Sari la conținut
Forum Roportal
Saharian

Care este schimbarea majora pe care a adus-o emigrarea personalitatii dumneavoastra ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Experientza mea dar si parerile celor de acasa au remarcat ca m-am schimbat considerabil...

 

E greu de spus insa daca aceste schimbari se datoreaza mai mult 'maturizarii' ( ca sa nu ii zic

imbatrinire :flowers: )

ori poate in special vietii intr-o alta Societate.

Ce parere aveti ?

Poate pentru a arunca un pic mai multa lumina asupra fenomenului , cunoasteti cazuri

in care prieteni buni, 'gemeni' in gindire la momentul emigrarii unuia dintre ei - se reintilnesc

dupa citiva ani buni -> mai gindesc la fel ?

Au ramas la fel modul de a comunica, mai sint aceleasi distractii favorite, etc..?

S-au schimbat emigrantii mai mult decit cei ramasi acasa ?

 

O rugaminte - acest subiect nu este dedicat stabilirii unei 'suprematii' - se vrea doar

o compilatie de trairi de la martorii unor decenii framintate - de ambele parti ale

granitelor de west (si sud) ale Romaniei.

Va multumesc pentru contributie - cu sperantza ca ne va ajuta sa ne cunoastem mai bine

 

:flowers:

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbari n-au cum sa nu fie...chiar daca unele le vedem noi insine sau sunt vazute de altii...

Despre mine pot spune ca sunt mai calm, privesc viata dintr-un unghi mai increzator...

In relatiile mele cu vechi prieteni din tara nu pot spune ca schimbat ceva in rau pt. ca inca ne mai intalnim cu placere si iesim la o bere sa mai povestim...De fiecare data cand ajung in tara ii caut...

Nici la ei n-am vazut vre-o schimbare in atitudinea lor fata de mine...poate o mica dorinta de a arata ca si ei au avut o alegere buna ca au ramas in tara...dar tendinta asta a disparut cu timpul pt. ca eu n-am facut niciodata comparatii intre viata mea de-aici si a lor de-acolo...le-am raspuns la intrebarile lor dar m-am rezumat la a prezenta faptele dintr-un unghi neutru...

Ce cred ei despre mine? Habar n-am...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Schimbari n-au cum sa nu fie...chiar daca unele le vedem noi insine sau sunt vazute de altii...

Despre mine pot spune ca sunt mai calm, privesc viata dintr-un unghi mai increzator...

In relatiile mele cu vechi prieteni din tara nu pot spune ca schimbat ceva in rau pt. ca inca ne mai intalnim cu placere si iesim la o bere sa mai povestim...De fiecare data cand ajung in tara ii caut...

Nici la ei n-am vazut vre-o schimbare in atitudinea lor fata de mine...poate o mica dorinta de a arata ca si ei au avut o alegere buna ca au ramas in tara...dar tendinta asta a disparut cu timpul pt. ca eu n-am facut niciodata comparatii intre viata mea de-aici si a lor de-acolo...le-am raspuns la intrebarile lor dar m-am rezumat la a prezenta faptele dintr-un unghi neutru...

Ce cred ei despre mine? Habar n-am...

 

 

Hmmm, uite acum m-am gindit :

 

Ar fi bine sa precizam si citi ani avem pe afara ,

 

eventual si unde ?

 

Eu 16

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uitucilă... unde?

 

nu am uitat, evitam doar :jester:

 

Am sa iti raspund printr-o mica ghicitoare ... sint mai ales din

tara cu punctul cel mai sudic in care teoretic se poate ajunge pe jos

din Ro.

Alte amanunte nu mai dau - cel putin nu in public :flowers:

:friends:

 

tu?

 

:flowers:

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal m-am schimbat, m-am maturizat.

Dar tind sa cred ca aceasta maturizare poate ar fii venit in alt mod daca ramineam in tara fata de cum am "crescut" aici. Am intilnit persoane de toate felurile, am vazut alte stiluri de viata, am descoperit valoarea muncii dar si a banului. Nu mai spun de locurile superbe care le-am vizitat si pe care daca ramineam in Romania nu as fii avut ocazia si posibilitatea sa le vad. Toate astea intr-un fel sau altul si-au lasat amprenta asupra maturizarii mele.

Amicii din tara, putinii care ii mai am, nu si-au schimbat atitudinea fata de mine si nici eu fata de ei. Ei zic ca sint neschimbata in felul meu de a fii, de a ma prezenta si asta imi face placere.

Nu am plecat demult, sint cam 5 ani dar au fost ani plini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmm, uite acum m-am gindit :

 

Ar fi bine sa precizam si citi ani avem pe afara ,

 

eventual si unde ?

 

Eu 16

 

:flowers:

 

In SUA de 6 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Statele Unite de 20 de ani !!!

 

 

Si efectul este ? :soc:

 

:flowers:

 

Eu personal m-am schimbat, m-am maturizat.

Dar tind sa cred ca aceasta maturizare poate ar fii venit in alt mod daca ramineam in tara fata de cum am "crescut" aici. Am intilnit persoane de toate felurile, am vazut alte stiluri de viata, am descoperit valoarea muncii dar si a banului. Nu mai spun de locurile superbe care le-am vizitat si pe care daca ramineam in Romania nu as fii avut ocazia si posibilitatea sa le vad. Toate astea intr-un fel sau altul si-au lasat amprenta asupra maturizarii mele.

Amicii din tara, putinii care ii mai am, nu si-au schimbat atitudinea fata de mine si nici eu fata de ei. Ei zic ca sint neschimbata in felul meu de a fii, de a ma prezenta si asta imi face placere.

Nu am plecat demult, sint cam 5 ani dar au fost ani plini.

 

Hi Iulia,

 

Ma gindeam ca in cazul tau schimbarile nu sint atit de diferite de cele ale prietenilor tai pentru ca in ultimii ani Ro e mult mai apropiata ca stil de viatza si rest decit a fost in 90 cind am plecat eu (si multi altii )

( in sensul ca prapastia se inchide - poate prea incet comparativ cu ce am dori noi ...dar se inchide totusi )

:soc:

 

:swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum mi-a schimbat emigrarea personalitatea? Nu cred ca prea mult. Poate m-a facut sa acord mai multa toleranta celor din jur, sa deschid ochii si urechile la chestiile noi, sa fiu mai pe faza in general. Nu pot sa zic ca m-a schimbat in profunzime, ca inainte de a emigra eram intr-un fel si acum sunt cu totul altfel, nu. Dar recunosc ca acum am mai multe oportunitati pe care in Romania nu le aveam, ca am mai multe sanse si ca gandesc mai pozitiv si vad mai degraba chestiile roz din jur decat pe alea negre. Nu-mi permit sa vad negru in jur...fiindca viata e scurta si nu merita sa ma consum pentru nimeni si nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×