Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Intrebari...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care este lucrul este mai trist,mai neplacut,mai rau care ti se poate intampla cand ajungi pana la jumatatea:

vietii?

iubirii?

adevarului?

visului?

cartii?

Metaforic vb ca exista jumatate nu stiu sa iti raspund.Dar acum vb real iti zic asa nu exista jumatati de masura.Chiar daca eu consider ca nu am facut decat jumatete din ceva acea jumatet reprezinta un intreg din ce am facut eu.Da mi se opreste brust viata la 30 de ani...nu e doar jumatate din ea e intreaga mea viata.

Da iubirea dintr-o data s-a oprit....trebuia sa mai continue...asa sper eu..dar n u s-a terminat deci e un intreg

Adevar pe jumatate nu exista...ori e adevar ori e minciuna...

vis....eu am un vis fac toate eforturile sa se implineasca dar numai o parte din el se poate...inseamna ca atat tine visul si atat se poate realiza..deci e un intreg.

Jumatatea carti.....sa descopar ca actiunea isi schimba cursul.

Nu prea exista jumatati de masura in viata.Poate noi le percepem asa..dar ele sunt un intreg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este lucrul este mai trist,mai neplacut,mai rau care ti se poate intampla cand ajungi pana la jumatatea:

 

vietii?

Sa simti ca nu ai aflat drumul pe care vrei sa mergi in viata si sa simti ca nu iti place ceea ce faci acasa,la lucru etc.

 

iubirii?

Sa simti ca orice ar fi nu mai poti trai langa celalalt .

 

adevarului?

Sa iti fie atat de teama ,incat sa nu mai gasesti puterea interioara de a infrunta si de a accepta adevarul in totalitate,in intregime.Probabil aici apar diferitele mecanisme de aparare ale psihicului uman,care fara un suport corespunzator,degenereaza in afectiuni psihice.

 

visului?

Sa ajungi la concluzia ca visul tau nu are nici o legatura cu realitatea,deci nu te ajuta prea mult.

 

cartii?

Sa citesc ca personajele din carte sunt invinse pana la urma de viata si intr-un fel sau altul,cedeaza.

 

Te-ai gandit vreodata ce s-ar putea intampla daca toate drumurile s-ar fi oprit la jumatatea lor?

Viata e alcatuita si din nuante,nu numai din alb si negru.Uneori e spre binele nostru ca drumurile sa se opreasca la jumatate.

 

Pe jumatate bun inseamna pe jumatate adevarat si e minciuna.Pe jumatate adevarat e neavarat si e minciuna.Pe juamtate om,inseamna si neom.Suflet pe munatate,minte doar 50%.

Te vezi traind asa?

Pur si simplu,viata ne pune in situatii in care nu avem prea mult de ales.Indiferent daca ne vedem sau nu in anumite ipostaze,la momentul respectv trebuie sa ne adaptam si gata.De multe ori se intampla sa ne surprindem pe noi insine si sa ne trezim ca reactionam incredibil de bine in situatii pe care in anumite momente le consideram inimaginabile.

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care este lucrul este mai trist,mai neplacut,mai rau care ti se poate intampla cand ajungi pana la jumatatea:

 

vietii?

 

 

iubirii?

 

 

adevarului?

 

 

visului?

 

 

cartii?

 

Te-ai gandit vreodata ce s-ar putea intampla daca toate drumurile s-ar fi oprit la jumatatea lor?

 

 

Pe jumatate bun inseamna pe jumatate adevarat si e minciuna.Pe jumatate adevarat e neavarat si e minciuna.Pe juamtate om,inseamna si neom.Suflet pe munatate,minte doar 50%.

 

Te vezi traind asa?

Majoritatea traim asa. Conceptul de "om"si "omenie" este abstract, ca si cel de perfectiune. Poate difera procentele, dar prin abstractizare putem considera 50/50 %

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×