Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sustin ideea aia invechita care spune ca eu, ca om, nu am dreptul sa iau viata  mea sau a altui om!
...ce sustii tu nu este invechit.....dar nu are legatura cu euthanasia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca este normal ca eu sa hotarasc momentul in care vreau sa inchei socotelile cu viata , mai ales daca sunt bolnav incurabil si nu ma mai astepta decat o indelungata suferinta .

Criminali sunt aceia care considera ca este corect ca un om sa sufere mult si bine inaintea unei morti sigure .

Euthanasia va deveni legala si va deveni un drept al fiecaruia . Trebuie stabilite legi si reglementari si va putea fi folosita doar in cazuri speciale in cazul bolilor in stadiu terminal .

Altfel , medicina va evolua asa de mult ca va permite continuarea vietii chiar si dupa ce organismul isi va fi incetat activitatea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, dar poate ca era mai bine sa nu se fi inventat atatea aparate care nu fac decat un singur lucru: te tin in viata. Nu stiu de ce, poate doar sa te chinui pe pamant.

 

Nu sunt de acord cu euthanasia, dar nici sa incerce sa te salveze cand tu de fapt esti terminat. Cel mai bine ar fi sa nu se ajunga la euthanasie.

 

Problema e ca nu stiu cum as gandi daca as fi in situatia oamenilor aceia. Si cred ca nimeni nu stie cum se va comporta ina acea situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti despre euthanasie?

Este doctorul care ajuta un pacient aflat in situatie critica sa moara un criminal sau un suflet bun?

:spiteful:

...ultima frantura din viata mea, este un pat de spital.

am murit, insa unde ma aflu?

ma privesc mirat...sunt jos

pe acelasi pat de spital,

De ce ...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

traiesc intr-o tara in care euthanasia este legala. Exista o asociatie, sau ce-o fi ''EXIT'' condusa de medici bine instruiti, si sunt voluntari care se ofera sa lucreze acolo. Stiu ca procedeul este lung si euthanasierea nu se face simplu. De multe ori dureaza ani pana se ajunge acolo. Cand am vazut si am auzit nu imi venea sa cred (n-are treaba cu religia) mi s-a parut monstruos, dar in timp am acceptat ideea ca cei care lucreaza acolo nu o fac de placere, ei incearca sa ajute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cei care invoca motivele religioase si sustin tinerea pacientului in viata ori sunt inconstienti, ori pur si simplu nu au idee cum e sa fii in situatia respectiva......pana nu te pui in pielea unui om sau sa te fi alflat macar intr-o situatie similara vorbesti ca sa te afli in treaba......voi astia care sunteti contra v-ar placea sa stati intr-un pat pt tot restul vietii conectat la niste aparate si sa puteti doar clipoci din ochi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cei care invoca motivele religioase si sustin tinerea pacientului in viata ori sunt inconstienti, ori pur si simplu nu au idee cum e sa fii in situatia respectiva......pana nu te pui in pielea unui om sau sa te fi alflat macar intr-o situatie similara vorbesti ca sa te afli in treaba......voi astia care sunteti contra v-ar placea sa stati intr-un pat pt tot restul vietii conectat la niste aparate si sa puteti doar clipoci din ochi

 

 

si pe asta sa iti mai chinui si sotul/mama/tatal/copiii... sa te hraneasca, sa te schimbe, etc.... pt ca la noi in tara greu poti sa internezi pe cineva in situatia data intr'un sanatoriu ... costa de rupe.... eu mereu am spus ca vreau sa traiesc atat cat ma pot "duce" singura, nu vreau sa chinui si pe cei din jurul meu .... eu sunt PRO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt contra euthanasierii!!! Pur si simplu religia interzice sa luati viata cuiva!! Daca Domnul a vrut ca omul respectiv sa nu moara pai are motivele Lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt contra euthanasierii!!! Pur si simplu religia interzice sa luati viata cuiva!! Daca Domnul a vrut ca omul respectiv sa nu moara pai are motivele Lui!

atunci dai dovada de egoism .....incearca sa vezi efectele actiunilor tale prin ochii celorlalti.....cei de langa sufera si ei la fel de mult , poate chiar mai mult.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×