Sari la conținut
Forum Roportal
L64424

ce parere aveti de cei care se sinucid din dragoste? Va tentat sa faceti asa ceva? De ce oare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca multi au iubit asa de profund incat .. atunci cand se despart de cel drag ..nu isi doresc decat sa se termine cu viata lor.Ce ne impinge sa ne luam viata pentru o persoana draga care nu mai e langa noi..O data am fost si eu tentat sa fac asta .. Uni au facut-o ..oare de ce nu s-au oprit.. Pe voi va impins vreodata sa faceti asta pentru o persoana care ati iubit-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu o vad ca pe o dovada de lasitate. nu exista "suflete pereche",jumatati, poate mai multe sferturi :ph34r: totul trece mai devreme sau mai tarziu,de ce sa nu ai rabdare si sa vrei sa pui capat suferintei mai repede? =] oricum dragostea e un egoism in doi,iti gasesti alta jumatate ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu o vad ca pe o ratacire de moment.

Daca esti destul de tare si rational treci peste si asta e cel mai bine.

Nu se merita sa faci o prostie pentru cineva, dar uneori dezamagirea si tristeatea sunt asa de mari incat ratiunea este coplesita cu ganduri triste.

Rataciri am avut nu chiar sa ma duca la gandul de a ma sinucide dar imprudente am facut si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca tine foarte mult de caracterul fiecarui om.....cine are un caracter puternic si este cu capul pe umeri poate depasi mai usor momentul despartirii.... acum depinde si din ce motive se despart, modul in care se face despartirea, de cat timp sunt impreuna .... si multe altele

Ar trebui sa invatzam din fiecare experienta ceva spre binele nostru.... nu sa renuntam a mai lupta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o idiotenie..oricat de mult ai iubit persoana respectiva, daca te-a lasat, inseamna ca nu-ti impartaseste sentimentele..tre' sa ai un psihic labil ca sa faci asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu puteam sa ii inteleg pe cei care se sinucid din dragoste...nu gaseam logica.. sau nu intelegeam cum s-a ajuns la o asemenea alegere.... pana...

 

Dupa 5 ani de relatie... aflu ca EL a inceput o relatie cu altcineva... ca sa scape de mine a inceput sa poarte astfel incat sa ma determine pe mine sa pun punct ... in fine... Cand mi-am dat seama de ce se intampla de fapt... si eu il iubeam atat de mult, era universul meu... mi-am pierdut controlul. Nu m-am gandit sa ma sinucid.... Dar simteam o durere atat de mare incat imi doream sa-mi scoata cineva inima din piept ca nu o mai suport. Ma prabuseam in pat pentru ca imi simteam sufletul obosit si atat de greu de suferinta, simteam cum durerea se materializeaza in sufletul meu ... Imi doream sa nu ma mai trezesc a doua zi, pentru ca din prima clipa a diminetii, realizam ca nu este un cosmar .... era crunta realitate... A fost groaznic... A fost la un moment dat, cand nedormita de vreo 48 ore, imi pierdusem controlul si echilibrul incat aveam tentatia sa ma arunc pe fereastra... imi dadeam seama ca este o nebunie, ca nu are nici un rost... dar nu mai suportam durerea... Chiar daca imi repetam ca nu merita, ca trebuie sa fiu puternica, ca viata merge inainte, si totul raul spre bine... cuvintele nu aveau nici un efect... Durerea era mai reala decat logica unor cuvinte...

 

A fost un moment de slabiciune, nu stiu cat de firesc sau normal.

 

Acum inteleg de ce unii se sinucid din dragoste... nu spun ca le dau dreptate .. doar ii inteleg...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana asta vara, cand auzeam asa ceva mi se para o prostie....dar dupa ce am trecut prin ce am trecut..nu mai zic nimic....am inceput sa-i inteleg pe cei care fac asta..ca sa nu mai bat campii degeaba.....am scris ceva, prin care a trecut cea mai buna prietena...:)(care acum nu mai e....SUFERIND.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pana asta vara, cand auzeam asa ceva mi se para o prostie....dar dupa ce am trecut prin ce am trecut..nu mai zic nimic....am inceput sa-i inteleg pe cei care fac asta..ca sa nu mai bat campii degeaba.....am scris ceva, prin care a trecut cea mai buna prietena...:)(care acum nu mai e....SUFERIND.doc

Wow...tu ai scris asta?...mie mi-a dat un fior de nedescris :) ...si acum imi simt coloana inghetata...sincer, nu pot sa-i inteleg pe cei care fac asta...nimeni nu merita un astfel de sacrificiu...sau, cel putin, nu in felul asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da eu am scris....pai si eu am ramas ...traumatizata sa zic asa..cand am auzit ce s- aintamplat cu prietena mea....nu mi-a venit sa cred...dar asta este...viata merge inainte...buna sau rea...trebuie sa o traim..pt k nu merita sa ne luam viata din cauza cuiva....parerea mea..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita sa iti dai viata pentru nimic si pentru nimeni...sa zicem ca un caz extrem ar fi ca un parinte sa doneze sau sa se sacrifice pentru copilul lui, dar in cupluri nu este cazul de asa ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×