Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu se vede poza ta Gin Gin ...:spiteful:

 

la al meu au inceput sa i se inchida florile?e normal?

 

L-am pus la profilul meu..intra acolo,ca aici nu stiu ce are.

Probabil...cat timp au stat deschise?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-am pus la profilul meu..intra acolo,ca aici nu stiu ce are.

Probabil...cat timp au stat deschise?

 

 

 

la unii florile tin doar cateva ore!!!

 

GinGin, ai incercat sa plantezi fructele??? eu am adus din Grecia niste fructe mari, rosii, cam de forma alor tale, (din alea din care se face suc :cheer: ) si am scos semintele din ele si am plantat cateva!! am avut surpriza si mi-a iesit ceva din ele!! e inca foarte mic, arata ca orice plantuta mica ce abia rasare, dar sunt tare curioasa cum va evolua!

 

incerc sa pun o poza cu cei din Grecia.... asa frumos stateau acolo!!!!

 

daca sunteti din Timisoara si va intereseaza ceva schimburi de puiutzi, mi-ar face mare placere!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit sa-ncerc pentru ca daca vreau sa il inmultesc iau din el, ca-i plin de pui.Mi se pare fructele sunt comestibile,dar nu sunt sigura.

Cactusul din Grecia e ca Limba soacrei de pe la noi?Parintii mei au unul dar nu a inflorit niciodata si are aproape 10 ani.

 

He he sunt la vreo 600 de km mai la E.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu m-am gandit sa-ncerc pentru ca daca vreau sa il inmultesc iau din el, ca-i plin de pui.Mi se pare fructele sunt comestibile,dar nu sunt sigura.

Cactusul din Grecia e ca Limba soacrei de pe la noi?Parintii mei au unul dar nu a inflorit niciodata si are aproape 10 ani.

 

He he sunt la vreo 600 de km mai la E.

 

 

cam asa ceva!!! eu i-am spus limba soacrei si la acela!! Recunosc, desi ii iubesc atata, nu m-a preocupat niciodata sa le aflu denumirea stiintifica! as vrea si eu niste fructe din alea de ale tale!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,zi-mi cum pot sa-ti trimit.Da o idee.

 

pai daca esti si tu din Timisoara cred ca ne vom descurca noi cumva! daca nu.... :P :yahoo: atunci o sa caut alta sursa! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea cactusilor iarna sint in repaus si numai primavara se pot pune puii.Poti incerca , dar sansele sint cam mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea cactusilor iarna sint in repaus si numai primavara se pot pune puii.Poti incerca , dar sansele sint cam mici.

 

 

eu vad ca ce a iesit din cactusii grecesti se dezvolta si acum, chiar daca se presupune ca ar fi cam fi iarna! ceilalti, intradevar, nu fac nici o miscare!

 

intrebarea mea este: Iarna le mai pun ingrasamant??? ii ud o data pe luna, dar sa le pun si ingrasamant in apa aia??? "explodeaza" in primavara??? La facultate era un puiutz aruncat la intamplare la radacina unei alte plante si a fost udat din plin! acum (dupa vreo 3 luni) e asa de viguros si de frumos!!! asa ca numai stiu care au nevoie de apa si care nu!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In perioada de iernare nu se pune ingrasamant si nu se uda cactusii. Se tin la racoare dar sa aiba lumina si pe la sfarsitul lunii februarie se uda treptat cate putin ,odata pe saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×