Sari la conținut
Forum Roportal
gabrielaepurescu

Sunt distrusa!

Postări Recomandate

Salutare! Azi m-a sunat o prietena a sorei mele care imi spune ca de acum doi ani sora mea are hepatita B! Marea problema e ca se drogheaza! Si ce sa va spun ca nu a facut absolut nimic pentru vindecare! Nu vrea la spital nu vrea nimic! Ce ma fac? De doi ani! Oare cat de tare a avansat boala! Astept unraspuns ! Eu una de cand am aflat, nu pot sa imi mai revin! Eu am 33 de ani, ea are 25, eu am familie, am o fetita de 9 ani si bomba: sunt insarcinata in 3 luni cu bebe 2! Ce ma fac ? Cum o conving? Azi am fost la medicul de familie, mi-am luat trimitere sa imi fac analizele! Dar cum o conving pe ea? In ce fel a avansat boala ei in 2 ani? Nu mai stiu ce sa fac?! Sunt disperata! E totusi sora mea si vreau sa o ajut! Va rog sa ma ajutati! Sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ini primul rand felicitari pt bebe :D .fa-ti curaj.totul va fi bine.hepatita probabil ca a luat-o de a seringi.am o cunostinta care tot asa se droga si are hepatita c.primul lucru care trebuie sa faci e sa cauti o clinica de dezintoxicatie.eu daca eram in locul tau cand ma-s duce la doctor ca sa vad ce fac bebe as lua-o cu mine.as face o ecografie si as chema-o si pe ea sa vada.crede-ma ca nu se poate sa nu ii se inmoaie inima la vederea bebelusilor,si sa vrea si ea o viata noua de la capat.

sper sa fie totul bine nu-ti pierde speranta si inca o data felicitari mamicoo :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata si in primul rand felicitari pentru bebe, referitor la sora ta....nu stiu cat de mult o poti ajuta acum, ptr. ca mai toata atentia ta trebuie sa fie asupra ta si a a lui bebe mic....gandeste-te ca daca suferi prea mult nu face bine la bebel, ...si sunt de aceiasi parere cu julia sa o iei cu tine la o echo. si incearca sa vorbesti si cu ea ca macar sa ia ceva hepatoprotectoare,..primul pas e sa o convingi sa nu se mai drogheze si daca reusesti asta abia dupa aia poti sa incerci sa faca tratament si pentru hep... ..referitor la cat de mult a avansat boala, e greu de spus , gandeste-te ca sunt f multe pers. care au virusul de copii si poate nu au aflat niciodata si cu atat mai putin nu au dat pe la medic.

 

sanatate maxima si sa ne auzim cu bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna si ma bucur ca-ti faci griji pentru sora ta.Primul pas pe care trebuie sa-l faci pentru a o ajuta este sa o convingi sa se lase de droguri.Daca nu se intampla asta nu primeste tratament ,dar nici nu ar rezista.Acum,este greu si pentru tine,pentru ca esti insarcinata si nu trebuie sa-ti faci rau.Te asteptam cu vesti si ai grija si de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gabriela asteptam sa ne spui ce s-a intamplat.sper sa faci idea cu echografia.inca ceva,primul lucru trebuie e sa se lase de droguri.in discutiile cu ea sa nu folosesti cuvantul "te inteleg",pt ca sora ta se simte ca nimeni nu o intelege,unul intre lucrurile care au condus-o spre droguri.sa folosesti fraza " incerc sa te inteleg".asa sora ta va simti ca esti alaturi de ea.

gaseste un centru de dezintoxicare.dute singura acolo si vb cu un medic despre problema surorii.cerei medicului informatii despre persoanele care sunt la sfarsitul terapiei,si incearca sa afli in ce zi vor fi acolo.

in ziua acea o vei lua pe sora ta si te vei duce la centru de dezintoxicare.acolo va vedea si alte persoane ca ia si ii va starni curiozitatea.de ce ei sau lasat si eu nu?incearca sa intri in conversatie cu persoanele acelea alturi de sora ta.

cat despre hepatita daca sora ta va incepe terapia la centrul de dezintoxicare,nu o zapacii la cap cu hepatita,va fi prea mult pt ea.

stiu un un mod destept de a afla despre boala ei si in ce stadiu este fara ca sora ta sa stie.

cand va incepe terapie la centru e sigur ca va da proba de singe.

vb cu persoana care va lua proba,sa mai ia si o proba de singe pt tine.explicai ca proba de singe o vei duce la spital,ca sa afli de hepatita.

o data luata proba te vei duce la hepatolog ducandu-i proba de singe si el va stii ce analize va face.

vei afla in ce stare a bolii e.e important sa afli daca este purtator activ sau inacitv.daca este activa se poate trata repede.

daca rezultatele sunt bune las-o sa termine terapia cu depandenta de droguri si dupaia spune-i de hepatita.

inca ceva important.o data ce va incepe terapia pt dependenta de droguri sa stii ca trebuie sa-i faci un program de activitati(daca nu are la centru),cum ar fi:mici excursii,teatru,inscrio la niste cursuri de a invata sa gateasca,etc.

de la o cunostinta care are hepatita si a terminat terapia de dezintoxicare tin minte ca la centru mi-a spus ca aveau diferite activitati cu colegii,cum ar fi gatitul.

trebuie sa-i arati ca viata e frumoasa.

curaj si incearca sa nu te superi,totul va fi bine.

Editat de julia22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu cum sa va multumesc! Sunteti niste adevarati prieteni! Nu stiu daca exista zi, secunda sau clipa din viata mea in care sa nu ma gandesc la ea! Am numai ganduri negre, ma gandesc doar ca va muri si ca o sa o pierd si chiar nu as putea sa suport asa ceva. De luni, in fiecare zi, imi duc fetita la 12 la scoala si apoi ma duc si stau la ea pana cand iese fata de la scoala la ora 4! Mi-a povestit cu lux de amanunte cum a ajuns aici. Spre fericirea mea, am aflat ca se injecteaza doar din Mai anul acesta, dar tragea la tigara! Astfel ca nu inteleg cum de are de acum doi ani Hepatita B, ptr ca prietena ei Ana asa mi-a spus! Am inteles ca virusul se ia in urma injectarii de la o persoana purtatoare de virus! Nu mai stiu ce sa cred! Dar hai sa va povestesc un pic mai pe larg povestea ei: acum vreo 4 ani a plecat in Grecia, sa lucreze dupa un esec sentimental, un baiat care bomba: se droga, fura masini si din masini, dar ce este culmea , ei nu i-a dat voie, el stiind ca e foarte grav ce facea el. Omul acela chiar a iubit-o. In schimb ea tragea la tigara pe ascuns fara ca el sa stie, iar cand a aflat, intr-un Decembrie pe 29 cand era chir ziua mea el a fost prins in flagrant, si arestat, a fost dus la Jilava unde s-a vindecat complet. Ea intre timp il vizita impreuna cu familia lui, pana cand s-a hotarat sa plece in Grecia!!! Dar numai cu ajutorul maicutei noastre care a luat drumul lui Dumnezeu si s-a rugat la toate bisericile din Bucuresti, la toate manastirile din tara pana cand Dumnezeu i-a auzit ruga si s-a linistit. Iata ca a plecat acolo intalnindu-l pe Nico, un om mai mare cu 20 de ani divortat si cu un baietel de 8 ani! A iubit-o si o iubeste. I-a expirat contractul, ea a stat peste, si ca urmare are in acest moment interdictie pentru Grecia! Dar iata ca a sosit acasa. El a inceput sa vina regulat o data pe luna in tara, bani nu le stie numarul, saptamanal, aur iar bomboana de pe coliva , pe 16 octombrie i-a trimis bani sa isi ia si ea o MASINUTA. Si-a luat un Peugeot 206! Asta pentru ca pe 28 Octombrie ea implinea 25 de ani! DOAR 25 de ani! Dar acum sa revin:intorcandu-se in tara si-a intalnit vechiul anturaj, cel cu care se dragau ea si Vali, pe vremuri. Si de aici a inceput totul: avea bani, nu era controlata de nimeni, facea ce vroia, pleca unde dorea si venea cand vroia fara ca nimeni sa nu ii poata zice ceva, si asta pentru ca ea exploda: sunt majora, am o varsta, nu trebuie sa dau voua explicatii, am bani, nu cer de la voi,! Dadea bani in casa, ii ajuta pe ai mei, doar statea acolo!!! Si asa era pana la urma, eu am fost cea care i-am linistit: voi cat a stat in Grecia nu i-ati purtat de grija, si acum ce dracu, e mare, aveti incredere in ea ca stie ea ce face!! Si a iesit cum nu se poate mai rau! Pana cand a inceput sa nu mai vrea sa isi plateasca datoriile in casa, tot timpul ii lipseau din aur, telefoane ciudate la ore tarzii, si atunci cad primea un telefon se imbraca si pleca!Si cel mai tragic, faptul ca arata groaznic cand aparea acasa, pe la 2-3 dimineata! Tata era cel care era sigur ca se droga! Noi nuuuuuuuuuuu! si nu!!! Pana in seara de craciun 25 Decembrie 2005 cand tata a pedpsit-o, i-a promis ca daca iese afara nu mai intra! Ea era descoperita, nu avea MARFA si spre surprinderea tuturor...a intrat in sevraj! Tata a fost cel care a chemat salvarea la ora 22 si care a aparut la 5 dimineata!!! Tata a stat toate aceste ore in fata blocului astaptand... Eu am aflat abia dupa o saptamana, de sf. Ion, de ziua lui tata! Stiau ca ma va soca, asa a fost, si de atunci nu pot sa imi revin! Saracul tata, ma gandesc ca e groaznic sa fii parinte in situatii ca astea! Mama, nu cred ca are rost sa va mai spun cum este! Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea si pe noi! Dar iata ca tuturor ne-a dat senzatia ca are ambitie, si ca vrea sa termine. Nu a mai iesit o vreme decat insotita de cineva din noi, a facut tratament, tata a facut rost de la un medic de SMC de ceva bun, care i-a spus ca in spital nu are rost sa stea ca e mai rau! Si se vindeca vazand cu ochii. Zilnic imi rupeam din timpul alocat familiei mele si mergeam la ea! Daca nu ma duceam o zi, ma suna disperata! ;Sora mea ce faci nu la mine?; Simteam ca ma prabusesc! Ma durea groaznic, e sora mea si asa am fost crescuti, uniti, si cu multa dragoste, cand m-am maritat si ma ducem in vizita la mama imi pastrau orice mancau ei! Ce daca te -ai maritat tot copilul nostru esti! Fratii mei inseamna mult pentru mine! Cand deja au mai prins un pic de incredere i-au drumul din CUSCA! Si rau au facut, pentru ca din primavara a inceput sa se injecteze! Si iar tragedie! Iar plecari, iar telefoane suspecte, pe fix si pe mobil, iar figura aia de om pierdut. Intr-o zi , in vara, i-am spus: sora mea azi vreau sa stam si noi de vorba cum stateam noi o data; Si tu ai inceput? Sa iti vezi de viata ta si de familia ta , nu am ce sa vb cu tine!!! Si aia a fost toata discutia noastra! Toti ma condamna ca nu am vb niciodata cu ea, dar nu vor sa inteleaga , ca nu aveam cu cine, nici nu vroia sa ma vada, dar sa deschid un asemenea subiect! Nico nu stie nimic, nici nu imi dau seama de ce! Acum e bine! Mi-a promis ca luni mergem la Victor Babes, asteptam o trimitere de la medicul de famile, acestuia i-a murit socrul si nu a venit toata saptamana la cabinet! Daca ma duc oare cu ea fara trimitere, la Victor Babes ne primeste, sau e musai sa asteptam pana luni, eu nu mai pot sa astept atat! Azi tot merg la Polizu, sa il cunosc pe medicul cu care o sa nasc! Si ma gandeam ca dadeam o fuga si pe la VB. Sau poate stiti voi un centru de dezintoxicare bun! Ce sa ma mai fac nu stiu!!! Am servici, am familie, am si eu ca toti o viata agitata si plina! Dar asta ma omoara cu zile! Nu pot ca am ajuns sa aud si vorbesc astfel despre sora mea! Este o frumoasa, un manechin de fata! As vrea sa va pot trimite o poza, sa vedeti ca nu va mint! Este o superba, are succes la barbati, este exact genul de femeie dupa care intorci capul pe strada! Dar ce pacat... Ajutati-ma! Sotul meu nu e de acord ca ma duc acolo, nici nu vrea sa auda ca o duc pe Danuta pe acolo! Azi dimineata eu mi-am facut analizele pentru primul trimestru de sarcina! Si eu si sotul meu! Astept ziua de marti cu rezultatele! Dar nu mi-e frica! Nu ma intereseaza daca am sau nu si eu...Va multumesc pentru tot, vamultumesc pentru ca existati, pentru ca va opriti 10 minute ca sa ma cititi si pentru ca imi raspundeti! Sa fiti sanatosi si fericiti! Degeaba suntem fericiti daca nu suntem sanatosi si...invers! Sa traiasca tot ce iubim! Tuturor numai bine ! Inca o data mii de multumiri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei azi am cunoscut pe medicul cu care voi naste. La Polizu! E minunat omul asta! Am prima eco, am fost cu sora mea asa cum m-ati sfatuit, a fost extraordinat , am lacrimat amandoua... Bebe e sanatos tun, eu la fel, mi-a dat no-spa, elevit, si magne b 6. Sunt vitamine si minerale, magneziu ptr bebe si ptr mine. Suntem fericiti cu toti. Eu ma bucur, si pentru ca sora mea e fericita pentru mine, fericita tare de tot, am vazut eu. Cu ochii mei. Acum sunt obosita am avut o zi grea si mult prea plina! Dar promit sa va tin la curent! Simt ca traiesc din nou. VA PUP PE TOTI!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pt bebe :offtopic: ma bucur ca ai aplicat ideea mea.cauta un centru de dezintoxicare plizz poate reusesti ceva.am o intrebare.niko stie de situatia ei?crezi ca daca ar afla ar putea schimba ceva?interdictia o poate scoate,de obicei cei care stau dupa ce le expira viza au o amenda la vama.am lucrat la birou de avocati si stiu.si eu tot in grecia stau.ma gandesc ca daca ar fi cu niko si cu baietelul lui poate se gandeste si ea la situatia ei.

Editat de julia22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×