Sari la conținut
Forum Roportal
rauldor

Il face haina pe om?

Postări Recomandate

Bineinteles ca si haina conteaza ... conteaza sa fie curata in primul rand ...

Un om ingrijit , imbracat bine intotdeauna va fi tratat mai bine decat altul cu aspect neingrijit , ponosit ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il face haina pe om?

Din pacate, da. Imaginea unui om conteaza foarte mult, mai ales in anumite situatii formale. Imbracamintea deseori arata personalitatea, stilul de viata si respectul fata de persoanele din jur. De pilda, la un interviu, o persoana ingrijita, imbracata corespunzator, va parea mai respectuoasa/serioasa decat una imbracata in haine "de strada" (blugi, adidasi, tricou, etc). De aceea, in orice imprejurare, i se va acorda mai multa atentie omului ingrijit, imbracat bine.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

conteaza al naiba de mult haina, intra jerpelit intr-o institutie sau elegat si vezi reactia celor din jur

desi ar trebui sa astepte sa si vorbesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati avut vreodata de suferit sau de castigat datorita felului in care aratati, va imbracati, sau chiar va purtati?

Ati fost vreodata respins la un job- interview, pt ca nu aveati look-ul corespunzator?

sau poate ati primit un post pt ca pareati corespunzator ca imagine...Cat de mult conteaza aspectul exteror in viata dvs?

Ati evitat sa va apropiati de oameni care nu va placeau ca si exterior?

Hai sa-l luam intr-un fel ca pe un test de sinceritate. Daca vreti, desigur :o:

DA si inca al naibii de mult! :spiteful: Sa nu mai vorbim de faptul ca sunt ocazii in care tinuta este obligatorie dar se considera ca nu mai e nevoie sa-ti spuna nimeni, prin urmare nu e de mirare ca unii mai iau si plasa si pica.. "de pampalai". O spun din patite: faptul ca nu mi-am luat examenul de licenta din prima incercare si l-am luat abea din a doua s-a datorat in mare parte si faptului ca nu venisem imbracat si eu la costum. Culmea ghinionului, maneca de la haina mi se patase urat de tot cu tus de la imprimanta chiar cu o ora inainte de inceperea examenului oral si.. dat fiind faptul ca nici eu nu venisem super pregatit, dar asa meritam o nota de trecere iar cei din comisie (si acum le tin minte mutrele) nu erau prea hotarati daca sa-mi dea nota de trecere sau nu.. uff.. :cry:.. de atunci m-am invatat minte ca la ocazii sa am grija sa arat impecabil si sa nu mai vin in plover si blugi.

 

Si referitor la ultima intrebare: Da, s-a intamplat si mie se pare normal mai ales atunci cand vine vorba de sexul opus. De ex, daca m-ai pune sa aleg intre 2 femei dintre care: una care arata super bine dar nu prea are grija de imaginea ei, de felul cum se imbraca si o alta care mai are unele defecte dar stie f bine sa si le ascunda, iar ca imagine.. parca jubleaza, o leg aleg pe a doua fara nici un regret. :bye:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='ActorGrabit' date='Jul 31 2008, 09:38 PM'

 

Si referitor la ultima intrebare: Da, s-a intamplat si mie se pare normal mai ales atunci cand vine vorba de sexul opus. De ex, daca m-ai pune sa aleg intre 2 femei dintre care: una care arata super bine dar nu prea are grija de imaginea ei, de felul cum se imbraca si o alta care mai are unele defecte dar stie f bine sa si le ascunda, iar ca imagine.. parca jubleaza, o leg aleg pe a doua fara nici un regret. :cheer:

 

 

chiar daca e proasta de bubuie, si nu stie decat sa clipeasca des?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×