Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Survival guide Roportal, ghidul bobocului... si nu numai

Postări Recomandate

in general, esti tras de maneca inainte, fie pe PM, fie pe topic. la inceput, se trec pe invizibil in mod manual "prostioarele". in momentul in care un user este trecut pe previzualizare, toate mesajele apar in mod automat invizibile, iar moderatorii le aproba individual.

 

restul discutiei, cu raspunsurile aferente le-am mutat la Feedback - propuneri sectiuni si subsectiuni.

 

Traiasca noul regulament de ordine interioara :cheer:

Stii cum e ....reguliile sint doar atit de bune pe cit cei ce au autoritatea sa le implementeze ...

Succes

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
era sa intreb "and your point is...?"

nu o fac :P

 

intreb doar

 

..... da .... ?

 

 

 

 

My point is: Traiasca PCR !!! L-ai reinfiintat cu atita sudoare !!! Adrian Nastase, ex prim ministru, cauta de lucru, pacat ca matusa Tamara a murit, era buna de moderatoare, poate dona ceva substantial !!!

 

Din gresala am trimis mesajul, voiam doar sa minimalizez ecranul si din graba nici nu stiu ce am facut ..... si nu mai am o sansa nici sa-l corectez !!! am avut ceva foarte important de facut, nu de alergat la toaleta !!!

 

Gasesc foarte discriminatoriu lista afisata !!!

 

Doar cei care se pot reduce la numitor comun supravietuiesc, asta este esenta principiilor subliniat special.

 

Parca RO s-ar indrepta spre Rusia, nu spre EUropa !!!

 

Si totusi ar fi frumos sa fie un coltisor unde cine nu mai vrea sa fie membru, se poate sterge fara urme !!!

 

Nu cum functioneaza actualul sistem ca-l treceti la "banat" si end of the story!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

informatia respectiva era in mare parte imprastiata pe varii topicuri si m-am gandit ca ar fi bine sa fie mai usor de gasit si parcurs. nu am inventat-o eu azi noapte.

 

ma gandesc ca nu ai inteles despre ce e vorba pentru ca te-ai dezobisnuit de limba romana, asa ca incerc sa iti prezint o analogie pe intelesul tau si in limba engleza.

 

primul meu mesaj aici este ceva asemanator acestui document:

http://www.uscis.gov/files/nativedocuments/M-618.pdf

 

iti recomand mai ales pagina ii (5/112), getting settled in the united states. acolo ai trimiterile la variile pagini in functie de ceea ce vrei sa stii, ti se dau sfaturi pentru acomodare si ti se face o imagine de ansamblu asupra locului in care vrei sa te stabilesti, cu modele de comportament in diferite situatii si cu ce trebuie sa faci ca sa nu fii un imigrant ilegal, dintre cei despre care iti place tie sa vorbesti.

 

este o chestie de bun simt sa ii prezinti omului asa ceva, iar el dupa lecturare e liber sa decida daca vrea sau nu sa se supuna acelor reguli. roportal fiind o comunitate care are niste reguli si niste how-to-uri mi s-a parut util ca ele sa se regaseasca in acelasi loc, acela fiind prima postare din acest topic.

 

sper ca te-am lamurit. nu ma astept la nici un fel de scuze din partea ta pentru jignire si calomnie. las' sa treaca de la mine :o:

 

 

ps: in state a inceput "moda" cu impuscarea celui care incalca proprietatea privata in mod abuziv, nu? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"... iti recomand mai ales pagina ii (5/112), getting settled in the united states.

ce trebuie sa faci ca sa nu fii un imigrant ilegal, dintre cei despre care iti place tie sa vorbesti.

este o chestie de bun simt sa ii prezinti omului asa ceva"

 

sper ca te-am lamurit. nu ma astept la nici un fel de scuze din partea ta pentru jignire si calomnie. las' sa treaca de la mine :o:

 

ps: in state a inceput "moda" cu impuscarea celui care incalca proprietatea privata in mod abuziv, nu? :D

 

 

 

De cand exista Statele, functioneaza si aceasta lege !!! insa cu o conditie ...

 

Agresorul trebuie sa fie in CASA ta si sa-ti puna viata in pericol de moarte !!! altfel esti condamnat "guilty" pentru crima !!! deja te-a taiat pe mana cand l-ai impuscat, sa poti justifica actul de aprare personala si doar in Statele unde purtatul armei de foc este legal ca si in Arizona !!!

 

Trebuie sa negociezi cu criminalul/recidivistul, poate pleaca doar cu niste bani !!! nu glumesc deloc.

 

Arma ai de folosit foarte responsabil ca sa nu "te impuste" !!! ca puscaria nu e Disneyland.

 

Desigur nu inteleg romana vorbita curent in RO ca fizic nu sint prezenta acolo iar aici aud rar de la romani care sint ROMANI insa vorbesc si mai prost limba ca mine, scoala n-a fost inventata pentru ei, mi-a spus chiar aseara una.

 

Ce-i asa de rau in pagina de Emigrare in State de-ti vine sa te impusti ??? Unii vin si pleaca fara sa stie de drepturile lor ca nu le-a spus nimeni, engleza nu stiu decat din auzite si mereu sint in spate pana se duc inapoi in Schengen sau in Spania, unde deja s-au obisnuit cu Strawberry Fields.

 

Zici de bun simti ??? Cand eu am emigrat n-a fost Inter-Net, foloseam DOS si daca voiam sa stiu legea, citeam ziarul pana l-am inteles sau carti din librarie, biblioteca din RO. E mare dezastru cu emigrantii pe langa acele pagini ca NU sint citite sau scrise si in limba lor !!! Am lucrat in acest field voluntar si n-am chef sa scriu ce am vazut/experientat in cursul anilor. Nici azi nu s-a schimbat nimic !!!

 

Emigrantul cu fata speriata, obosit de calatorie se uita subtire spre un viitor din care nu intelege nimic !!!

 

Acele cuvinte conteaza ca "Bine ati Venit" ACASA !!! treci prin acele faze sa devii cetatean dupa 5 ani sau care ar fi statutul si fluieri mai departe in aratura. Stiu eu in ce masura poti sa intelegi asta, sa simti ce spun, dar e greu de la distanta daca nu esti involved/implicat in acest proces de relocare totala, dezradacinare cum mai numiti imigrarea la cererea sau castigarea loteriei de vize, casatoria cu cetatean american, etc.

 

Aici macar iti da un ghid de viata dar nu te considera "Ausslander" te trateaza ca un Om si asta conteaza!

 

Imi si recomanzi sa-l citesc ..... eu vorbesc la romani pana ma doare gatul si tot nu pricep ca Arizona nu e parte din Ardeal.

 

 

God Bless America!

 

Happy Thanksgiving!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu stiu cui i-a venit ideea sa il numeasca "Survival guide Roportal" , dar e taaare inspirata... :cheer:

Trebuie cred pus si un clip de 10 secunde pentru atentionarea noilor veniti pe forum: " Intrati pe riscul dumneavoastra. Orice asemanare din mesaje cu persoane in viata este pur intamplatoare si neintentionata." :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La sectiunea noutati a fost postat noul Ghidul utilizatorului.

Se pare ca toata lumea are ceva de comentat. Daca citeste un boboc postarile voastre, cu siguranta va intra total in ceata.

Va puteti desfasura in voie aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×