Sari la conținut
Forum Roportal
ISIS76

KARMA

Evaluează acest topic

karma  

27 membri au votat

  1. 1. Credeti in Leagea karmica?

    • Da
      18
    • Nu
      7
    • Nu stiu
      2


Postări Recomandate

No hai c-o iau pe aratura, da' nu ma pot abtine: unde, in ce texte sfinte ale lor, apare si chestia asta? Personal, n-am auzit-o.

 

Tot personal, cred in aceasta lege. Dupa denumire, sunt crestin, dar nu cred in atoate-iertarea lui Dumnezeu. Si sa te fi iertat El, ceea ce ai facut ramane in cap, conditionare pentru viitor. Da, legea karmica modeleaza destul de bine imaginea lumii: unde e rau, tendinta e spre rau, si cu cat e mai bine, cu atat durerea caderii e mai mare. Nu stiu ce parere au altii, insa cand faci rau, nu te astepti la bine! Fie cat de inzecit harul in jurul tau.

Daca tu ai auzit doar generalitati despre budhism asta este.Orice legatura cu simturile este condamnabila.Iar speranta intr-o reincarnare il umple pe aspirant de dorinta si poate sa ii slabeasca indeplinirea celor 8 adevaruri.Insa nu e totul pierdut.Esti pe net si daca vrei poti sa citesti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reincarnarea este defapt, reintoarcerea din planul astral a unei entitati (moarte pt noi), in acest plan terestru (sau in alt plan), intr-un nou corp omenesc. Revenirea din planul in care sufletul este nemuritor, in acest plan in care moartea este aproape inevitabila. Sau, mai putem spune ca reincarnarea este trecerea de la un corp subtil la un corp fizic (pastrand corpul subtil), de la cunoastere nelimitata la cunoastere limitata, etc.

 

De ce revenim? E simplu: pentru a evolua, pentru a experimenta materia, pentru a trece prin toate starile de bine sau rau care, in alt plan, ar fi imposibil de experimentat.

 

Toata lumea a auzit de Destin dar putini oameni stiu ce inseamna "destinul". Multi isi imagineaza sau cred ca cineva de sus, le controleaza viata, obligandu-i "sa-si urmeze destinul" pe care nu ei l-au ales. Ei bine nu e chiar asa. Noi am primit un dar nepretuit de la Dumnezeu. Acest dar se numeste "Liber arbitru". Dar, exista o lege a Universului care are grija sa culegem exact ce semanam, ea se numeste "karma".

Iata un articol despre reincarnare preluat de la www.astronet.ro , rubrica Spiritualitate:

 

"Cati dintre noi nu am spus macar odata ca daca gresim ne va bate Dumnezeu? Dar nu ne-am gandit oare ca Dumnezeu e asa de bun incat ar fi incapabil sa ne pedepseasca? Oare chiar am crezut ca el se va mania si ne va arunca in infern? Ce mult am gresit! Nici parintii nostri, nu ar fi capabili de o astfel de rautate. Defapt, noi ne pedepsim singuri. Exista legea karmei care are grija ca noi sa primim exact ceea ce oferim. Daca oferim iubire, iubire vom semana, daca oferim rautate, rautate vom culege. Dar, uni se vor intreba acum: "cum de imi merge asa de rau cand eu iubesc oamenii, iubesc natura, sunt credincios si ma abtin de la a face rau celor din jurul meu"? Ei bine va reamintesc ca noi am trait mai multe vieti si ca de fiecare daca cand ne reincarnam, venim pe pamant cu o karma noua, noi responsabilitati, greseli ce trebuiesc "platite", ceea ce a ramas de facut si am amanat anterior, etc. Dar karma nu este neaparat rea. Imaginati-va ca anterior, intr-o alta existenta, ati avut un amic bun pe care l-ati ajutat mereu pt ca era mai necajit. Puteti fi sigur ca in viata prezenta sau intr-o existenta viitoare, el va face acelasi lucru pt dvs sau ceva asemanator. Asadar, karma poate fi rea dar poate fi si constructiva.

 

Dar cum se produce reincarnarea? Reincarnarea nu are loc imediat dupa ce murim si nu vom avea acelasi corp sau aceiasi identitate pe care am mai avut-o. Perioada intre moarte si reincarnare poate fi scurta sau nu (in medie: cam 100-200 de ani). Spiritele inferioare revim mai repede decat cele mai "evoluate". De exemplu, spiritele angelice, pot intarzia mii de ani. Insa, nimeni nu poate "sari" peste acest lucru, reincarnarea este inevitabila (in cazul in care mai avem de invatat ceva sau in cazul in care mai avem de "platit" ceva). Am aflat asadar ca scopul reincarnarii este evolutia spiritului, insa, spiritul poate evolua si in alte planuri. Totusi, adevarata evolutie morala, se produce aici pe Pamant pt ca aici, omul este supus la tot felul de tentatii.

 

De obicei, cand spiritul pleaca spre reincarnare, cauta sa se nasca aproape de cei dragi, sau in aceiasi familie din care a facut parte anterior pt a se sustine reciproc in drumul spre evolutie sau pur si simplu pt a fi aproape de acestia.

 

Spiritele mai evoluate, isi aleg singure "destinul viitor", familia, parintii, locul nasterii s.a.m.d., insa cele mai putin evoluate nu pot face la fel. Ele sunt "ghidate" spre o anumita regiune a pamantului si apoi spre o familie din care vor face parte mai tarziu. Urmeaza apoi o "bantuire" a viitorilor parinti. Entitatea va sta aproape de viitoarea mama, trimitandu-i raze fluidice, contribuind astfel la formarea corpului eteric al copilului si la dezvoltarea corpului sau fizic. E foarte greu de explicat cum se intampla toate acestea, dar pe scurt, trebuie sa stim ca viitoarea fiinta umana, ia contact cu mama sa dinainte de a se naste si ca el contribuie la formarea propriului sau corp fizic. Spiritul entitatii se leaga apoi de corpul sau fizic la nivelul bulbului rahidian, (care se numeste rod vital), adica centrul vital al organismului, cel ce determina actul respiratiei si al circulatiei. Dar, odata patruns in corp, atunci cand se naste copilul si apare pe lume corpul sau fizic, acesta nu este complet cuprins in materie. Este o stare de trecere intre cele doua lumi, intre lumea spirituala si cea materiala. Spiritul incarnat este la inceput foarte dezorientat, nu intelege ce i s-a intamplat, dar pe parcurs, incepe sa se obisnuiasca si sa fie multumit de ceea ce percepe cu ajutorul simturilor pt ca el nu-si mai aminteste nimic din existentele anterioare.

 

Totusi, pana la varsta de 7 ani, corpul astral al copilului se afla inca in lumea spirituala. Astfel se explica faptul ca unii copii isi amintesc de experientele anterioare, sau faptul ca se joaca singuri de parca s-ar juca cu cineva, au prieteni imaginari, etc. Insa, dupa ce copilul a atins varsta respectiva, corpul astral patrunde in interiorul corpului fizic. Din acel moment omul e "complet".

 

Ce se intampla dupa ce sufletul a evoluat intr-atat incat nu mai are nevoie sa se reincarneze? Corpul spiritual moare, exact asa cum moare si corpul fizic, el se descompune in eterul din care a fost constituit. Apoi continua sa parcurga drumul spre cea mai inalta treapta a perfectiunii, isi pierde in final e-ul si se uneste cu "Intreg-ul". Adica ajunge in locul de unde a plecat.

 

Fiecaruia dupa credinta sa! "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×