Sari la conținut
Forum Roportal
Gafu

Alegeri anticipate cat de curand?

Postări Recomandate

Noi unde o sa mergem la cumparaturi dupa ce intram in UE? :?:

Nu cred ca la Chisinau si caiev.

Chiar si aceasta micsorare a impozitului, cred ca este facuta prematur, fara o analiza foarte atenta. Asa ca putem sa ne asteptam la orice este mai rau. In loc sa o ducem mai bine, avem sanse mari sa intram iar in inflatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta va c reste inflatia, precum si deficitul bugetar. Cat despre cumparaturi, poate pe la sarbi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-nseamna va creste inflatia? una e cu 0,5% alta e cu 5%. Si pe ce analize va bazati cand afirmati asta?

 

Cand nu e nimic de barfit dam in prorociri? :))

 

Pe cuvant daca va inteleg. cand Nastase a facut cadou vreo 10 mii de miliarde celor de la Rafo nu ati avut nici-o problema. Acum ca a scazut impozitul pe venit nu e bine. In concluzie, cand unii au luat bani din buzunarul nostru ca sa-si scuteasca cumetrii lor de datorii a fost bine. cand noul guvern vine si ne da bani nu e bine.

Puteti sa-mi explicati si mie ratiunea afirmatiilor voastre?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-nseamna va creste inflatia? una e cu 0,5% alta e cu 5%. Si pe ce analize va bazati cand afirmati asta?

 

Cand nu e nimic de barfit dam in prorociri? :))

 

Pe cuvant daca va inteleg. cand Nastase a facut cadou vreo 10 mii de miliarde celor de la Rafo nu ati avut nici-o problema. Acum ca a scazut impozitul pe venit nu e bine. In concluzie, cand unii au luat bani din buzunarul nostru ca sa-si scuteasca cumetrii lor de datorii a fost bine. cand noul guvern vine si ne da bani nu e bine.

Puteti sa-mi explicati si mie ratiunea afirmatiilor voastre?

 

Salut, in primul rand nu inteleg de ce vorbesti la plural cand ma intrebi ceva ::): ::): ::): . cat despre inflatie, am facut si eu o conectie logica... au scazut taxele si impozitile, automat scad resursele la buget (treaba cu intratul in legalitate pentru ca e mai convenabil asa e o vrajeala pentru moment), de unde un deficit bugetar mai mare decat cel preconizat. cat despre inflatie putem spune ca daca se inregistreaza cresteri de masa monetara pe piata experienta anilor trecuti arata o crestere a inflatiei.

Sa lasam Rafo deoparte pentru ca sincer iti spun deja m-ai plictisit groaznic cu subiectul asta...oricum fura toti!!!

 

astept raspuns, dar te roooooooog fara Rafo :dee :dee :dee :dee :dee :dee :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

By the way Gopo...ca sa nu mai zic ca puteam si eu sa zic de 1000 de ori de cazul PATRICIU - paguba la buget (dupa ultimele estimari) de cca. 1000 de miliarde de lei...Rafo e mic copil fata de ce a facut Patriciu (care vorba aia a platit o mare parte din campania Aliantei DA...observi ca nu am fost tendentios sa zic Basescu :))

Dupa cum ziceam ...toti niste hoti, escroci...repet TOTI !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit la plural pentru ca mesaul meu era adresat si lui 666 care sustine cam acelasi lucru cu tine.

 

Problema cu deficitul bugetar eu zic sa asteptam sa vedem. Ei promit ca recupereaza din alta parte. Sper sa aiba ceva pus la punct. Numai faptul ca nu se vor mai sterge datorii inseamana un castig pentru buget.

Iar referitor la inflatie, tot in urma experientelor din anii trecuti, se simtea si in cotatia cu dolarul sau cu euro... In primele saptamani ale anului nu se simte inca. hai sa asteptam sa vedem si apoi le dam in cap. de-aia exista prezumtia de nevinovatie.

 

Si nu era vb de rafo ci de ce-a facut nastase. Nu am spus ca ca cei de la petromidia sunt mai curati. Dovada ca si pe ei au inceput sa-i ia la intrebari.

DOSARUL PETROMIDIA

 

Parchetul General a preluat de la PNA un dosar privind rafinaria Petromidia. Este cercetata modalitatea de privatizare a SC Petromidia SA si stabilire a valorii actiunilor in raport cu pretul de piata, modalitatea de inregistrare a unor venituri in evidenta contabila si deturnare de fonduri.

 

Grupul Rompetrol considera insa acuzatiile nefondate si crede ca asocierea numelui Petromidia cu RAFO serveste unui singur scop: deturnarea atentiei de la adevaratele fraude economice din Romania. "Speram ca investigatiile vor fi conduse transparent si observand legile in vigoare, oricare ar fi motivele declansarii lor”, se arata intr-un comunicat Rompetrol.

 

Si crede-ma ca nu Patriciu a fost cel mai mare finantator al Aliantei :) Daca ai fii ascultat iesirile lui Patriciu in campanie si dupa ai fii inteles ca nu are o pozitie prea fericita in Alianta.

Iar daca la tine 8000 de miliarde este mai mic decat 1000 de miliarde inseamna ca vorbim degeaba :)

Dar cum spuneam mai devreme comparatia era la ce-a facut nastase vs. tariceanu. Unul ne-a luat din buzunar si altu ne baga-n buzunar. Deci nu vorbeam de rafo. Vorbeam de doua masuri luate de doua guvernari diferite.

 

si ai dreptate, toti sunt excroci ca de-aia is politicieni.:) Numai ca din punctul meu de vedere unii (PSD) sunt mai excroci decat altii (Alianta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"si ai dreptate, toti sunt excroci ca de-aia is politicieni. Numai ca din punctul meu de vedere unii (PSD) sunt mai excroci decat altii (Alianta)"

 

Nu mai are importanta care rau e mai mare...treaba cu alesul raului mai mic e o idiotenie...TREBUIE ALEL CE ESTE BUN, nu ceea ce este un rau mai mic, sau mijlociu, sau altceva...

Cat despre cotatiile euro, USD, intradevar ai dreptate, dar eu ma refeream la ceea ce "ne baga astia in buzunar" ...adica bani mai multi pe piata de consum ....care dupa cum spuneam genereaza cresteri ale ratei inflatiei.

By the way ...ca tot vorbim de FURTURI ce parere ai de pretul la benzina, care desi a scazut EURO si USD vertiginos nu sa-a micsorat deloc....

Cat despre Tariceanu...astept sa vad ce-i poate pielea...Un lucru e sigur ...daca iar se face epurare politica se duce dracu' totul !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu pot sa-ti dau dreptate :)

Ce spui tu, ca nu are importanta care rau e mai mare si ca trebuie ales cel mai bun nu o inteleg. Mai bun din ce punct de vedere? Profesional, moral sau ca fura mai bine?

Iti aduc aminte de Hitler, care a ridicat economia germaniei cum nu spera nici-un neamt. Trebuia lasat la conducerea tarii doar pentru motivul asta? Nu am cum sa-ti dau dreptate.

 

In ce priveste inflatia datorata banilor excesivi pe piata iar nu pot sa-ti dau dreptate. :)

Ce sustii tu inseamna sa nu se mai mareasca salariile pe principiul ca se creaza inflatie? Mai bine ii dam bani lui Iacobov decat sa dam la populatie, nu? Este absurd ce spui.

 

Despre ce furturi vorbesti? Fura guvernul din pretul carburantuilui? Oricum una din conditiile intrarii in EU (negociata de PSD) era cresterea pretului la carburanti. Deci nu este vorba de nici-un furt.

 

De ce ma rog sa nu se faca epurare politica? In orice tara democratica, inclusiv in america, cand se schimba sefu se schimba si aghiotantii. Un exemplu graitor a fost guvernarea CDR care au incercat sa arate ca-sa nobili si au pierdut pe treaba asta. Cat despre Tariceanu, si eu sunt curios de ce-i poate pielea. Nimeni nu este priministru pe viata.

 

Eu agreez mai mult liberalismul decat social democratia. Vreau sa mi se ofere conditiile sa muncesc, nu sa primesc mila de la stat.

Uite de exemplu eu nu sunt de acord cu ajutorul dat de stat femeilor in concediul de maternitate. Incurajeaza toti analfabetii sa faca copii ca sursa mai buna de bani nu au. In schimb cei realizati profesional nu-si pot permite sa stea acasa cu 7 mil pe luna. Cred ca-ti dai seama de efectele acestei masuri, nu? :) de-aia unii au cate 7-8 copii si vin la emisiuni idioate sa ne arate cum sunt ei de nenorociti si vor sa-i ajutam. NU sunt impotriva ajutoarelor dar parca prea toarna copii pe banda sa mai scoata cate un ban de la stat si apoi se trezesc ca nu mai au cu ce sa-i creasca.

Hai ca m-am enervat :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, Gopo...sa nu mai aud de moralitate si liberalism...la noi in tara e vrajeala..!!!

 

Nici nu sa-a instalat bine Tariceanu si i-a dat lui Patriciu o scutire de la datorii fata de bugetul statului de 600 de milioane USD pentru Rompetrol. Asta dupa ce au urlat in campanie despre RAFO...

 

Si mai zice lumea ca PSD-ul in stanga si-n dreapta....

"Bagabonteala" celor din Alianta e mult mai mare si o sa fie rau de tot.

 

DA. INFLATIA CRESTE DACA SALARIILE CRESC IN MOD ARTIFICIAL, ADICA FARA SA FIE ACOPERITE IN PRODUCTIE DE BUNURI SI SERVICII !!!

 

EPURAREA POLITICA E O PORCARIE!!! PROFESIONISTII TREBUIE SA RAMANA IN FUNCTIE INDIFERENT DE GUVERNARE. NU CRED CA PE VREMEA PSD-ULUI TOTI CARE AVEAU O FUNCTIE ERAU TAMPITI SI TREBUIE SCHIMBATI!!! :) :) :) :) :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×