Sari la conținut
Forum Roportal
Laura_M

Cancer laringe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Soacra mea a fost diagnosticata in urma biopsiei cu ''fragmente carcinom scuamos keratinizat" la nivelul laringelui. In urma diagnosticului i s-a propus operatia cu extirparea unei parti (sau total, in fuctie de nivelul de extindere a carcinomului) a laringelui.

Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva va rog sa-mi spuneti.

Care sunt sansele de supravietuire dupa operatie si care sunt reactiile adverse!

 

Va multumesc din suflet pentru orice sfat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna LAURA !

 

Este cam tirziu pt un raspuns ,dar eu acum am vazut notitele tale ,rasfoind paginile forumului.

Iti recomand sa-ti sfatuiesti soacra sa se opereze cit mai repede ,daca nu a facut0o pina acum !!!!

Chiar daca medicul va fi nevoit sa-i extirpe tot laringele ,sa ramina in viata conteaza cel mai mult !!!!!

Tatal meu este operat de cancer de epiglota de sase ani !Are laringectomie totala ,plastie de baza de limba si bineinteles traheostoma.A fost nevoie de o extirpare totala alaringelui prin natura diag dela biopsie <carcinom spinocelular invaziv ,cheratinizat.

Pt el a fost greu sa accepte ,dar a acceptat aceasta interventie de dragul nostru ,al copiilor si al sotiei !!

Este un handicap cu care putini reusesc sa se obisnuiasca ,dar iti garantez ca se poate trai si asa .!

Tatal meu a invatat si vorbirea esofagiana si noi cei apropiati il intelegem aproape perfect !!

 

Sper ca soacra ta ,a luat hotarirea de a se opera ,inca din luna noiembrie !!!

SANATATE MULTA VA DORESC !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

Soacra mea a fost diagnosticata in urma biopsiei cu ''fragmente carcinom scuamos keratinizat" la nivelul laringelui. In urma diagnosticului i s-a propus operatia cu extirparea unei parti (sau total, in fuctie de nivelul de extindere a carcinomului) a laringelui.

Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva va rog sa-mi spuneti.

Care sunt sansele de supravietuire dupa operatie si care sunt reactiile adverse!

 

Va multumesc din suflet pentru orice sfat!

 

Va sugerez sa vizitati site-ul d-lui Dumitrescu Dumitru la adresa:

 

http://www.neoplazii-titan.ro/

 

Recomand contactarea d-lui Dumitrescu Dumitru din Constanta.

Date de contact:

Tel fix: 004.0241.619932

Mobil: 004.0726.109068

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si bunicul meu a fost diagnosticat cu "cancer laringian glotic"i sa facut biopsie si asteptam rezultatele........vreau doar sa va zic ca este o clinica la timisoara clinica de ORL unde in stadiile incipiente ALE CANCERULUI"T1N2M0"adica"T1-STADIUL INTERMEDIAR INTRE TUMOARE IN SITU SI INVAZIA ORGANELOR INVECINATE;N2-afectarea ganglionior adica invazia ganglionara;M0-fara metastaze la distanta adica nu se eviidentiaza nici o metastaza(nu exista cancer si la celalate organe cum ar fi:plaman,ficat..stomac..esofag in principal chiar si creier) cancerul poate fii abordat prin microchirurgie ENDOSCOPICA cu laser cu CO2 la clinica de ORL TIMISOARA.sa stiti ca este de preferat sa se intervina cat mai repede pentru ca progresul bolii este fff rapid

 

Buna ziua!

 

Soacra mea a fost diagnosticata in urma biopsiei cu ''fragmente carcinom scuamos keratinizat" la nivelul laringelui. In urma diagnosticului i s-a propus operatia cu extirparea unei parti (sau total, in fuctie de nivelul de extindere a carcinomului) a laringelui.

Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva va rog sa-mi spuneti.

Care sunt sansele de supravietuire dupa operatie si care sunt reactiile adverse!

 

Va multumesc din suflet pentru orice sfat!

buna LAURA ...sper sa iti fiu de ajutor

si bunicul meu a fost diagnosticat cu "cancer laringian glotic"i sa facut biopsie si asteptam rezultatele........vreau doar sa va zic ca este o clinica la timisoara clinica de ORL unde in stadiile incipiente ALE CANCERULUI"T1N2M0"adica"T1-STADIUL INTERMEDIAR INTRE TUMOARE IN SITU SI INVAZIA ORGANELOR INVECINATE;N2-afectarea ganglionior adica invazia ganglionara;M0-fara metastaze la distanta adica nu se eviidentiaza nici o metastaza(nu exista cancer si la celalate organe cum ar fi:plaman,ficat..stomac..esofag in principal chiar si creier) cancerul poate fii abordat prin microchirurgie ENDOSCOPICA cu laser cu CO2 la clinica de ORL TIMISOARA.sa stiti ca este de preferat sa se intervina cat mai repede pentru ca progresul bolii este fff rapid.SANSELE DE SUPRAVIETUIRE SUNT FFF BUNE ... prin microchirurgie endoscopica nu se mai face traheotomie...dupa interventie se supravegeaza timp de 36 de luni evolutia ..uite cel mai bine este sa va interesati chiar voi si sa alegeti metoda cea mai avantajoasa de tratament

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fumatul este unul din factorii predispozanti in aparitia cancerului laringian ,cit si alte noxe inhalate.

care sunt simtomele? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. va rog sa ma ajutati. Tatal meu in vasrta de 60 ani a fost operat acum un an de zile de cancer la laringe. I-a fost extirpat in totalitate insa in prezent nu se poate alimenta datorita faptului ca i-au aparut pe esofag , pe o lungime de 3 cm. ulceratii postiradiere si nici un medic nu ne-a putut spune ce sa facem in continuare. Tatalui meu i-au ie;it analiezele foarte bune insa datorita faptului ca nu se poate alimenta se topeste pe picioare. Va rog sa ma ajutati , sa ma indrumati.MUltumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cockteil-ul extrem de PERICULOS la care se expun zilnic foarte multe persoane, inclusiv români

Doar în Franţa, două treimi din cancerul bucal, laringian sau faringian au această cauză.

Consumul simultan de alcool şi tutun reprezintă un ''cockteil'' extrem de periculos, care multiplică riscul de apariţie a cancerului bucal, laringian sau faringian.

Avertismentul este lansat de românca Loredana Rădoi, cercetător la Universitatea Paris Descartes.

Într-un studiu publicat recent în revista BioMedcentral Cancer, împreună cu un colectiv de specialişti de la Institutul de cercetări în domeniul cancerului oral, aceasta a recomandat reducerea, dacă nu se poate oprirea totală, a consumului concomitent de alcool şi tutun.

Potrivit acesteia, cei care consumă cantităţi mici de alcool sunt supuşi unui risc destul de redus de a face cancer bucal, iar pentru cei care beau sporadic riscul este de numai 0,3%. În cazul tutunului, riscul este, însă, de 13%.

În situaţia în care se combină alcoolul cu tutunul, riscul de îmbolnăvire este de circa 75% la bărbaţi şi 45% la femei. Potrivit acesteia, în cazul femeilor, trebuie analizaţi şi alţi factori, precum hormonii, infecţiile cu papilonavirus sau alte elemente.

Combinaţia dintre alcool şi tutun sporeşte considerabil riscurile de îmbolnăvire pentru că ''alcoolul provoacă o vasodilatare la nivelul mucoaselor şi are un efect itritant local care facilitează pătrunderea substanţelor toxice generate de fumat'', afirmă Loredana Rădoi.

Surpinzător a fost faptul că, subiecţii obezi au fost mai protejaţi, fapt ce s-ar putea datora ''unei diluări în grăsime a substanţelor cancerigene, care sunt liposolubile''.

În Franţa, cancerul bucal provoacă 7% dintre decesele la bărbaţi ce au drept cauză tumorile. La femei rata este de 12% dintre decese.

Peste 625.000 de români beau zilnic alcool, cei mai mulţi dintre aceştia având între 40 şi 54 de ani, în timp ce unul din cinci români fumează în fiecare zi, potrivit datelor transmise la jumătatea lunii trecute de către Institutul Naţional de Statistică.

Totodată, România se clasează pe locul 5 în Europa privind rata de incidenţă a cancerului oral, după Belgia. În ţara noastră sunt depistate cu 12,88% mai multe cazuri decât în anii precedenţi, iar mortalitatea este de 8,2% pe an.

descopera.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×