Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

iti zice tot un moldovean...tr sa stii si tu

au fost f. multi greci si evrei in zona moldovei...erau negustori,au fost bine primiti

da stiu si turci de la ei avem sarmalele ambele feluri (cu varza si foi de vita)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie cel mai mult imi place baclavaua...pana la urma nu am inteles, baclavaua apartine greciei sau turciei???

oricum am fost si eu in grecia si am mancat o chestie nasoaaala cu vinete dedesupt care cica e tot traditionala si am vomitat pe loc la masa (mai eram si in restaurant :crazy: ) mereu cand ma gandesc la ce am mancat mi se face greata... pacat ca nu mai imi amintesc cum se numea :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aaa mi-am amintit! se numea musaca cu vinete :doh:

 

probabil nu aveau bani de cartofi :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil nu aveau bani de cartofi :)

 

Musacaua este mai veche decat existenta cartofului in europa, iar reteta originala, greceasca, se face cu vinete. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Musacaua este mai veche decat existenta cartofului in europa, iar reteta originala, greceasca, se face cu vinete. :jester:

 

am zis eu ceva de vechime ? mie imi place acea cu cartofi si daca bagi si vinete nui bai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Musacaua este mai veche decat existenta cartofului in europa, iar reteta originala, greceasca, se face cu vinete. :jester:

 

:blink: back to you!

 

Asa sa fie oare? Mai repede cred ca e de provenienta orientala iar grecii au preluat-o de la turci, care au luat-o de la arabi!

Ia uite ce scrie aici despre vinete(nu mai traduc ca mi-e lene):

 

It has been cultivated in southern and eastern Asia since prehistory but appears to have become known to the Western world no earlier than ca. 1500 CE.

The first known written record of the eggplant is found in Q

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P back to you!

 

Asa sa fie oare? Mai repede cred ca e de provenienta orientala iar grecii au preluat-o de la turci, care au luat-o de la arabi!

Ia uite ce scrie aici despre vinete(nu mai traduc ca mi-e lene):

 

It has been cultivated in southern and eastern Asia since prehistory but appears to have become known to the Western world no earlier than ca. 1500 CE.

The first known written record of the eggplant is found in Q

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum a ajuns la noi nu stiu nici eu dar se face si in dobrogea nu numai moldova (musacaua), o mananc de cand ma stiu facuta tot de bunica :doh:

 

Din cate stiu ei se " bat " pt multe cu turcii chiar si souvlaki , baclavalele , nu se mai stie care a cui e...grecii spun ca sunt ale lor..... turcii la fel :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:stars: back to you!

 

Asa sa fie oare? Mai repede cred ca e de provenienta orientala iar grecii au preluat-o de la turci, care au luat-o de la arabi!

 

Daca citeai atent , n-am afirmat ca au inventat grecii musacaua, doar ca reteta greceasca se face cu vinete, cartoful fiind introdus ulterior.

 

ca sa nu mai zic ca tot ei au introdus si pastele fainoase pentru care acum sint celebri italienii.

 

 

Cred ca ai stari de amnezie.:doh:

De Marco Polo ai auzit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×