Sari la conținut
Forum Roportal
Caliman Alexandru

Configuratie

Postări Recomandate

Salut.

In primul rand ce vrei sa faci cu un pc trebuie sa iti spuna si ce configuratie iti trebuie. La banii astia, eu iti recomand sa te uiti la urmatoarele caracteristici:

1. Frecventa procesor de la 3 Ghz in sus, daca gasesti un pret bun cauta un dual core, asta este de ajuns si la un 1.6 - 2 Ghz

2. Cauta un procesor cu memorie cache cat mai mare....

3. placa video cu memorie dedicata, nu share...cel putin 256 Mb

4. RAM-ul pc-ului cel putin 1024 MB pe cat posibil la aceeasi frecventa cu a procesorului....533 Mhz si mai sus

5. Harddisk de cel putin 100 Gb SATA

 

Acum, daca vrei sa pui pe el jocuri complexe...cauta o placa video cat mai buna....altfel vei avea surpriza sa nu poti rula unele jocuri care iti cer o placa video cu cel putin 512 Mb

 

La monitor...este o problema, un tft este destul de scump si ai de ales intre:

1. un pc bun (desktop) la 2.500 2.800 lei (lei noi) si un monitor CRT (clasic, cu tub) chiar si SH cu diagonala mare, care te duce pe la maxim 300 - 400 lei noi

2. un pc bunicel...pe la 2.000 - 2.300 si un monitor TFT (plat) de la 600 lei noi pana la .... in sus, in functie de diagonala pe care o vrei. Recomandabil este de la 17'' in sus. DAR, la un monitor TFT mai ieftin te va dezavantaja timpul de raspuns care este destul de mare, in sensul ca in jocuri mai grele imaginile au de suferit, lucru care la un CRT nu se intampla.

 

Ca un punct de reper, pe emag.ro sau novashop.ro gasesti pc-uri bune la preturi foarte bune.

 

Scuze moderatorilor daca nu aveam voie sa dau adrese de internet :o: ...nu fac reclama, ajut pe cineva...sau cel putin incerc. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am aproximativ 30-40 milioane si as vrea sa imi cumpar un calculator nou! Ce configuratie mi-ati recomanda???

 

Intrebare: la ce vrei sa-l folosesti?

Avand si aceste date, vei putea fi sfatuit la obiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara un scop anume putem specula mult, dar prost.

 

PC-ul trebuie configurat ca o manusa pentru cerintele utilizatorului. In functie de ce vrei de la el putem sa ne dam seama ce configuratie ar fi potrivita pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×