Jump to content
Forum Roportal
kid_kont

Serpi,sss!

Rate this topic

vin ssssa te inhat!  

41 members have voted

1. 1. Aveti ca animal de casa un sarpe?

• da
      4
    • nu
      38
  2. 2. V-a muscat vreo data?

• ti-am spus ca nu am!
      15
    • da
      2
    • nu
      25
  3. 3. Cum ii spuneti?(cum il strigati)

• Imparatul piton
      2
    • Regele serpilor
      0
    • Printul vipera
      0
    • Alt cumva(scrie in forum cum)
      5
    • Nu am unul
      35

Recommended Posts

colaj foto diferite specii de serpi

"Alte animale pe care le putem găsi în oraș, de care nu trebuie să ne atingem, sunt țestoasele, unele specii fiind protejate prin lege.     Țestoasele de apă mai pot fi întâlnite, în special în zona Ciric, atât specia autohtonă, Emys orbicularis, cât și specia exotică introdusă, Trachemys scripta – țestoasa de Florida. Prima este strict protejată și ar fi bine să știe oamenii să nu le ia acasă”, atenționeză Dr. Alexandru Strugariu.    Șerpii sunt peste tot în jurul nostru."     *N-am stiut ca Iasi este atat in natura ca se muta serpii in oras.*                                                                https://www.bzi.ro/iesenii-trebuie-sa-stie-asta-serpii-de-care-nu-trebuie-sa-ne-atingem-sunt-chiar-si-in-centrul-orasului-         

Un bărbat din Africa de Sud a găsit în grădina de lângă casă un șarpe deformat, extrem de rar. Animalul are două capete și specialiștii cred că nu va avea o viață lungă.    

https://www.gandul.ro/stiri/un-barbat-din-africa-de-sud-a-gasit-in-gradina-o-reptila-cu-doua-capete-19812356

Edited by The Unknown

Florida Fish and Wildlife Conservation Commission Officer Matthew Rubenstein with a breeding female Burmese python and some of the 23 eggs and 18 hatchlings he and South Florida Water Management District python removal contractor Alex McDuffie found July 11, 2022.

"Florida Fish and Wildlife Conservation Commission Officer Matthew Rubenstein with a breeding female Burmese python and some of the 23 eggs and 18 hatchlings he and South Florida Water Management District python removal contractor Alex McDuffie found July 11, 2022."

Un sarpe care nu este reptila locala s-a instalat in Florida sa cloceasca 23 de oua pe langa ca avea deja si 18 micuti langa intr-o zona unde parea a fi nedorit.   Ofiterul este un cunoscator de reptile cum se vede, cu mana goala l-a luat de gat periculosul mama sarpe si-l va reloca intr-o cusca undeva pentru studierea lor sau doar pentru admirarea creatiilor naturii.   Raspandirea lor coasta bilioane in tot ce produc pagube materiale si vieti umane, am impresia.  

https://www.yahoo.com/news/invasive-species-already-cost-billions-100045640.html

https://www.newsweek.com/toddler-snake-bite-kills-snake-1733553

Toddler Bites Snake to Death after It Sunk Its Fangs into Her Lip  :eek:    

"A2-year-old girl responded to a snake biting her on the lip by biting it back in return, killing the reptile.   The toddler, who is from the village of Kantar, near Bingol, Turkey, was bitten on August 10. According to media reports, her neighbors heard her screaming as the snake attacked her in her backyard.   When they reached her, they found her with a bite mark on her lip, and a 20-inch snake between her teeth. The snake later died from the toddler's revenge bite, while the 2-year-old was taken to Bingol Maternity and Children's Hospital to treat her injuries. After 24 hours under observation, she was recovering well."

*N-as fi fost in stare sa invnetez asa ceva, o fetita cat nepotul, sa muste sarpele la moarte?   Oare cine a lasat usa deschisa de a scapat din casa copila!!!