Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Manastiri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Haideti sa vorbim si despre ce manastiri ati vizitat sau pe care ati dori sa le vizitati...Din tara sau din afara ei. Eu vizitez saptamanal manastirile din jurul Bucurestiului, imi place deosebit de mult sa ies din aglomeratia asta urbana si sa ies pe malul unui lac , sa aud sunetele naturii, dangatul clopotului, un cocos strigand in departare, un clipocit de apa, o toaca si mai ales, fara zgomot de masini (asta daca te departezi putin de intrare...). Cernica,Pasarea, Tiganesti etc... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai.... am vazut cateva ... din jurul bucurestiului, Dobrogea si Moldova ... insa cel mai mult m-au impresionat evident cele din nordul moldovei , nu stiu... insa au un ceva in plus , atat ca arhitectura, cat si energetic :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai.... am vazut cateva ... din jurul bucurestiului, Dobrogea si Moldova ... insa cel mai mult m-au impresionat evident cele din nordul moldovei , nu stiu... insa au un ceva in plus , atat ca arhitectura, cat si energetic :o:

In Dobrogea sunt manastiri si la nord, de ex Cocosu (de calugari , mediatizata negativ cu pierderea unui copil prin zona), Celik Dere (de maicute), in sud, Manastirea Dervent, Sf. Andrei ,cu pestera Sf Andrei. Se zice ca daca iti lasi pe un biletel in pesterea , o dorinta, se indeplineste...Mai nou au aratat la Tv slujba de acolo de Sf Sndrei si cred ca o sa arate si anul acesta...

Da, din nordul Moldovei sunt extraordinare. Ce nu mi-a placut a fost ca unele aveau altarul in reconstructie, si asta cam dureaza de ceva vreme... :cheer: La fel , la Manastirea Polovraci de la olteni, tot in reconstructie... Au acolo si posibiltati de cazare. Era cam 200.000 camera si daca dadaeai 300.000 era si cu baie parca.Asta pe noapte. :o: Sunt frumoase locuriel si de pe langa Polovraci, se spune ca pe acolo a trecut Zalmoxe insusi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manastirile din Maramures.... recomandare Manastirea Barsana ...cel mai frumos e vara ...sunt flori peste tot ... e mirific peisajul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vizitati clisura Dunarii de la Orsova la Moldova Noua.e superb.mergeti la Cheile Nerei unde gasiti cascade si locuri minunate iar daca va intereseaza o plimbare in strainatate va recomand MontBlanc la granita dintre Franta si Italia sau ptr romantici vizitati Venezia.e o nebunie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Dobrogea sunt manastiri si la nord, de ex Cocosu (de calugari , mediatizata negativ cu pierderea unui copil prin zona), Celik Dere (de maicute), in sud, Manastirea Dervent, Sf. Andrei ,cu pestera Sf Andrei. Se zice ca daca iti lasi pe un biletel in pesterea , o dorinta, se indeplineste...Mai nou au aratat la Tv slujba de acolo de Sf Sndrei si cred ca o sa arate si anul acesta...

stiu... is frumoase toate, mai ales Celik , care e mai retrasa si linistita ... unde recunosc ca mi-as dori sa petrec un concediu acolo ... mai ales ca e aproape de man.Saon, care are un lac absolut incantator si plin de peste :doh:

 

Da, din nordul Moldovei sunt extraordinare. Ce nu mi-a placut a fost ca unele aveau altarul in reconstructie, si asta cam dureaza de ceva vreme... ;) La fel , la Manastirea Polovraci de la olteni, tot in reconstructie... Au acolo si posibiltati de cazare. Era cam 200.000 camera si daca dadaeai 300.000 era si cu baie parca.Asta pe noapte. :soc: Sunt frumoase locuriel si de pe langa Polovraci, se spune ca pe acolo a trecut Zalmoxe insusi...

pai... asa si vor ramane multa vreme ... in constructie, insa asta nu pentru ca nu am fi in stare sa le termina, ci pentru simplu fapt ca nu ar mai exista fonduri Unesco de muls :soc: deh... politichia bisericeasca :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! eu am vizitat toate manastirile din nordul Moldovei, si pot sa va spun ca sunt superbe.. Am vizitat M-rea Varatec, Agapia (pictata de N. Grigorescu), M-rea Voronet (vestita Judecata de Apoi, plus unicul "albastru de Voronet"), Putna (unde e inmormantat Stefan cel Mare), etc.. Merita vazute! :soc:

Editat de dani_quinn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×