Sari la conținut
Forum Roportal
binary

Procesor, Placa De Baza Si RAM

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cine ma poate ajuta sa imi explice ceva in leg cu 2 tipuri de procesoare.

 

sunt pe cale sa imi cumpar un nou PC si nu ma pot sa iau o decizie in leg. cu 2 CPU

 

1 ar fi ... Intel Pentium D 930

2 ar fi ... Intel Pentium D 945 si e ceva de genu (no Intel Virtualization Technology) ce vrea sa insemne ...

 

 

 

ca placa de baza m-am gandit la un Asus P5B ... dati o parere in leg si cu placa de baza

 

despre RAM nush ce as putea sa folosesc ... Geil Kingmax Kingston Corsair ... ceva raport calitate pret

 

si daca e bine sa am 2x 512 in dual channel sau un slot de 1024 ....

 

 

va multumes foarte mult ...

 

 

si ce carcasa ma sfatuiti ... una cu tot cu sursa sau separat sursa si carcasa ... si niste nume de carcase

bune si surse ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Procesor: Intel Pentium D 945 , revizie mai noua si frecventa de tact mai ridicata. Daca nu sti ce e , tehnologia de Virtualizare nu te intereseaza!Tehnologia iti permite sa rulezi mai multe sisteme de operare concomitent si este menita pentru servere.

 

Placa de baza: Nu am experienta cu modelul respectiv dar Asus face placi de baza bune in general. Totusi iti recomand placile de baza facute chiar de Intel. Sunt mult mai stabile decat cele de la Asus, care la randul lor sunt printre cele mai stabile.Placile de la intel sunt in general cam cu 10% mai scumpe decat cele de la Asus dar merita

 

Ram: Kingston , Kingmax , Corsair , Geil in ordinea asta. Este o opinie personala si nu o pot argumenta foarte mult. In toti produc memorie de prima mana. Important e sa gasesti fix memoria cu pretul cel mai mic pentru frecventa de tact cea mai mare si cu cele mai mici latente.

Ai grija sa se potriveasca (sa nu iei DDR2 pentru o placa de baza care nu suporta sau invers). De preferat ar fi sa iei o placa de baza care are sloturi DDR2 si 2x512 Module de DDR2 la 667 Mhz in cele mai mici timinguri posibile.

Cu 2 module in dual channel banda pe care circula datele intre procesor si memorie este dubla , sporul de performanta este semnificativ!

 

 

Carcasa si sursa: Chieftec! Fie cu sursa propie fie fara si adaugi o sursa Enermax.

Vezi sa iei una de minim 500-600W efectivi si sursa sa aibe o eficienta cat mai mare. Un Pentium D papa ceva energie.Antec mai face carcase bune si unele relativ ieftine dar fereste-te de surse!

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult ...

 

ce zici KINGSTON - DDR II 512MB, PC5300, 667 MHz, Kingston ValueRAM

pret 2,180,000 merita ? nu stiu ce e cu frecvetele alea ... sry

 

 

ce placa de baza de la intel im recomanzi .... asus p5 b costa in jur de 5.3 mill deci tot ceva pana in pretu ala ...

 

 

la case daca iau un chiftec cu tot cu sursa 360 merita sau nu?

Editat de binary

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , suna bine.Iti recomand totusi sa iti iei memoriile in set.

Se vand cate 2 module in pereche dual channel pentru a garanta functionarea corecta.Tehnologia dual channel este una relativ "carpita" in sensul ca nu a fost acoperita de standardul initial. E foarte recomandat ca cele doua memorii sa fie identice

Daca nu gasesti asigura-te sa fie din aceasi serie , eventual verifica abtipildurile (sa aibe serii consecutive si numarul de lot identic).

In general mai toate magazinele au memoriile la set asa ca nu cred ca o sa fi nevoit sa ajungi la ultima masura. Un magazin spre exemplu:

 

Ce cauti tu:

http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/va...al-channel-kit/

 

 

 

Daca te manaca buzunarul si suporta placa de baza:

 

http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/hy...al-channel-kit/

http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/hy...al-channel-kit/

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

Am mai raspuns o data in primu meu post: Clar 945!

 

Daca tot sunt aici:

Grija mare la racire , sa iti instalezi cel putin un ventilator de 12 cm pe spate care sa scoata aerul cald( sau doua de 8/9 ) si la fel pe fata care sa bage aer rece.

Ai grija sa ai numarul de ventilatoare care baga/scot egal si sa pui filtre pe cele care baga (6 ron / filtru). In felul asta o sa scapi de mult din praf si la vara cand da caldura nu o sa ai probleme.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perfect ... o sa ajung la 22 mill cu PC

 

la HDD m-am gandit la Seagate de 160GB

iar video ceva Asus EN7300GT stiu ca suna naspa dar nu am bani si de un video k-lumea

Editat de binary

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seagate ar fi prima mea alergere.

Video buily by Asus la fel de bun.Poti sa-ti schimbi placa video si mai incolo, ideea e sa ai o baza solida (in special placa de baza/procesorul). Restul se schimba mai usor pe urma.

 

Vezi cum te descurci , ori iti iei acum iainte sa se scumpeasca si mai rau de sarbatori (cum e obiceiul in Romania) ori iti iei in Februarie cand scad preturile post-sarbatori de iarna si nu cresc inca la loc de Pasti.

In alta ordine de idei cumpara-ti revista Chip , au pe ultima pagina niste grafice cu prognoza pentru preturi la diverse categorii de componente (sau aveau intr-o vreme).Sunt destul de informative ca sa spun asa.

 

 

Daca te bate gandul de unitate optica: LG sau Asus. Plextor ,daca te dau banii afara din casa.

 

Daca ramai cu maruntisi cumpara-ti si un UPS si ai grija sa ai impamantarea facuta cum ar trebui in casa!

Sistemul vezi sa ti-l monteze cineva care chiar se pricepe si sa lege toate tablitele/firele de impamantare (i/o shieldul are niste bucati de tabla care vin peste partea metalica a porturilor usb/etc pentru a face impamantarea catre carcasa si apoi spre impamantarea casei)

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×