Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va propun o noua tema de discutie! care este o noua pasiune de-a mea! CASTUSII!!!

 

care aveti cactusi sanatosi, va rog vindeti-mi si mie ceva ponturi, caci ai mei nu cresc!! puii raman pui.... desi nu pot spera in veci la flori!!!

si cu toate astea ii iubesc asa de mult, si vorbesc cu ei, dar mai mult nu stiu ce sa le fac!! :tease: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat si eu un cactus nu demult are niste mici flori rosii(l-am luat din praktiker) si de cand l-am luat nu s-a ofilit nici o floare....nu a mai crescut NIMIK!!:cheer:

 

Parca ar fi din plastic,i-am schimbat si ghiveciul ...l-am pus la lumina...si nimik...

 

eu nu am mai avut cactusi pana acuma....cred ca e ok dak il ud o data pe saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un cactus ... de fapt am ramas doar cu unul sa au binevoit motanii sa-i distruga pe ceilalti. si cactusul asta are o poavest efoarte draguta. acum vreo 10 ani o prietena mi-a dat un pui de cactus si cumnu eram prea impresionata de el l-am infipt intr-un ghiveci unde aveam niste plante de portocali si nu i-am dat prea mare atentie cand peste vreo juma de an ma trezesc ca a crescut destul de mult si l-am mutat in alt ghiveci... a crescut cactusul meu ceva de speriat, il udam de vreo doua ori pe saptamana nu prea stiam sa-l ingrijesc. numai ca teposul a facut pui multi pe care i-am impartit la lume. acum un an a murit si o prietena careia ii impartisem un puiut mi-a dat un pui de-al teposului ... si pot spune acum ca am nepoti :focus:

iarna cactusul nu trebuie udat si nu creste deloc, pamantul trebuie sa fie jumatate nisip si pietris si restul un pamant nu prea gras, nu trebuie expus la soare prin geam, ii place lumina verii si iarna il poti pune chiar intr-o cutie de carton ca nu se supara, chiar ii place :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

felicitari... teposul tau e frumos si sanatos.... ai mei nu fac flori, dar astept cu nerabdare primavara sa vad daca se vor "umfla" ... cand cresc, presupun ca for face si flori :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un cactus,care in perioada asta a anului e plin de flori mici,albe.Dupa ce se trec florile,cresc fructele,rosii...e si acum plin de fructele din anii trecuti.Contrar regulilor de ingrijire,pe el trebuie sa-l ud ca pe celelalte flori si-l mai tin si pe pervaz,in bataia soarelui...ii prieste,altfel nu ar fi asa productiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am un cactus,care in perioada asta a anului e plin de flori mici,albe.Dupa ce se trec florile,cresc fructele,rosii...e si acum plin de fructele din anii trecuti.Contrar regulilor de ingrijire,pe el trebuie sa-l ud ca pe celelalte flori si-l mai tin si pe pervaz,in bataia soarelui...ii prieste,altfel nu ar fi asa productiv.

 

 

ii faci o poza sa-l vedem si noi pe frumos???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×