Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

O lectie de geografie a salvat 100 de vieti

Postări Recomandate

Gratie unei lectii de geografie, o fetita britanica in varsta de zece ani a salvat vietile a 100 de turisti aflati in statiunea thailandeza Phucaet, potrivit editiei online a publicatiei The Sun. Tilly Smith, care a studiat fenomenul tsunami la scoala, cu doua saptamani inainte de Craciun, si-a dat seama ca plaja va fi inundata de valuri uriase dupa ce apa sa-a retras foarte mult in larg. "Eram pe plaja si am vazut ca apa era ciudata", a declarat Tilly pentru tabloidul britanic. "Apele clocoteau si sa-au retras brusc. Am recunoscut fenomenul si am simtit ca se va produce un tsunami. I-am spus mamei ca trebuie sa plecam imediat de pe plaja", a mai povestit ea. Cele doua, originare din Oxsott, Surrey, i-au alertat pe turisti, iar zona a fost evacuata. "Mi-e teama sa ma gandesc ce sa-ar fi intamplat daca stateam. Cateva minute mai tarziu apele au acoperit paja, distrugand totul in cale" a declarat mama fetitei.

 

Sursa: Adevarul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mica si desteapta... cred ca altii mult mai in varsta decat ea nu si-ar fi dat seama... a avut mare noroc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare mie de neconceput este fapul ca pe unul dintre filmele facute de amatori in Thailanda se vad localnicii fugind de pe plaja fara a face nici cel mai mic efort de a-i avertiza pe turisti de pericolul care ii paste.

Si valul era destul de departe, nu poti sa spui ca nu ar fi avut timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gratie unei lectii de geografie, o fetita britanica in varsta de zece ani a salvat vietile a 100 de turisti

Gratie unei lectii bine insusite ,ar trebui poate adaugat. Pentru ca in viata sunt multe lectii la care asistam fara sa invatam ceva.Din pacate.

Romanul are o vorba: " desteptul invata din greselile altora ,pe cand prostul din ale lui".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am inteles de ce nu au fost anuntati si evacuati cei din apropierea tarmului. Dupa producerea cutremurului a mai trecut 2 ore pana cand valurile au ajuns pe uscat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti spun eu pentru ce motiv D3us pentru acles motiv pentru care nu se anunta nici la noi cutremurul intralumea in panica si cinducerea statului se gandeste ca mai bine mor oameni decat sa se instaureze stare de urgenta

asa e sistemult asta de cacaT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta intamplare ne dovedeste faptul ca e necesar sa ai o cultura generala ...si iata ca ea ne poate salva chiar viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunt si foarte dezorganizati. Am vazut o chestie la tv, un oficial din una dintre tarile afectate de tsunami a primit un comunicat prin care era avertizat ca vine "tsunami", insa la traducerea documentului cuvantul val sa-a pierdut pe drum, asa ca respectivul a trimis o persoana sa-la astepte la aeroport pe Tsunami..... Nu cred ca era gluma, desi pare ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti spun eu pentru ce motiv D3us pentru acles motiv pentru care nu se anunta nici la noi cutremurul intralumea in panica si cinducerea statului se gandeste ca mai bine mor oameni decat sa se instaureze stare de urgenta 

asa e sistemult asta de cacaT

 

Din cate stiam eu - inafara de dl Hancu - cutremurile nu pot si prevazute decat cu putine secunde sau minute inainte. In cazul defata dupa producerea cutremurului valul "urias" a atins tarmul la o diferenta de 2 ore daca nu gresesc! In intervalul asta de timp daca sa-ar fi actionat cu siguranta ca nr victimelor ar fi fost mult mai mic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca sunt si foarte dezorganizati. Am vazut o chestie la tv, un oficial din una dintre tarile afectate de tsunami a primit un comunicat prin care era avertizat ca vine "tsunami", insa la traducerea documentului cuvantul val sa-a pierdut pe drum, asa ca respectivul a trimis o persoana sa-la astepte la aeroport pe Tsunami..... Nu cred ca era gluma, desi pare ...

 

Nu e deloc de ras...e chiar de plans.Altii in loc sa-si salveze vietile stateau si faceau poze.Nu stiu ce a fost in capul lor...nu credeau ca vor fi asa de mari valurile sau si-au dat seama ca nu mai au timp sa plece...dar acei oameni pur si simplu si-au privit moartea cu ochii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×