Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Biblia si OZN-urile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e o replica la topicul "biblia si dinozaurii" :flowers: Spre deosebire de unii sau altii de pe forum, eu n-am citit Biblia decat in proportie de maxim 10%. Dar as fi curios sa aflu daca in scrierile Bibliei s-a facut referire, fie si foarte vag, la existenta unor alte lumi/civilizatii in afara de cea in care traim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pronunta decat cu privire la "lumea spirituala"...dar despre alte civilizatii nu spune nici ca nu si nici ca da...Dar ceva "nave spatiale" asa cum le vedeau ei atunci apar pe la Ezechiel :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e o replica la topicul "biblia si dinozaurii" :swoon: Spre deosebire de unii sau altii de pe forum, eu n-am citit Biblia decat in proportie de maxim 10%. Dar as fi curios sa aflu daca in scrierile Bibliei s-a facut referire, fie si foarte vag, la existenta unor alte lumi/civilizatii in afara de cea in care traim.

evident, insa in mod cert nu le numeau OZN-uri , ci ... ma rog, n-as vrea sa deranjez credinciosii ortodocsi cu parerile mele :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
evident, insa in mod cert nu le numeau OZN-uri , ci ... ma rog, n-as vrea sa deranjez credinciosii ortodocsi cu parerile mele :swoon:

Nu, le numeau "gloria lui Yahveh" sau "slava lui Dumnezeu" :soc: Erau c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, le numeau "gloria lui Yahveh" sau "slava lui Dumnezeu" :soc: Erau c
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
serios? :crazy: Harald, am spus doar ca nu vreau sa perturb crestinii :doh:

 

si cred ca as mai gasi vreo 2,3 denumiri :D

 

:D Apocalipsa Dupa Ioan, daca alea n'or fiOZN-uri pe acolo eu nu mai stiu sa citesc...

E la mintea cocosului ca ceea ce se povesteste acolo erau clar nave , arme, motoare de propulsie, e vorba de calatorii in spatiu, in viitor, in alte dimensiuni probabiil...

Oricum la momentul cand a fost scrisa nici un om nu era capabil sa explice ceea ce era o nava, cum arata o explozie nucleara, cum ar fi sa zbori in spatiu, cum arata un motor antigravitational, sau alte asemenea lucruri nefamiliare in cuvinte celor din vremurile de atunci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, le numeau "gloria lui Yahveh" sau "slava lui Dumnezeu" :crazy: Erau c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Enoh sa urcat la cer cu Carul de Foc si chiar a vazut ca pamantul e rotund ca o toba!

Mai sunt si Fii lui Dumnezeu care s-au imperechiat cu fetele oamenilor!

Iar Vedenia lui Ezechiel e probabil un tanc evreiesc ;-))

 

Cred ca o sa mai citesc odata Apocalipsa Dupa Ioan ca sa'mi improspatez informatia... :spiteful: am uitat mare parte din detalii dar stiu exact ca primul gand cand am citi a fost : OZN'uri, Civilizatii Extraterestre!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca o sa mai citesc odata Apocalipsa Dupa Ioan ca sa'mi improspatez informatia... :spiteful: am uitat mare parte din detalii dar stiu exact ca primul gand cand am citi a fost : OZN'uri, Civilizatii Extraterestre!!!

Astea le gasesti in Geneza nu in Apocalipsa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand se va descoperi viata pe alte planete, cand extraterestri vor ateriza pe pamant cu nave atunci Dumnezeu va inceta sa mai existe.

 

Ma refer la extraterestri de origine materiala, cu nave ca in Star Wars.

 

Dumnezeu va inceta sa existe fiindca nu scrie nicaieri in Biblie ca exista viata extraterestra.

Scrie ca totul a inceput aici si aici se va sfarsi, NIMENI nu pleaca pe alta planeta.

 

De ce nu pleaca? Fiindca nu-i lasa Creatorul:

 

Isaiah 24:21

 

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×