Sari la conținut
Forum Roportal
jetlag

intrebari hepatita b

Postări Recomandate

Salutare, :doh:

Am 21 de ani si am aflat acum 2 saptamani ca sunt purtator de HBV.

Am facut analizele:

-Ag HBs pozitiv

-Ac anti HBc pozitiv

-Ac anti HBe pozitiv

-ADN viral 43191.84 copii/ml

-AST=19 (v.n=14-59)

-ALT=26 (v.n.=9-72)

-semne de colestaza cu discreta crestere

-fibrinogen 145 ml/dl (v.n.=200-400ml/dl)

-limfocite foarte putin crescute

-neutrofilele scazute=33,8% (v.n.=50-80)

-electroforeza proteinelor serice normale

Nu stiu foarte multe,de abia acum am inceput sa caut....am fost la spital mi s-a spus sa tin un regim alimentar fara efort fizic,sa evit alt fel de infectii etc.Nici macar acum nu stiu daca este grav!

Incerc sa uit ca sunt purtatoarea acestui virus...dar pt a face acest pas trebuie sa stiu in ce stadiu este boala.

Astept un raspuns a.s.a.p.

 

O seara buna! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

In primul rand trebuie sa iti spun ca in faza in care te afli, nici un medic nu iti poate spune exact daca ai hepatita cronica cu virus mutant sau hepatita inactiva. Tinand cont ca ai transaminaze normale si viremia pana in 100.000 copii/ml, e posibil sa ai o hepatita inactiva. Parerile internationale sunt impartite. Unii zic ca esti carrier inactiv atunci cand ai viremia foarte mica sau nedetectabila, altii spun ca atunci cand ai viremia pana in 20.000 copii si altii pana in 100.000 copii. Ce iti pot spune eu:

- cu aceste analize nu vei primi tratament, cel putin nu in acest moment

-limfocitele un pic crescute si neutrofilele scazute arata ca totusi o activitate infectioasa in organism exista. Posibil sa fie hepatita sau altceva. Insa e foarte probabil sa fie vorba de hepatita. In acest caz, tb sa intelegi ca ar insemna ca o oarecare activitate exista. Ma rog si la carrieri inactivi o progresie exista insa mai mica.

Ce e bine: ai transaminaze bune, electroforeza proteinelor serice normala deci daca exista ceva activitate e mica.

Ce nu e bine: ai viremia suficient de mica incat sa nu primesti tratament dar suficient de mare incat sa nu ti se puna diagnosticul de carrier inactiv, in plus ai fibrinogenul scazut, problema frecventa la cei cu probleme la ficat si colestaza. Asa ca un mic regim e necesar. Nu pt hepatita ci mai mult pt colestaza. Oricum sa nu fie drastic ca o sa slabesti ca o stafie. Sa incerci sa mananci ce nu e excesiv de gras, de dulce sau prajit. Si fara alcool.

Ca sa ai totusi un tablou complet, doar punctia hepatica iti poate spune cat de afectat este totusi ficatul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare.

In primul rand trebuie sa iti spun ca in faza in care te afli, nici un medic nu iti poate spune exact daca ai hepatita cronica cu virus mutant sau hepatita inactiva. Tinand cont ca ai transaminaze normale si viremia pana in 100.000 copii/ml, e posibil sa ai o hepatita inactiva. Parerile internationale sunt impartite. Unii zic ca esti carrier inactiv atunci cand ai viremia foarte mica sau nedetectabila, altii spun ca atunci cand ai viremia pana in 20.000 copii si altii pana in 100.000 copii. Ce iti pot spune eu:

- cu aceste analize nu vei primi tratament, cel putin nu in acest moment

-limfocitele un pic crescute si neutrofilele scazute arata ca totusi o activitate infectioasa in organism exista. Posibil sa fie hepatita sau altceva. Insa e foarte probabil sa fie vorba de hepatita. In acest caz, tb sa intelegi ca ar insemna ca o oarecare activitate exista. Ma rog si la carrieri inactivi o progresie exista insa mai mica.

Ce e bine: ai transaminaze bune, electroforeza proteinelor serice normala deci daca exista ceva activitate e mica.

Ce nu e bine: ai viremia suficient de mica incat sa nu primesti tratament dar suficient de mare incat sa nu ti se puna diagnosticul de carrier inactiv, in plus ai fibrinogenul scazut, problema frecventa la cei cu probleme la ficat si colestaza. Asa ca un mic regim e necesar. Nu pt hepatita ci mai mult pt colestaza. Oricum sa nu fie drastic ca o sa slabesti ca o stafie. Sa incerci sa mananci ce nu e excesiv de gras, de dulce sau prajit. Si fara alcool.

Ca sa ai totusi un tablou complet, doar punctia hepatica iti poate spune cat de afectat este totusi ficatul tau.

 

 

Buna,

Iti multumesc pt raspunsul promt...de abia asteptam sa ajung acasa sa deschid calculatorul si sa vad un raspuns pozitiv.Inca nu am ajuns la un medic cu analizele pt citirea acestora....dar in scurt timp o voi face.Pe scurt:inca de cand am aflat ca am virusul am inceput sa tin regim strict(nu imi este foarte greu pt ca de foarte multi ani am grija la alimentatia mea pt a nu pune kilograme in plus),am renuntat la tutun (nu crdeam sa pot face asta...dar se pare ca sanatatea este mai importanta)ma odihnesc atunci cand ma simt obosita.

Insa am o mare problema...de 1 saptamana ma mananca pielea(mancarimi igrozitoare).De ce?Are legatura cu HBV?

Mi-am repetat transaminazele si sunt in usoara crestere...abia astazi am ridicat rezultatele.

Vreau mai multe detalii legate de punctia hepatica.!

 

Cu stima,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Referitor la mancarimile de piele vreau sa va spun ca si mie mi se intampla acelasi lucru. poate cineva sa explice ?

 

 

 

Buna!

 

M-am interesat eu si se pare ca aceste mancarimi sunt pe sistem nervos,nu au nici o legatura cu HBV.

 

O seara buna si un week-end placut! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

 

M-am interesat eu si se pare ca aceste mancarimi sunt pe sistem nervos,nu au nici o legatura cu HBV.

 

O seara buna si un week-end placut! :P

 

 

ba da, mancarimile de piele vin de la "jaundice"-galbejeala, cu alte cuvinte de la colestaza, care poate fi intrahepatica, deci fara icter vizibil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×