Sari la conținut
Forum Roportal
PaZz

cine e mai dobitoc ? animalul sau omul?

Postări Recomandate

"Cu exceptia omului, nici-o fiinta nu se uimeste de propria existenta." Arthur Schopenhauer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca nu au gasit o metoda prea buna pentru a ajunge la fericire fara sa raneasca pe altii.. asta e alta poveste.

Deci, dupa parerea ta, facem rau ca sa fim fericiti pentru ca nu am gasit alta metoda de a ajunge la fericire decat ranindu-i pe altii?

Scopul scuza mijloacele, asta vrei sa spui? Si tu esti de acord cu asta? Inseamna ca oamenii chiar sunt niste dobitoci... :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarat e ca omul e cea mai evoluata fiinta. Dar din punctul meu de vedere, pretuiesc animalele mai mult. Imi este mult mai mila cand vad o pisica sau un caine zacand pe sosea decat atunci cand aud la stiri ca nu stiu cati oameni au murit intr-un accident de masina. As omori mai degraba un om necunoscut decat un animal necunoscut. Poate asta se datoreaza si faptului ca inca nu am intalnit suficienti oameni care sa imi impuna respect.

Nu-i asa ca i-ai oferi o bucata din pulpita ta unui leu? :cheers: :D ca doar si el e animal :lol: si cum sa nu il tratezi si pe el cu blandete si sa il pretuiesti :doh:

Adica realizezi ca luand in amanunt situatia nu ai face asta !! :D dar nah , lasa ca e mai plin de respect animalul :party: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pus in discutie a alege intre viata mea si cea a unui animal. Cred ca e logic ce as alege. Eu vorbeam de un om necunoscut, pentru ca de asemenea e logic ca la familia mea nu as renunta pentru un animal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

animalul e mai dobitoc dar compenseaza, ca omul are muuult mai multe "calitati" printre care rautatea si prostia pe primul loc (vorbesc la modul general :party: nu ma luati la bataie :cheers: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspundem la intrebare sa ne gandim mai intai la polisemia cuvantului cheie:"dobitoc"

dobitoc= Animal patruped (domestic);

(Om) care este lipsit de inteligenţă sau de bun-simţ

Depinde la care dintre sensuri ne referim cand dam un eventual raspuns.Nu poti sa atribui insusirea de dobitoc unui animal(ca si trasatura de caracter ma refer).E valabil doar la om.

Daca ne referim la gradul de inteligenta atunci putem spune ca animalul e mai dobitoc ca omul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evident ! ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×