Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Ciobanesc mioritic si Carpatin

Postări Recomandate

Sal.

 

Stie cineva ce trebuie sa fac ca un Ciobanesc Carpatin sa fie mai rau???

 

El acum este mai micut (3 luni si jumatate)dar parca nu are rautate in el (este cu ochii numai dupa mancare)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt fff mancaciosi....incerca sa ii gasesti un prieten..un alt catzel...cu care sa se joace...asa va invata sa mushte...sa latre...etc!sau daca stai la casa...mai steapta vreo luna si leaga-l...va deveni rau...ai grija sa nu devina prea rau:)

 

SUCCES

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt fff mancaciosi....incerca sa ii gasesti un prieten..un alt catzel...cu care sa se joace...asa va invata sa mushte...sa latre...etc!sau daca stai la casa...mai steapta vreo luna si leaga-l...va deveni rau...ai grija sa nu devina prea rau:)

 

SUCCES

 

 

Bre, lavvinya, rautatea implicita frustrarii nu-l face un exemplar competitiv.

Daca-l legi nu faci altceva decat sa-i dezvolti un temperament submisiv, ceea ce nu e de dorit.

Cel mai bine este sa-l lasi sa se odihneasca (are doar 3 luni pt numele lui Cerber!), sa-l hranesti corespunzator si sa te joci cat mai mult cu el (joaca "inteligenta" este considerata ca un fel de "cei 7 ani de acasa umani" fiind o etapa premergatoare dresajului).

Si nu-l stresa, frate, cu dorintele tale!

E caine, are-n gene sa fie RAU!

Lasa-l sa se dezvolte armonios atat fizic, cat si psihic, altfel o sa ai mult de lupta cu educatia lui.

Ia uita-te-n ceru' gurii.......esti negru?!? :D

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt fff mancaciosi....incerca sa ii gasesti un prieten..un alt catzel...cu care sa se joace...asa va invata sa mushte...sa latre...etc!sau daca stai la casa...mai steapta vreo luna si leaga-l...va deveni rau...ai grija sa nu devina prea rau:)

 

SUCCES

Da ai dreptate sunt foarte mancaciosi (practic toata joaca lui consta in a cauta mancare)

Aaa si sta langa un alt catel(maidanez)dar nu stiu cat o sa il mai tin pentru ca se duce la el ii ia mancarea si o scoate din raza lui de actiune!!

De legat nu cred ca o sa il leg dar o sa ii fac un tarc mai mare!!

 

Bre, lavvinya, rautatea implicita frustrarii nu-l face un exemplar competitiv.

Daca-l legi nu faci altceva decat sa-i dezvolti un temperament submisiv, ceea ce nu e de dorit.

Cel mai bine este sa-l lasi sa se odihneasca (are doar 3 luni pt numele lui Cerber!), sa-l hranesti corespunzator si sa te joci cat mai mult cu el (joaca "inteligenta" este considerata ca un fel de "cei 7 ani de acasa umani" fiind o etapa premergatoare dresajului).

Si nu-l stresa, frate, cu dorintele tale!

E caine, are-n gene sa fie RAU!

Lasa-l sa se dezvolte armonios atat fizic, cat si psihic, altfel o sa ai mult de lupta cu educatia lui.

Ia uita-te-n ceru' gurii.......esti negru?!? :P

Da el este negru si are toate calitatile sa devina un caine destul de rau...Doar ca nu mai am rabdare:D

 

Din pacate nu pot sa stau cu el decat in weekend pentru ca el este la tara iar eu stau in oras dar sper sa nu ma manance peste cateva luni!!!

 

Multumesc mult pentru sfaturi!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un mioritic in varsta de un an. I-am facut prima baie de anul asta si vreau sa il periez ca sa nu apuce blana sa se incalceasca atat de tare incat sa trebuiasca tunsa. Problema este ca tot subparul iese la periat si raman numai firele lungi de par dar care mi se par cam rare incat i se vede si pielea. M-am uitat si firele scurte pe care le periez sunt deja desprinse, nu le smulg eu. Nu am apucat sa il periez peste tot. Ce se vede in poza este numai jumatate din cat am periat de pe spate. Intrebare a este, asa mult ar trebui sa ii cada?

post-796-1180272704_thumb.jpg

post-796-1180272732_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal.

 

Stie cineva ce trebuie sa fac ca un Ciobanesc Carpatin sa fie mai rau???

 

El acum este mai micut (3 luni si jumatate)dar parca nu are rautate in el (este cu ochii numai dupa mancare)

am impresia ca acesta este ''primul tau caine''...era de preferat sa incepi cu un catzel de talie mica,ev medie...din fericire ptr tine ciobanescul mioritic ,carpatinul,saint-bernardul,cainele de berna..etc...cainii cei mai mari sunt in general blanzi si afectuosi...asa ca nu cred ca te va ''manca''....insa nu trebuie tu sa-i faci ceva sa devina rau,acum este pui...si fi sigur ca daca te va vedea vrodata lovit sau agresat va lua atitudine si nici o lesa nu o sa reziste la furia unui ciobanesc de talie mare...daca vrei insa sa-l folosesti in lupta cu alti caini te sfatuiesc sa eviti...cainii precum pit-bull [mici de talie dar puternici] vor triumfa....datorita antrenamentului vor ataca burta sau picioarele din spate ale cainelui tau...si un caine mare nu se poate apara eficient la un atac asupra burtii din partea unui caine mic...cainii mari sunt grozavi contra oamenilor.

 

Am si eu un mioritic in varsta de un an. I-am facut prima baie de anul asta si vreau sa il periez ca sa nu apuce blana sa se incalceasca atat de tare incat sa trebuiasca tunsa. Problema este ca tot subparul iese la periat si raman numai firele lungi de par dar care mi se par cam rare incat i se vede si pielea. M-am uitat si firele scurte pe care le periez sunt deja desprinse, nu le smulg eu. Nu am apucat sa il periez peste tot. Ce se vede in poza este numai jumatate din cat am periat de pe spate. Intrebare a este, asa mult ar trebui sa ii cada?

daca nu l-ai mai periat pana acum...nu-i nici o tragedie sa-i cada atata par...apoi nu uita ca este perioada de naparlire...isi schimba blana :yahoo:

din ce-am vazut in poza este un caine ingrijit[e un exemplar superb] si nu cred ca are probleme cu pielea..este prea mic ptr afectiuni de natura hepatica..daca se scarpina des este posibil sa fi contactat o ciuperca..asa ca du-l la un control..o solutie ptr a-i [proteja pielea de anumite infectii este sa-l stergi usor pe blana cu o carpa inmuiata in otet [otetul il folosim si noi la multe medicamente,este un aliat de incredere si complet inofensiv] o data pe saptamana[nu exagera cu otetul fiindca organismul catzelului trebuie sa capete imunitate la microbi].

ca o parere personala...incearca sa-i dai sa pape variat,evitand insa carnea de porc si tot ce inseamna mezeluri...painea iarasi face foarte mult rau datorita porcariilor pe care le punem in ea[inclusiv drojdia de bere]...in rest..sper sa ai un catzel fericit :cheer:

Editat de angry_angel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal.

 

Stie cineva ce trebuie sa fac ca un Ciobanesc Carpatin sa fie mai rau???

 

El acum este mai micut (3 luni si jumatate)dar parca nu are rautate in el (este cu ochii numai dupa mancare)

Ei ce-ti face carpatinul? s-a facut rau? :yam: :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un carpatin de 8 ani,mi-a fost adus acasa cand era doar un ghemotoc de blana,ce-mi place e culoarea sa galben pal,dar deseori am intalnit oameni care mi-au zis ca e Golden Retriever si le-am tot explicat ca sunt diferiti cainii astia prin anumite trasaturi.Iata o poza de acum 2 ani,in mijlocul naturii,cu cainele meu dornic sa alerge pe camp :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la pedigree,nu are,doar carnetul de sanatate.Am luat-o de la munte,mai avea atunci 8 frati si ea era singura de culoarea asta,dar parintii ei erau ciobanesti carpatini.Pentru mine nu conteaza pedigree-ul,cand tii la un animal,n-are valoare pedigree-ul :D Oricum cand am citit despre ciobanesti intr-o revista de caini am vazut ca exista si culoarea asta,deci nu e ceva iesit din comun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×