Sari la conținut
Forum Roportal
Trooper

Sarcina

Postări Recomandate

Salut.banuiesc k pe acest forum(pe care tocmai l-am descoperit)posteaza si studenti la medicina sau mai stiu eu,poate chiar medici.nu ma avut ocazia sa il parcurg inca de aceea vreau sa pun si eu niste intrebari.

cand era f mica(2-3 ani)prietenei mele i s-a descoperit k suferea de hepatitaB.a stat f multi ani internata in spital.mai sufera si de o boala destul de rara(nu stiu exact cum ii zice,da mi-a descris-o ca fiind inversul leucemiei...sangele ei are o viteza f mica...nu stiu sa fiu mai explicit).voiam sa stiu,prin ce metode as putea sa iau si eu virusul,si in cazul unei sarcini,pot aparea complicatii majore?dak a mai fost dezbatut acest subiect dati-mi ma rog un link pe care sa il urmez.

mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Trooper,

virusul se poate lua prin mai multe cai si nu doar de la prietena ta. Dar virusul NU se poate lua daca te vaccinezi. Deci vaccineazate si te-ai scapat de o grija si poti trai cu prietena ta iubita .

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am inteles.

in primul rand multumesc k mi-ai raspuns,dar

in ceea ce priveste o potentiala(...si "foarte" :o: viitoare)sarcina.ar putea avea de suferit bolnavul sau copilul?

Editat de Trooper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai la inceputul sarcinii o sa i se faca cateva analize: printre care hemoleucograma si AgHbs. Prietena ta are 2 probleme:

1. Acea boala de sange. Poate afli cum se numeste. Oricum trebuie serios investigata si trebuie vazut dc e ereditara.

2. Hepatita. Facuta la varsta mica, sunt mari sanse sa fie cronica. Hepatita o poate afecta in viitor si pe ea si pe copil. Insa, daca isi avertizeaza medicul e ca ea este purtatoare de virus B, dupa nastere i se va administra copilului vaccinul si o imunoglobulina. Astfel sansele ca cel mic sa se infecteze sunt minime. Pt prietena ta e posibil ca virusul sa ii fi afectat ficatul si in viitor sa aibe probleme mai mari de sanatate. Ar fi bine dc s-ar gandi sa faca un tratament inainte de a ramane insarcinata, sau dupa.

 

SI pt tine: nu uita sa iti faci vaccinul anti Hep B. Costa 1 milion doza (si vei face 3 doze, una acum, una peste o luna, si alta peste 6 luni). Si te protejeaza si pe tine.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai la inceputul sarcinii o sa i se faca cateva analize: printre care hemoleucograma si AgHbs. Prietena ta are 2 probleme:

1. Acea boala de sange. Poate afli cum se numeste. Oricum trebuie serios investigata si trebuie vazut dc e ereditara.

2

salut din nou

boala se numeste neutropenie congenitala(stiti vreun link sa citesc cum se manifesta?),iar cand era mica a suferit de hepatita cronica tip B(de cativa ani incoace nu mai urmeaza nici un tratament)

cum se schimba datele problemei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

sunt noua pe acest forum si vreau sa va spun ca pare foarte interesant.

am 25 de ani, sunt purtatoare de antigen hbs (hepatita b ) ,doctorul meu mi-a spus ca e virala apoi cronica , nici eu nu mai stiu si am incetat sa fac tratamente, in prezent duc o viata linistita si foarte echilibrata fapt pentru care am analizele foarte bune. Nu vreau sa ma intelege-ti gresit, nu sunt impotriva tratamentelor chiar ma gandeam sa fac si eu interferon dar nu acum pentru ca sunt insarcinata in 9 saptamani.

eu am avut experiente macabre pot spune cu doctorii din timisoara si mi- am pierdut increderea in ei dar nu o sa incetez sa lupt cu boala.

am si eu o intrebare : cum se numeste vaccinul ce trebuie administrat copilului la nastere ?

vreau sa-l cumpar din timp, nu pot risca sa am incredere in doctorii din maternitate.

imi doresc un copil sanatos.

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello.

@Trooper. Ce are prietena ta nu e foarte grav, atata timp cat neutrofilele nu scad sub 500. Daca o sa cauti un pic pe net s-ar putea sa gasesti destule despre neutropenia congenitala. Sunt persoane care traiesc o viata aproape normala cu neutropenie, sa stii. Doar ca e predispusa la infectii. Presupun ca face destul de des infectii gen: micoze, candidoze bucale sau genitale, din cate stiu (pt ca si sotia mea are din cand in cand episoade de neutropenie, credem ca totusi nu e congenitala) e predispusa la infectii fungice si bacteriene si le trateaza ceva mai greu. Situatia prietenei tale se schimba daca aceasta neutropenie este severa. E suficient sa scrii "congenital neutropenia" pe google si vei gasi foarte multe link-uri. In limba romana nu sunt prea multe informatii.

http://www.neutropenia.ca/

http://www.merck.com/mmhe/sec14/ch174/ch174b.html

 

@tamara25. In primul rand felicitari pentru ca vei deveni mamica. Iti urez o sarcina usoara si un copil sanatos. Vaccinul care se administreaza la nastere este

DTP-Hep B Vaccin diftero-tetano-pertussis-hepatita B

Nici eu nu stiam ca le combina in asa hal aceste vaccinuri. Am aflat de curand ca asta se administreaza la nastere. Ceea ce trebuie tu sa faci rost, si e imperativ, este sa gaseste imunoglobulina antihepatita B care se va administra la nastere.

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic9341...amp;mode=linear

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers: salut tuturor :crazy:

am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva:am hep.b inactiva si

voi naste in 2 saptamani si am nevoie de imunoglobulina pt. bebe.

stie cineva de unde o pot cumpara?ca se pare ca spitalele nu au asa ceva. :roll: :good: :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×