Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Partituri muzicale

Postări Recomandate

nu ne explică şi nouă nimeni? nimeni nu se pricepe să citească o partitură, să interpreteze furnicile acelea? că eu sunt mai mult dec

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe de spus si nu prea am cum sa-i explic p forum. Mai exact ce vrei sa stii?

 

Asa in mare: -bemolul - coboara nota cu un semiton

- diezul - urca nota cu un semiton

- becarul - anuleaza efectul diezului sau bemolului.

Si mai sunt semnele de pauza. Fiecare avand alta durata. ex: 1timp, 1/2 timpi etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primele forme sub care se studiaza materia sonora pentru a i se cunoaste si folosi in arta capacitatile expresive, sunt de natura acustico-matematica si cuprind:

- scara generala;

- registrele sonore;

- sistemul de octave;

- scara muzicala

 

1.Scara generala sonora - asezarea sunetelor muzicale intr-o succesiune treptata de la sunetul cel mai grav(jos) pana la sunetul cel mai acut (sus).

 

2. Registrele sonore- scara generala se imparte in trei registre: registrul grav=sunetele de la baza, registrul mediu=sunetele de la mijloc. registrul acut=sunetele din regiunea inalta

 

3.sistemul octavelor: octava se defineste in acustica drept interval cuprins intre un sunet si dublul frecventei lui(fiecare sunet are o anumita frecventa Ex:do=265Hz; la=440Hz)

 

4.Scara muzicala -(Do, re, mi, fa, sol, la, si, do in urcare Do, si, la, sol, fa, mi, re, do in coborare)

 

Asta este doar un procent din ce se poate spune: daca chiar va intereseaza, consultati un manual de teorie a muzicii.

 

Primele forme sub care se studiaza materia sonora pentru a i se cunoaste si folosi in arta capacitatile expresive, sunt de natura acustico-matematica si cuprind:

- scara generala;

- registrele sonore;

- sistemul de octave;

- scara muzicala

 

1.Scara generala sonora - asezarea sunetelor muzicale intr-o succesiune treptata de la sunetul cel mai grav(jos) pana la sunetul cel mai acut (sus).

 

2. Registrele sonore- scara generala se imparte in trei registre: registrul grav=sunetele de la baza, registrul mediu=sunetele de la mijloc. registrul acut=sunetele din regiunea inalta

 

3.sistemul octavelor: octava se defineste in acustica drept interval cuprins intre un sunet si dublul frecventei lui(fiecare sunet are o anumita frecventa Ex:do=265Hz; la=440Hz)

 

4.Scara muzicala -(Do, re, mi, fa, sol, la, si, do in urcare Do, si, la, sol, fa, mi, re, do in coborare)

 

Asta este doar un procent din ce se poate spune: daca chiar va intereseaza, consultati un manual de teorie a muzicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!eu sunt incepatoare in muzica si nu inteleg prin tabulaturi, si unde pot fi folosite?

Editat de Amarena
editat citat, nu se citeaza mesajele kilometrice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×