Sari la conținut
Forum Roportal
Maru

Al cui presedinte este Basescu ???

Este corect ca presedintele sa se amestece in problemele partidelor ?  

3 membri au votat

  1. 1. Este corect ca presedintele sa se amestece in problemele partidelor ?

    • Da -
      7
    • Nu
      7
    • Nu stiu
      2


Postări Recomandate

Dupa ce scrii tu aici, ma indoiesc ca ai deschis vreodata cartea pe care scrie Constitutia Romaniei.

 

Salut , citeste textul de mai jos si raspunde unde scrie ca Presedintele are dreptul sa ceara unui partid aflat la guvernare (Guvern validat de Parlament), sa plece pentru ca e IMORAL...

La fel, unde scrie ca Presedintele poate cere alegeri anticipate pentru ca nu-i convine cine sunt Presedintii celor doua camere ale Parlamentului...???

 

Cat despre aspectul jignitoar al mesajului tau...asta este... daca nu te exileaza "testoasele ninja" eu n-am ce sa-ti fac. ::): :) :) :)

 

 

ARTICOLUL 80

Rolul Presedintelui

 

(1) Presedintele Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu:

 

Articolul 83

Durata mandatului

(1) Mandatul Presedintelui Romaniei este de 4 ani si se exercita de la data depunerii juramantului.

 

Nu sa-a modificat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In legatura cu:

 

Articolul 83

Durata mandatului

(1) Mandatul Presedintelui Romaniei este de 4 ani si se exercita de la data depunerii juramantului.

 

Nu sa-a modificat?

 

Ba da!

Forma corecta:

Mandatul Presedintelui Romaniei este de 5 ani si se exercita de la data depunerii juramantului.

 

Cel mai probabil Gafu nu a fost atent cand a postat acest mesaj!Altfel nu pot sa imi explic eroarea...

Nu a fost atent...cand a dat copy/paste! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O multime de oameni se simt jigniti, pe acest forum. Foarte sensibil sunteti domnule Gafu! Eu am citit mesajul dumneavoastra si am tras o concluzie. Va voi explica in continuare cum am tras aceasta concluzie.

In Constitutia Romaniei, din care dumneavoastra ati prezentat articolele de mai sus, se reglementeaza activitatea presedintelui. In acelasi timp, unul din principiile de baza ale libertatii spune ca ceea ce nu este interzis, (prin lege), este permis.

In acest context, va rog, domnule Gafu sa-mi aratati unde scrie in articolele din Constitutie, prezentate mai sus, ca Presedintelui ii este interzis sa ceara unui partid politic sa iasa de la guvernare. Mai mult, in alineatul (2) al articolului 80, se precizeaza, printre altele, ca Presedintele vegheaza si la buna functionare a autoritatilor publice.

Deci interventia Presedintelui in disputa din coalitie reprezinta responsabilitatea sa constitutionala. In cazul de fata, pretentiile PUR si UDMR afecteaza buna functionare a Guvernului si a Prefecturilor, iar faptul ca cele doua partide de mai sus fac turism politic, reprezinta orice, numai moralitate nu.

In ceea ce priveste problema presedintilor celor doua camere ale Parlamentului Romaniei, Presedintele a actionat in virtutea articolului 88 din Constitutia Romaniei, deoarece modul in care cei doi presedinti sa-au achitat de indatoririle lor, pe timpul vechiului mandat, a aratat ineficienta si incompatibilitatea acestora cu functiile pe care le detin in prezent.

Concluzionand, pot spune ca Presedintele, poate, a actionat intr-o maniera neinspirata din punct de vedere politic, dar in concordanta cu Legea fundamentala a Statului Roman.

De aceea, domnule Gafu, am tras concluzia ca nu ati citit, sau mai bine spus nu ati citit cu atentie Constitutia Romaniei.

Oricum, daca ati considerat aprecierea mea ca fiind jignitoare, nu imi ramane nimic altceva de facut decat sa va prezint scuzele mele.

Cu sinceritate, Bab.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este datoria Presedintelui sa intervina in aceste dispute, dar daca tot face acest lucru, trebuia sa amendeze atat atitudinea PUR cat si cea a UDMR. Doar amandoua partidele fac turism politic, nu?

Rezultatul acestei interventii unidirectionale sa-a vazut si se va mai vedea in judetele Harghita si Covasna.

Prin acest gen de interventii unidirectionale este incalcata Constitutia.

Daca nu vroiau presedinti de la PSD in Camera Deputatilor si Senat, cei de la PD si PNL ar fi trebuit sa nu iasa ca "fraierii" din sala, cand sa-a votat. Au uitat ca nu mai erau in opozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne uitam putin in trecut si suntem de acord ca el este cheia viitorului, atunci trebuie sa avem in vedere ca suntem o natiune cu un record de lovituri de stat, revolutii si insurectii. Unele guverne instaurate prin revolutie au fost date jos in numai citeva zile prin... lovitura de stat. De multe ori tocmai cei ce au ridicat un anumit regim par a-la da jos in...citeva zile!!! ( a se vedea perioada lui Alexandru Ioan Cuza...) Credeti ca ne vom putea schimba maniera zbuciumata de a trai viata politica? Eu cred ca nu, de multe ori nici noi nu stim care ne este interesul. Iar misterul ce planeaza in culise este acelasi, de aceeasi culoare...In nfond si oamenii politici sunt OAMENI!! Ce si-ar dori un om? Pentru a dori binele altor persoane ( a poporului ) trebuie sa fie foarte evoluat spiritual, altii la-ar cataloga si putin dus cu pluta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ne uitam putin in trecut si suntem de acord ca el este cheia viitorului

 

 

Care "el"...Basescu este cheia viitorului..?? :socca: ::): ::): ::): ::): ::): ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este moral si corect sa ceara Basescu demiterea celor 2 presedinti ai camerelor din Parlament doar pentru ca sunt din opozitie? NU NU si iar NU. Este un motiv cel putin nedemocratic, ca sa nu spun ca seamana cu unele gesturi dictatoriale ale lui Ceausescu. Pana si "cizmarul" era mai manierat si mai diplomat ca Basescu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este moral si corect sa ceara Basescu demiterea celor 2 presedinti ai camerelor din Parlament doar pentru ca sunt din opozitie? NU NU si iar NU.
Nu a cerut demiterea lor doar pentru ca sunt in opozitie, ci pentru ca votul nu a fost democratic. Nu schimba nuantele...

 

 

Este un motiv cel putin nedemocratic, ca sa nu spun ca seamana cu unele gesturi dictatoriale ale lui Ceausescu. Pana si "cizmarul" era mai manierat si mai diplomat ca Basescu :)

 

Ce este nedemocratic? Sa ai o opinie? din cate stiu eu Basescu nu i-a demis, ci doar si-a spus opinia. Si comparatia cu ceausescu (cu c mic!!) este absurda. ceausescu chiar le facea, fara sa vina sa spuna ce ar vrea el si ce credea el ca-i mai bine:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×