paiete foarte frumoase, le-am taiat paietele si decorez altceva cu ele !!!

 

Inainte de Craciun multa lume scoate la vanzare in fata casei ce nu le trebuie prin casa, atunci ma duc si eu sa vad ce mai vind vecinii. Canadienii au lucruri deosebite si interesante de vanzare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine frecventreaza magazinele sau targurile de produse SH stie ca acolo gaseste marfa mai buna decat chinezariile care au invadat lumea,la preturi mai mici,desigur.Cunosc persoane care merg special acolo pentru articole sportive de calitate.Vorba omului:,pe ele nu scrie ca sunt SH".Eu personal am niste vase de arama cumparate de la Piata de Purici,care pe aici costa destul sa le cumperi din magazin.Toata lumea le admira...nimeni nu stramba din nas cand aude de unde sunt.

Asa ca ,eu sunt pro SH.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, in state e alta mentalitate.E vorba de garage sales. Iti dai seama cum s-ar uita omenii la tine aici daca ai scoate in fata casei lucruri de-ale tale sa le vinzi, nici nu s-ar apropia.Sau eu stiu?!Chiar sunt curioasa cum ar fi.

 

Cum spuneam, asta imi place cel mai mult la SH , ca gasesti comori ascunse. Am o prietena f bogata care se imbraca superb, are un stil pe care il admir f mult, si toate hainele ei sunt de calitate( de firma, si din strainatate)....evident scumpe.Cateodata sunt putin geloasa pe ea :stars: Dar imi trece repede ca ma descurc si eu cum pot.Si de multe ori imi admira sincer hainele, ceea ce ma mira si pe mine avand in vedere ce posibilitati are ea.

 

Oricum, trebuie sa ai ceva nervi sa cauti.

 

Si in privinta incaltamintei....eu sunt mai sceptica.Mi-e frica sa nu iau "ceva".Hainele le pot curata dar incaltamintea mai greu..

 

A, da gineta, si eu am o mare problema cu chinezariile! Au invadat toate magazinele, toate pietele , tot! Si culmea oamenii "pun botul" la oferta asta. Suntem prea saraci sa dam banii pe prostii!!! Am auzit ceva cu intrarea in UE, ca se vor desfiinta chinezariile astea, e adevarat?

Editat de crptmnzc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate si occidentul e plin de chinezarii ... si de proasta calitate ca la noi , acolo exista si calitate mai buna pe bani ceva ami multi ...nu are nimeni cum sa desfiinteze aceste magazine cu chinezarii poate decat clientii ignorand marfa , altfel nu vad cum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu chinezariile occidentale am patit-o si eu.Am primit cadou o bluza,comandata din catalogul Quelle.Am inceput sa o port,da surpriza,a inceput sa miroasa urat,ca toate plasticurile chinezesti...si eu care credeam ca e chiar nemteasca.

Eu nu cred ca se vor interzice chinezariile dupa 1 ian. 2007,cum nu s-au interzis nici in tarile UE.

De asta cred ca multi vor haine de calitate,de la SH.Nu stiu ce-o sa se intample cand si la SH se vor gasi doar chinezarii uzate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma imbrac de la second-hand, imi cumpar mai ales lenjerie intima, pentru ca ma excita gandul ca cineva a purtat-o inaintea mea, atingandu-i cele mai intime zone.

Dar am auzit ca dupa ce intram in UE, nu mai e voie sa se vanda hainele second hand, ci vor fi donate, dar in prealabil trebuie sa fie curatate de o firma specializata, iar daca in 3 luni, nu se epuizeaza stocul, atunci el va ajunge deseu si va fi distrus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×