Sari la conținut
Forum Roportal
binary

SITEM ?

Postări Recomandate

===================================================================

1. Intel

 

CPU : Intel Pentium D 945 3.4 GHz Dual Core

 

PB : Asus P5B

PB : Abit NI8 SLI

PB : Gigabyte GA P965P-DS3

 

RAM : Kingston DDR II 1GB PC5300 667 MHz Dual Channel Kit 2

RAM : Corsair 1024 MB DDR2 / 667 MHz / CAS 5 KIT 2x 512 MB

 

HDD : 160 GB Seagate 7200rpm 8MB Serial ATA2

 

Case : Antec NSK4000

Case : Antec SLK3000B

Case : Thermaltake VC2000BNS

 

Sursa : Sirtec HPC-430-P12S

Sursa : Thermaltake 430W 12CM FAN

===================================================================

2. AMD

 

 

CPU : AMD Athlon64 X2 3800+ Dual Core Windsor

 

PB : Abit KN9-SLI

PB : Asus M2N-SLI-Deluxe

PB : DFI LANParty UT nF4 Ultra-D

 

RAM : Kingston DDR II 1GB PC5300 667 MHz Dual Channel Kit 2

RAM : Corsair 1024 MB DDR2 / 667 MHz / CAS 5 KIT 2x 512 MB

 

HDD : 160 GB Seagate 7200rpm 8MB Serial ATA2

 

Case : Antec NSK4000

Case : Antec SLK3000B

Case : Thermaltake VC2000BNS

 

Sursa : Sirtec HPC-430-P12S

Sursa : Thermaltake 430W 12CM FAN

===================================================================

Nu sunt un impatimit al jocurilor asa ca placa video nu conteaza

 

astept pareri in leg. cu rami si placa de baza in special ... va multumesc

apropo am vazut in unele sisteme Cooler - Scythe .. e pt. proc?

 

ca sa va ajut putin vreau sa mentionez la ce il folosesc ... momentan posed un Intel Pentium D

820 2.8 GHZ cu Placa de baza Asus P5LD2 si 1024 Ram Apacer ... eu folosesc VMware Workstation cu 2 OS XPSP2 instalate in VMare... in mom. in care rulez simultam cele 2 OS de pe VMare cu diferite aplicatii in ele Proc. imi sta in blana 100% ... intrebarea mea este ... poate ca unu din sistemele metionate de mine sa ma ajute in sensul ca atunci cand folosesc cele 2 sisteme de pe WMare cu dif. aplicatii proc. sa nu mai stea la 100%?

Editat de binary

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M'dea !! si eu folosesc VMware cu un prescot la 3.0 Ghz overclock'at la 3.60 GHz, insa la mine procu nu ruleaza la mai mult de 70-80%, in schimb mananca foarte mult RAM !!

 

In cazurile astea Intel rulz (cum le place la unii sa zica) !!

 

iar ca placa de baza Asus P5B (o bijuterie de placa ) !! din mai multe considerente !! ...

 

Ca si DDR :ph34r: nu ma pricep care cum dar recomandabil ar fi DDR la 800Mhz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai un Os instalat in VMware sau 2? la mine ram nu consuma mult pt. ca am pus 200 ram la fiecare Windows pe VMware si rami nici la jumate nu foloseste ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai un Os instalat in VMware sau 2? la mine ram nu consuma mult pt. ca am pus 200 ram la fiecare Windows pe VMware si rami nici la jumate nu foloseste ...

 

Am 3 chiar dar nu asta conteaza asa mult ci ... ce programe rulezi in OS-u respectiv !! ma rog si cata mem. i-ai alocat !!! daca ai alocat 200 nu are cum sa "mance" mai mult ... eu am 512 la unu si 256 la restu !! :ph34r:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

folosesc 2 in acelasi timp pt un joc pe internet :ph34r: si de aia as vrea un alt pc sa nu mai imi stea proc in blana ... crezi ca un dual core E6300 ar fi mult mai bun ca 820 al meu ?

Editat de binary

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crezi ca un dual core E6300 ar fi mult mai bun ca 820 al meu ?

 

... bun da ţie pretu, tehnologia, data la care au fost lansate !! nu iti spune nimic ?!?

 

Pai normal ca un E6300 sa fie mai bun ca 820 al tau !! ... si ca Prescotu meu de la lucru sau de acasa =] ...

 

ar mai fi de preferat sa nu cumperi din romania nici un fel de piesa electronica !! mai bine rogi pe cineva sa-ti aduca de afara ... sau daca sti pe cineva care aduce piese de afara e mult mai bine !!!

 

de ce? pt. ca ... in primu rand in romania sunt mult mai scumpe ca sunt pline de accize taxe impozite s.a.m.d. si in al 2-lea rand ... sunt de proasta calitate ;)

 

hai bafta !! :ph34r:

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... bun da ţie pretu, tehnologia, data la care au fost lansate !! nu iti spune nimic ?!?

 

Pai normal ca un E6300 sa fie mai bun ca 820 al tau !! ... si ca Prescotu meu de la lucru sau de acasa :crazy: ...

 

ar mai fi de preferat sa nu cumperi din romania nici un fel de piesa electronica !! mai bine rogi pe cineva sa-ti aduca de afara ... sau daca sti pe cineva care aduce piese de afara e mult mai bine !!!

 

de ce? pt. ca ... in primu rand in romania sunt mult mai scumpe ca sunt pline de accize taxe impozite s.a.m.d. si in al 2-lea rand ... sunt de proasta calitate 8)

 

hai bafta !! :flowers:

Io nu stiu de unde scoti atatea prostii...Decat sa-i bagi omului in cap toate tamepenile mai bine taci dreaq...

Editat de Master_Best

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred eu ca m-am decis intr-un final si va fii asa :

 

Intel E6300 Core™2 Duo E6300 1.86 GHz

ASUS P5B

 

pt rami as opta pt. ca bugetu nu ma lasa : Kingston DDR II 1GB PC5300 667 MHz Dual Channel Kit 2 Module 512MB Kingston ValueRAM ... sunt buni de ceva?

 

initial as vrea : Kingston DDR II 1GB PC6400 800 MHz CL5 Dual Channel Kit 2 Module 512MB Kingston HyperX

dar cum am zis bugetu nu ma lasa ... e neaparat rami la 800 in caz de vreau sa fac OC?

 

la video am optat pt. ASUS EN7300GE/HTD/256M Nvidia GF7300LE PCIE* 256MB DDR2-64bit CLK:580Mhz

nu sunt inpatimit al jocurilor ...

 

bani de o carcasa NSK6500 nu mai sunt asa ca optez pentru un Thermaltake VC2000BNS ii un 1.1 mill iar ca si sursa Sirtec HPC-430-P12S sau Thermaltake 430W 12CM FAN?

Editat de binary

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io nu stiu de unde scoti atatea prostii...Decat sa-i bagi omului in cap toate tamepenile mai bine taci dreaq...

 

auzi ... daca te pricepi la sapat ... daci draq si sapa in continuare ...

 

mai uita-te si tu pe net si vezi ce preturi sunt pe siturile romanesi si ce preturi sunt pe alea straine !!

 

P5B - in romania

 

Asus P5B - undeva in UE

 

n-am nimic impotriva sa te oftici ca arunci banii aiurea dar asta nu inseamna ca tre sa se fraiereasca toti !! :crazy:

 

... sau aia care nu nu stiu ar fi bine macar sa auda !!

 

apropo tot in domeniul "prostiilor" sti ca odata cu aderarea la UE romania tre sa scoata accizele, taxele, si prostiile de impozite ce le-au bagat la electronice? ... dar mai stiai ca au gasit "inlocuitor" ? -- o taxa pe mediu ? 8) ...

... ia de te mai informeaza omule ... chiar daca sti sa dai la harletz asta nu inseamna ca tre sa fi asa incuiat sa nu iti dai seama de unele lucruri ... dar daca nu vrei :) asta e "alta mancare de peste"

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×