Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

O alta contradictie in Legea TaximetrieI

Postări Recomandate

O alta contradictie in Legea TaximetrieI:Legiuitorul nu poate defini punctual de inceput al cursei: La art. 6 pct.g se arata “ punctual de inceput al deplasarii cu taxiul este locul imbarcarii sau locul acceptat, dupa caz. Deci, un client face comanda pentru ca apoi sa plateasca cursa cu masina goala efectuata de taximetrist pina la locul unde se afla o terta persoana ( client). Dar, in Normele Metodologice pentru. aplicarea prevederilor lagii 38/2003 se impune ,( art.19) ca taxiul fara client sa se deplaseze pe pozitia “liber” , in care nu se pot incasa beni.: “deplasarea taxiului de la locul in care taximetristul primeste comanda prin despecere sau telefon si pina la locul preluarii clientului precum si deplasarea fara client in timpul programului se fac in pozitia “ liber” .Adica legea zice una, noremele de aplicare…alta! Si, ca si cum n-ar fi sufficient, La art. 23 pct.2 se mai defineste a nu stiu cita oara punctual de incepere a cursei. : Acela in care intre client si taximetrist sa-a stability executarea acesteia” .La urmatorul articol, se neaga insa faptul ca intre client si taximetrist poate aparea vreo intelegere: “ locul si momentul inceperii curesei sint locul si momentul preluarii clientului” … In consecinta , legea ori a fost elaborate sub influenta alcohoolului, ori a fost facuta cu rea intentie, astfel incit noi, taximetristii sa ne aflam mereu in culpa! Daca e asa, e grav dar si mai grav ar fi sa aflam ca de fapt legile astea sunt rezultatul unei intocmiri naiv-amatoristice, ca san u ma exprim altfel… :oops: :oops: :oops: :oops: [/b]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti spun ceva:legile din Romania trateaza domeniile foarte general si sunt si incomplete.Avand in vedere ca numarul legilor votate de parlament sunt in continua crestere eu cred ca sansele ca aceatea sa fie si bine elaboratea sunt foarte mici.Asa ca ,daca gasesti niste formulri ,din astea,de care te crucesti nu te speria .E ceva normal (SA PLANG?!!?!?SA RAD?!?!?! 8) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti spun ceva:legile din Romania  trateaza domeniile foarte general si sunt si incomplete.Avand in vedere ca numarul legilor votate de parlament sunt in continua crestere eu cred ca sansele ca aceatea sa fie si bine elaboratea sunt foarte mici.Asa ca ,daca gasesti niste formulri ,din astea,de care te crucesti nu te speria .E ceva normal (SA PLANG?!!?!?SA RAD?!?!?! 8) )

[snapbacca]61762[/snapbacca]

Sa rizi, sa rizi cit poti, ca plinsu n-ajuta cu nimic... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×