Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Aberatii in legea taximetriei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fac si eu parte din speta taximetristilor fara voia mea adica de mic copil am vrut sa ma fac aviator dar cu timpu mi-am dat seama ca este greu si nici medic sau avocat nu mi-a placut findca la romani:medic avocat politai functionar public=spaga si terminand liceu si cu dimploma in mana mi-am dat seama ca am 2 sanse de supravietuire sa dau in cap la oameni sau sa ma fac taximetrist ca de..aveam si eu carnet de profesionisti na ca acumala virsta mea cea frumosa multi proicteaza nave avioane ...dar eu is un biet si nenorocit taximetrsit care se buca la cei 5ooo(5bani) lei care i lasa clientu ciubuc si dupa o amarata zi de 24 de ore de stat pe traseu ma bucur ca am ajuns acasa si cu ceva banuti pentru mancare ... dar macar is bani cistigati dupa parerea mea cinstit si ce daca totusi mai fac cite o cursa fara aparat si bag un 30.000 lei in buzunar (zic in mintea mea alti au furat miliarde si nu au fost prinsi )tot ma simt bine ca ajung acasa sanatos si dupa 24 ore de odihna o iau de la capat intr-o lume chinuita si mintita de cei care se cred

oameni cu carte cei care ne fura cei care ne cer dari peste dari pentru supravietuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fac si eu parte din speta taximetristilor fara voia mea adica de mic copil am vrut sa ma fac aviator dar cu timpu mi-am dat seama ca este greu si nici medic sau avocat nu mi-a placut findca la romani:medic avocat  politai functionar public=spaga si terminand liceu si cu dimploma in mana mi-am dat seama ca am 2 sanse de supravietuire sa dau in cap la oameni sau sa ma fac taximetrist ca de..aveam si eu carnet de profesionisti na ca acumala virsta mea cea frumosa multi proicteaza nave avioane  ...dar eu is un biet si nenorocit taximetrsit care se buca la cei 5ooo(5bani) lei care i lasa clientu ciubuc si dupa o amarata zi de 24 de ore de stat pe traseu ma bucur ca am ajuns acasa si cu ceva banuti pentru mancare ... dar macar is bani cistigati dupa parerea mea cinstit si ce daca totusi mai fac cite o cursa fara aparat si bag un 30.000 lei in buzunar (zic in mintea mea alti au furat miliarde si nu au fost prinsi )tot ma simt bine ca ajung acasa sanatos si dupa 24 ore de odihna o iau de la capat intr-o lume chinuita si mintita de cei care se cred

oameni cu carte cei care ne fura cei care ne cer dari peste dari pentru supravietuire.

[snapbacca]57701[/snapbacca]

Bine-ai venit pe forum colegu-

Impaca-te cu ideea ca nimic nu-i vesnic, si taximetria poate sa-ti scoata in cale sansa de care te vei bucura mai tirziu. Totul este temporar pe lumea asta, si in sens bun si in sens rau. La taxi iti dezvolti niste simturi anume care te vor ajuta in relatiile cu alti oameni, sa descoperi oportunitati, si nu in ultimul rind este bine sa stii ca esti printre cei descurcareti, curajosi si fara complexe. Din cauza unor curente de opinii negative, unele cu argumente indreptatite din cauza predecesorilor numiti popular intre soferi " cu palarie" trebuie sa faci uneori fata anumitor prejudecati ( tipic rominesti de altfel...). La noi inca n-a invatat toata lumea ca poti fi azi taximetrist si dupa ce-ti termini studiile sau iti deschizi srl-ul acelasi om care a vorbit cu tine ca cu ....un te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga ozenaut te astept pe tine si pe ceilalti vizitatori pe pagina mea dedicata taximetriei www.edit.ro am incercat sa iti scriu un msg personal dar nu a mers.

Editat de Cristinick
reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine unul m-a rugat sa-i platesc inainte ca sa bage benzina iar altul imi povestea cum, seara, printre blocuri, inventase el o metoda sa-l fure pe patron ... scotea mufa de la aparat si le explica clientilor ( doar daca era intrebat ) precum ca "s-a defectat mosule...am dat intr-o groapa si s-a defectat"

Ceea ce -ai postat aici este interesant...Si eu am fost de nenumarate ori in postura de client, dar asa ceva n-am patit niciodata. Sunt curios sa aflu daca intimplarea a avut loc aievea sau este un textuletz menit sa creeze un curent de opinie negativ...Daca s-a intimplat totusi cred ca de fapt n-ai luat taxi-ul...masina aia era un simulacru de taxiu...totala lipsa de profesionalism...

 

eu am patit o alta treaba... tot cu benzina... dupa nici un km masina se inneaca, mai merge un pas si se opreste... soferul cu ochii mari ma roaga sa il scuz dar nu mai are benzina si nu ma poate duce mai departe... sarmanul a ramas in mijlocul orasului cu masina... a luat banii pe care-i datoram, si a inceput sa impinga masina pana la cea mai apropiata statie de benzina... inapoi pe unde am venit

eram mai fericit daca-mi cerea banii inainte si sa-si cumpere benzina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

draga ozenaut te astept pe tine si pe ceilalti vizitatori pe pagina mea dedicata taximetriei www.edit.ro am incercat sa iti scriu un msg personal dar nu a mers.


Bun venit pe forum, uite tocmai acum vizitez pagina ta. Arata bine, si ma bucur pentru tine ca ai reusit sa faci asa ceva. Pagini realizate/administrate de taximetristi mai sint, dar nu de profil. Eu de exemplu ma ocup sporadic de web design, dar la cit ofera unii nu-mi bat capul cu design-ul, ci la incropesc niste "carti de vizita pe net" si am terminat povestea. Felicitari, trec acum pe pagina ta!!! Editat de Cristinick
reclama citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sall 2 all da baietzi si fete am intrat si io aici deoarece fac parte din aceastalume,a taximetriei...ce nemultumiri(dintre multele)de ce trebuie sa faci neaparat fisa medicala la un an si neaparat la o policlinica CFR?ce de la alte policlinici nu sint doctori competentzi sau ei nu stiu sa puna un diagnostic?am ajuns in totzi acesti ani de cind fac taximetrie (7)sa -mi fie greatza de politie de arr de toate autoritatile inclusiv primarie :rock: nu stiu unde o sa ajungem dar eu cred ca bine nu o sa mai fie ...daca vrei sa mai bagi si tu o masina la strada si nu ai niste relatii pe la primarie nu ai nici o sansa....stai cu masina in parcare si te uitzi la ea si te intrebi:de unde draq sa fac rost de bani sa platesc rata la carutza asta ?! :friends: in rest ce sa mai spun clientii trebuie respectati dar si ei trebuie sa aiba respect fatza de noi(cei de jos)cum spunea cineva,nu sa se urce in masina ca si cum am fi ultimii oameni si sa inceapa cu texte de-ale lor :ia dreapta ,ia stinga ,opreste aici etc.fapt concret:acum 4-5 luni9 face o clienta comanda cu chitantzier,nu bon fiscal,pe un bulevard mare in iasi unde e delimitat clar cu linie dublea si nu ai voie deci sa intorci .ajunge omul la comanda pe sensul opus ei si ce sa vezi?mamaia face semn soferului sa intoarca pe partea ei.ok,zice omul ,cred ca vrea sa mearga in sensul opus mie si am sa ma riscsa intorc cu toate ca era ora 13.13,30 ,deci cit de cit aglomerat .toate bune si frumoase :intoarce omul printre zeci de claxoane si injuraturi de la participantii la trafic si onoreaza comanda.acum apare surpriza:,,intoarcem si mergem la y6"da ferm comanda clienta.colegu ramine nemiscat de ce-i aud urechile :crazy: y6 e un bloc la nici mai mult nici mai putin de 400 m de la locul comenzii...ce se intelege de aici ??!!ca sintem luatzi de fraieri ca trebuie sa facem ce spune clientul,ca vb aia clientul nostru.....,si daca nu -tzi convine te trezesti si cu o reclamatzie de toata frumusetzea la dispecerat de pe urma careia mai stai suspendat cam 24 de ore si cei din breasla stiu ce e aia sa stai suspendat...

in concluzie sint oameni intre oameni si asta e valabila si intre taxisti

o zi buna si mai vb cind mai sint suparat :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:intoarce omul printre zeci de claxoane si injuraturi de la participantii la trafic si onoreaza comanda.acum apare surpriza:,,intoarcem si mergem la y6"da ferm comanda clienta.colegu ramine nemiscat de ce-i aud urechile 8) y6 e un bloc la nici mai mult nici mai putin de 400 m de la locul comenzii...ce se intelege de aici ??!!ca sintem luatzi de fraieri ca trebuie sa facem ce spune clientul,ca vb aia clientul nostru.....,si daca nu -tzi convine te trezesti si cu o reclamatzie de toata frumusetzea la dispecerat de pe urma careia mai stai suspendat cam 24 de ore si cei din breasla stiu ce e aia sa stai suspendat...

in concluzie sint oameni intre oameni si asta e valabila si intre taxisti

o zi buna si mai vb cind mai sint suparat :D

Am patit si eu d'astea, cu embargo-ul nu te necaji prea tare ca oricum poti lucra la clanta pina trece. Nu te poate lega, doar ca nu-ti mai da comanda prin statie. Pacat ca nu poti ataca prin nici o metoda reclamatiile astea. Asta e. Sunt si clienti care n-au stat niciodata pe locul din stinga-fata la o masina si nu stiu nici macar regulile privitoare la pietoni. Eu in luna noiembrie anul trecut am iesit ultima data la taxi. Ce sentiment ciudat...cind vii acasa dupa ce ai facut ultima cursa si dezechipezi masina...DEFINITIV!!!acum am alta afacere, care este mai buna pentru ca nu sint atitia inghesuiti in bransa...Sa ai bafta si spor la bani!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestia cu facultatea n'ai nimerit-o :good: inca ma tarasc prin ea sau ea prin mine, nu stiu exact.

 

Pai foarte simplu.

Intamplator am proiectat cateva "aparate" cum le spun ei si stiu exact cum ar trebui sa functioneze. Si tot intamplator, am fost contractat de cateva firme de taxi pentru a realiza un dispozitiv anti "soferi-care-fura-atat-de-la-patron-cat-si-de-la-clienti". Asa ca sunt platit sa stiu toate modurile in care se fura prin taxiuri...

 

Inca mai facem teste si se pare ca da rezultate, vorbim mai pe larg daca e cazul ( cu electronica aia de care zici :D )

 

poate ma bag si eu in clubul de ratati, mai e vreun loc liber ?!?

 

 

Chestia cu facultatea n'ai nimerit-o inca ma tarasc prin ea sau ea prin mine, nu stiu exact.

 

Pai foarte simplu.

Intamplator am proiectat cateva "aparate" cum le spun ei si stiu exact cum ar trebui sa functioneze. Si tot intamplator, am fost contractat de cateva firme de taxi pentru a realiza un dispozitiv anti "soferi-care-fura-atat-de-la-patron-cat-si-de-la-clienti". Asa ca sunt platit sa stiu toate modurile in care se fura prin taxiuri...

 

Inca mai facem teste si se pare ca da rezultate, vorbim mai pe larg daca e cazul ( cu electronica aia de care zici )

 

poate ma bag si eu in clubul de ratati, mai e vreun loc liber ?!?

_______________________________________________________________

 

As fi interesata de acest sistem anti "soferi-care-fura-atat-de-la-patron-cat-si-de-la-clienti". Eu cred ca daca soferii sunt corecti cu clientii sunt si cu patronii. Oricum daca poti sa lasi un nr de mobil sau o adresa de mail. please. macar sa se simta un pic verificati ca de furat cu siguranta nu se lasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand salutare tuturor celor de pe forum,sunt nou pe aici. Am si eu niste nelamuriri si v-as fi tare recunoscator daca m-ati putea ajuta.Doresc sa ma apuc si eu de taximetrie(Cluj-Napoca), dar nu stiu exact ce norme trebuie sa indeplineasca o masina de taxi:Vechimea,sistemele de siguranta,etc...Cineva spunea ca nu poate fi mai veche de 5 ani,e adevarat,mi-ati putea explica cum sta treaba? Multumesc anticipat.... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×