Sari la conținut
Forum Roportal
SK

Apa care curge la deal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca mai este deschis un topic despre asa ceva.

Daca este, rog un moderator sa il stearga/uneasca. :)

 

Poate ati auzit si voi de chestii de genul asta: "apa care curge la deal" ; "masini care urca singure"

 

In cazul apei am gasit o explicatie care insa nu m-a multumit si poate stiti voi mai multe pentru ca sunt chiar curios.

 

Explicatia gasita de mine suna asa:

 

"Fenomenul are loc cand panta drumului este mai mare decat a albiei raului/paraului."

 

Are cineva mai multe detalii ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Fenomenul are loc cand panta drumului este mai mare decat a albiei raului/paraului."

 

si noi mergem pe pereti ... unde ai gasit explicatia asta ? Sa inteleg ca daca panta "drumului ?!" e mai mare decat panta raului/albiei atunci apa curge in sus ? De fapt da... are logica ... acuma inteleg... stai sa sting joint-ul ca ma arde la degete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel de bine puteai sa citezi si asta si nu mai era nevoie sa stingi joint-ul. ::):

 

In cazul apei am gasit o explicatie care insa nu m-a multumit

 

Explicatia reala cam pe acolo este insa cea gasita de mine nu este buna si de aceea am cerut mai multe detalii despre fenomen, poate este cineva care stie mai multe.

 

Aceste fenomene ciudate sunt puse pe seama impresiei ca drumul este in urcare cand el de fapt coboara.

 

So....stie cineva mai multe ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Those who have witnessed tidal bore roaring up a ravine are astonised that water does not seem to respect the relative sea level during those times. What macaes the water climb? Water pressure drives water to climb above its level because at the point where the pressure build, is tacaes the easiest path. When the force of pressure is extreme, compressing the water a lower levels, the path of lease resistance is tacaen. During a tidal wave, this path is away from the bulca of water. A tidal wave moves inland until one of two situations occurs:

the level to which it has climbed is higher than the level elsewhere, and the wave recedes, or  

the pressure behind the wave decreases.  

 

Where tidal waves meet mountains, this can result in tidal bore up ravines. Where tidal waves flow inland, this results in a flood tide going hundreds of miles inland. Where the tidal wave finds foot hills or barriers, the force of the wave is brocaen such that it is slowed, allowing a reduction in pressure behind the wave to arrive before the wave moves far inland. But where the tidal wave finds virtually no barriers, due to the land being flat, it becomes water on the move, and this very momentum carries it far inland, and above a height that would otherwise be expected.

 

There is more to the level that water rises than simply water finding its level. Tidal bore carried water up-river in a rus, rising above the sea level with force, for many miles. Tidal bore carries water up ravines, in some cases sooting almost straight up, appearing in a guser at the plateaus overhead. One factor to consider is the force or pressure that water is under, and this is equivalent to the water higher, elsewhere. This is the factor that allows cities to have tap water, due to water stored at a high point in the vicinity, which then puses out into pipes. Water on the move does more than just pus forward, it also creates a void behind it. At first, this water is on the move because there is pressure behind it, licae slosing water in the Gulf. But then, the force of this moving water tacaes on a life of its own. It has momentum, and moving forward, creates a void behind it, thus drawing the water in the direction of motion, thus continuing the motion. Thus, rolling across the flat low lands such as the State of Texas, and moving hundreds of miles inland, on a roll, it does not simply stop when it starts to reach foothills. Why would it stop? Because the overall elevation is more than the sea level? Weigh this, with the force of water, all on the move, behind the lip of the flood tide. This water on the move is greater than the resistance in front of it, so it continues.

 

n-am mai avut rabdare sa traduc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre apa care urca la deal nu am auzit (inafara de prororoca din Amazon, care are o explicatie simpla, sper ca am scris corect).

 

Cat despre masinile, mingile sau alte corpuri rotunde care "urca la deal", cum e cazul la Magura, jud Bacau, explicatia e si aici simpla:

Niste ingineri geodezi, intrigati de acest "mister" au facut niste masuratori si au aflat ca acolo unde pare a fi deal e de fapt vale.

Deci, nici un mister.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca mai este deschis un topic despre asa ceva.

Daca este, rog un moderator sa il stearga/uneasca.  :spiteful:

Poate ati auzit si voi de chestii de genul asta: "apa care curge la deal" ; "masini care urca singure"

In cazul apei am gasit o explicatie care insa nu m-a multumit si poate stiti voi mai multe pentru ca sunt chiar curios.

Explicatia gasita de mine suna asa:

"Fenomenul are loc cand panta drumului este mai mare decat a albiei raului/paraului."

Are cineva mai multe detalii ? :crazy:

[snapbacca]21952[/snapbacca]

 

 

Dragul Meu,

 

Cea ce propui tu aici este o jignire la rubrica asta de "Stiinta si Tehnica"... Fi si tu mai matur, lasa chestiile astea puerile! Astea sunt intrebari din Grupa Mare! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

\"Fenomenul are loc cand panta drumului este mai mare decat a albiei raului/paraului.\"

Frate ai auzit de legile fizicii

 

Eu cred ca ce zici tu nu poate aparea decat in cazul legii lui arhimede si asta dect daca lichidul(apa) este inchis intr-un "container" sau ceva asemanator (pamant) si e supusa unei pesiuni ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit personal chestia cu masina, undeva pe niste serpentine intre Deva si Sibiu. Era blocaj de trafic si mi se parea ca merg la vale si am luat piciorul de pe frana. Surpriza, am luat-o inapoi. Ne-am uitat cu atentia si am constatat ca intr-adevar era vorba de o iluzie optica. Auzisem de Bacau, Magura, etc. Cica iluzia intervine la pante mai mici de 5%. De fapt ma intreb cum ar putea apa sau masina sa invinga gravitatia? Daca ar fi posibil, deja avem un perpetuum mobile. Lucru contrazis pana si de manualele scolare de fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul Meu,

 

Cea ce propui tu aici este o jignire la rubrica asta de "Stiinta si Tehnica"... Fi si tu mai matur, lasa chestiile astea puerile! Astea sunt intrebari din Grupa Mare! ;)

[snapbacca]29606[/snapbacca]

 

 

;)

 

Frate ai auzit de legile fizicii

 

Eu cred ca ce zici tu nu poate aparea decat in cazul legii lui arhimede si asta dect daca lichidul(apa) este inchis intr-un "container" sau ceva asemanator (pamant) si e supusa unei pesiuni :)

[snapbacca]30486[/snapbacca]

 

Inainte de a incepe cu jigniri macar cititi cu atentie.

Nu am spus ca este bun ce am gasit eu, ci ca este doar singura explicatie gasita pe care nu am validat-o (adica nu m-a multumit)

 

Am scris ce am gasit aici in speranta ca poate cineva stie mai multe.

 

Si apoi am si adaugat:

 

Explicatia reala cam pe acolo este insa cea gasita de mine nu este buna si de aceea am cerut mai multe detalii despre fenomen, poate este cineva care stie mai multe.

 

Aceste fenomene ciudate sunt puse pe seama impresiei ca drumul este in urcare cand el de fapt coboara.

 

Care parte din textul sublinat cu rosu nu ati inteles-o ?

Eu nu va fac pe voi imaturi sau puerili pentru ca ma criticati pentru ceva in legatura cu care eu nu am fost de acord ca si cum am sustinut contrariul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am patit ceva asemanator cu masina. mergeam pe niste stradute dintr-un orasel de munte si panta era mare. am parcat si cand m-am dat jos din masina era sa ma imprastii si sa ma duc dura la vale. din masina nu parea ca e asa abrupta strada 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×