Sari la conținut
Forum Roportal
beggar

Mezelurile - sunt sanatoase?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

zilele trecute am primit un mail de la un amic referitor la mezeluri.

 

Nimic nu se pierde, totul se recicleaza !

 

Chiar si marfa veche din magazinele de prezentare.

 

Produsul se obtine prin injectare de aditivi si esente din import.

 

Carnea de mistret a fost inlocuita cu cea de cal, desi pe etichete nu era specificat acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu numai ca nu sunt sanatoase, dar chiar iti fac rau; contin conservanti, aditivi, tot felu de substante nocive ( cine stie ce prostii or mai baga prin ele :crazy: )

consumul mare de mezeluri poate provoca si dereglari hormonale

daca nici cainelui nu ii plac mezelurile... :flowers: sa fie mort de foame si nu mananca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carnea de mistret a fost inlocuita cu cea de cal, desi pe etichete nu era specificat acest lucru.

 

 

Daca asta era numai problema !!! n-ar fi rau ca original salamul se facea din carne de cal !!!

 

Bunicul si tata au fost macelari, am avut abatorul nostru ...pe vremuri ...... si tata mereu era chemat sa taie animale mari: cai, tauri. In comunism era interzis desigur acest lucru dar lumea venea sa-l cheme ca stia nu sintem de partea regimului. Vorbeau incet si cu radio destul de tare dar noi copii am auzit despre ce este vorba si n-as fi mancat salam pentru nimic in lume desi tot tata il prepara.

 

In Franta se vinde carne de cal la alimentara obisnuita !!! ma uitam cu un ochi la pachete sa vad cum arata, era mai rosu la culoare dar cand vad ca inoata in singe ca s-a dezcongelat !!! fug departe de la bunatati si prefer cartofi pana-n restul zilelor mele. Nici iepure n-as putea manca !!!

 

Noi deloc nu mancam mezeluri, cumpar doar daca vin musafiri care "pretind" in discutie platoul rece.

 

Pentru noi cumpar doar salmon afumat, sper ca nu-i sintetic ca dupa eticheta vine din Norvegia !!!

 

Si aici se vorbeste tot mai mult despre ce se pune in parizer si altele.

 

Este o firma de mezeluri cu logo un cap de mistret si cand vad peste tot la sectia Delicatese, imi piere pofta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Noir D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carnea de cal e cea mai buna pentru regenerarea sangelui si e la mare cautare si in italia. Ei mananca frecvent aşa ceva. Dar pe noi ne-au aburit ca nu stiu ce si nu stiu cum...

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carnea de cal e cea mai buna pentru regenerarea sangelui si e la mare cautare si in italia. Ei mananca frecvent aşa ceva. Dar pe noi ne-au aburit ca nu stiu ce si nu stiu cum...

Nu asta e problema. Carnea e carne, at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor...fugiti de mezeluri ca dracu' de tamaie!

In primul rind ca nu stiti din ce si cum sunt facute si apoi pentru ca de regula contin foarte multa sare si condimente ceea ce e o bomba pentru sanatate!

Cei cu probleme digestive,cardiacii si cei care au probleme de colesterol,nici in vis sa nu se atinga de mezeluri!

Carne...de soia, mamica!

Buon apetit! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×