Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

alegerea religiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am multe rude care sunt protestanti,in special adventisti de ziua a saptea,care isi sustin foarte clar si concis punctul de vedere.Am participat la destule slujbe,de fapt predici si la ei totul se discuta.Exista un predicator,insa si ceilalti oameni pot adresa intrebari.Intr-un fel mi se pare interesant.Eu sunt ortodoxa si nu mi-as schimba religia.Insa mi se pare ca in ortodoxism exista mai multa rigoare decat in celelalte culte crestine,chiar si fata de cataolicism.Diferentele nu sunt discrepante,insa ele exista si se cunosc.Daca ati putea sa va alegeti voi personal religia ati ramane la ortodoxism sau ati opta pt altceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Daca ati putea sa va alegeti voi personal religia ati ramane la ortodoxism sau ati opta pt altceva?

:frusty: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai oricine isi poate alegere religia...Si eu sunt botezat fara sa fiu intrebat ca ortodox :frusty: Dar nu mai impartasesc acest mod de credinta si cu toate astea nu am trecut la alta religie sau denominatiune crestina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu raman la religia in care am fost botezata ,din mai multe motive .numele religiei e important sau credinta omului in d-zeu ??

 

Din punctul meu de vedere conteaza mai mult credinta ta personala in Dumnezeu decat numele religiei.In esenta,Dumnezeu e acelasi pt toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ada, religia trebuie aleasa in mod constient, documentat si responsabil. Alta cale nu exista.

Ai facut referire la rigurozitatea ortodoxa. Mai exact, ce ai vrut sa spui ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punctul meu de vedere conteaza mai mult credinta ta personala in Dumnezeu decat numele religiei.In esenta,Dumnezeu e acelasi pt toti.

depinde insa si cum iti manifesti credinta : sa ucizi in numele lui D-zeu (islamul) sau sa iubesti in numele lui D-zeu

Editat de dillema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numaii oamenii slabi si care au nevoie de ajutor adera la o religie..nici o religie la ora actuala nu este ceea ce ar trebui sa fie, sunt toate niste gunoaie..va place sa slujiti o religie care are mainile patate de sange nu? asta parca se numeste complicitate nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am multe rude care sunt protestanti,in special adventisti de ziua a saptea,care isi sustin foarte clar si concis punctul de vedere.Am participat la destule slujbe,de fapt predici si la ei totul se discuta.Exista un predicator,insa si ceilalti oameni pot adresa intrebari.Intr-un fel mi se pare interesant.Eu sunt ortodoxa si nu mi-as schimba religia.Insa mi se pare ca in ortodoxism exista mai multa rigoare decat in celelalte culte crestine,chiar si fata de cataolicism.Diferentele nu sunt discrepante,insa ele exista si se cunosc.Daca ati putea sa va alegeti voi personal religia ati ramane la ortodoxism sau ati opta pt altceva?

Toate raspunsurile la intrebarile tale se afla in acceptarea a ceea ce scrie in Biblie, ca si Cuvant a lui Dumnezeu. Iar daca accepti ceea ce scrie acolo, vei putea mai tarziu sa cauti cu mintea limpede o grupare religioasa.

Si inca ceva:precis ca acceptand ceea ce scrie in Biblie, nu vei mai putea sa ramai in invatatura ortodoxa... Succes! :santa2:

 

Cat despre rigoare...nu stiu la ce te referi acolo...poate vrei sa exemplifici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×