Sari la conținut
Forum Roportal
LEE

Sfaturi pentru un invatacel

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

servus everybody

 

ma numesc ligia,si desi am o parere destul de rea despre forum-uri....pana la urma m-am hotarat sa cer si ajutorul vostru ..Pasiunea mea este fotografia artistica ,si pentru a ma perfectiona am nevoie de sfaturile voastre .nu am unde sa urmez un astfel de curs , asa ca incerc sa fiu autodidacta .

 

 

astept mesajele voastre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna LEE-Ligia :) si bine ai venit pe roportal.

Ideea cu fotografia, parerea mea, este ca in primul rand nu poti sa faci arta pana nu stapanesti bine tehnica fotografica (si tot parerea mea personala e ca asta necesita timp, studiu si mai ales exercitiu). Abia apoi poti sa incepi sa "simti" subiectele si sa gasesti unghiurile artistice, lumina cea mai potrivita si etc.

Intr-un fel, si eu sunt la inceput de drum si eu incerc sa aflu raspunsul exact la aceleasi intrebari, asa ca, ceea ce iti scriu este numai informativ. Uita-te pe site-urile fotografilor, incearca sa "furi" meserie si sa experimentezi cat mai mult :)

 

Si, ne mai auzim, da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult pentru mesaj .

Pai, eu am un prieten pe net , fotograf profesionist ...si chiar am incercat pe messanger sa discutam , si am invatat multe caestii teoretice....dar totusi cel mai important in fotografie este practica .Momentan sunt in cautarea unor astfel de cursuri , dar locuiesc intr-un oras mic, asa ca posibilitatile sunt reduse.Nu ma las eu asa usor :)

 

pa ...mai vb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, deja ai inceput cu dreptul :). Daca vrei, spune-i si prietenului tau ca ne-ar interesa sa ne impartaseasca si noua din exeprienta lui, daca vrea :)

 

Pe de alta parte, ca si in oricare alta meserie, experienta duce la calitate. Si pasiunea - sa pui suflet in ceea ce faci, pentru ca, pana la urma urmei, fotografia e, mai mult decat orice, o arta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

el mi-a spus mai mereu , ca degeaba citesc sute de carti , nu-mi ajuta prea mult .Important este sa ma "joc " cu aparatul , sa-la testez , sa-i vad limitele.SI cel mai important lucru , nu este calitatea tehnica a fotografiei , ci mesajul ei .Am vazut fotografii perfect dpdv. tehnic ., dar care pur si simplu nu aveau nici un mesaj , n u iti trezea nici un sentiment .Din nefericire , eu am doar un amarat de zenit.am avut intai un pracatica ( care e super ) , dar sa-a stricat .As vrea sa vad si eu poze de-ale tale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit acest topic mai vechi dar mi s-a parut ok sa mai discutam cate ceva pe el pentru ca sigur mai sunt pe ropo oameni interesati de fotografie. Nu neaparat in sens competitional si profesionist ci pur si simplu dintre cei care fac fotografii prietenilor, animalelor lor, florilor din gradina, peisajelor pe care le intalnesc in calaltorie etc si care ar fi interesati sa afle cate ceva folositor in ale fotografiei.

 

Preiau in cele ce urmeaza fragmente dintrun studiu facut de Nikon :

 

Diferenta dintre fotografii profesionisti si cei amatori

 

Am analizat modalitatile in care fotografii profesionisti si cei amatori fotografiaza in fiecare situatie, pentru a identifica diferentele si pentru a obtine mai multe informatii despre ce inseamna simtul fotografic.

 

Nu va grabiti: profesionistii isi aloca de trei ori mai mult timp decat un amator.

 

Fotografii profesionisti isi aloca mult mai mult timp pentru o fotografie reusita: in cautarea celui mai bun unghi, profesionistii surprind cadrul pe care il considera cel mai potrivit dupa 10 - 10,45 minute. Media pentru cele trei situatii diferite a fost de 10,22 minute. Adica de trei ori mai mult decat amatorul nostru care a inregistrat o medie de 2,43 minute de cautare in cele trei situatii pentru a obtine cea mai buna fotografie. Cea mai lunga durata a fost de 3,30 minute.

 

Am obtinut rezultate asemanatoare atunci cand am analizat cat de mult le ia fotografilor sa faca fotografia odata ce au gasit unghiul potrivit. In medie, profesionistii au stat cu 15 secunde mai mult decat amatorul pana sa identifice si sa prinda cele mai interesante elemente ale cadrului. Acest lucru s-a dovedit a fi important in special in cazul fotografiei de eveniment.

 

Duncan Soar explica,

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sfaturi referitoare la fotografia de calatorie de la Andreas Schmidt

 

Fotografia este umanizata daca fotografiati si trecatorii, insa daca fotografiati un element arhitectural impresionant, reglati viteza de declansare la 1/8 sau 1/15 dintr-o secunda: acest lucru va face ca oamenii in miscare sa para usor incetosati.

Contrastul dintre formele artificiale si cele naturale face compozitia fotografiei mult mai interesanta

 

 

de acord cu ce spune Herr Schmidt,

dar la 1/8 sau 1/15 risti sa ai si arhitectura la fel de

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e imi spui de timp atunci cand calatoresti si nu stii daca sa te uiti la obiectivele turistice, pe harta sau sa pierzi timp cu fotografiile?

Eu am ajuns la concluzia ca o data te duci sa vizitezi si faci fotografii pentru colectia personala cu familia, prietenii, gasca etc si apoi te mai duci o data pentru fotografiat.

Vorba unui amic, facem si noi ca japonezii, fotografiem tot ce ne iese in cale si apoi cand ajungem acasa vedem si noi pe unde am fost si ne-am plimbat. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorba unui amic, facem si noi ca japonezii, fotografiem tot ce ne iese in cale si apoi cand ajungem acasa vedem si noi pe unde am fost si ne-am plimbat. :o:

Pai e mai usor asa.

Pana la urma, sa facem asa sau nu ? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e mai usor asa.

Pana la urma, sa facem asa sau nu ? :crazy:

 

In mod normal nu. Te duci sa vizitezi si apoi daca esti fotograf stai si faci fotografii, cauti unghiuri bune, asezi si un trepied, cauti un moment al zilei cu lumina buna etc. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×