Sari la conținut
Forum Roportal
fiorello

probleme cu placa de baza?

Postări Recomandate

Am o placa de baza Asus P4P800-X.

Am doua hdd-ri de 160GB fiecare conectate pe IDE pe acelasi cablu (unul master si unul slave). Unul este Seagate iar celalat este WD. Problema pentru care sper sa gasesc un raspuns in acest forum este legata de nedetectarea de catre BIOS a niciunuia dintre cele 2 hdd-uri. Problema nu este permanenta si nu depinde de faptul ca am doua hdd-uri, pentru ca s-a intapla acelasi lucru si cu unul singur. Se intampla din cand in cand acest lucru. Problema apare mai intai cand sunt in win xp. Se blocheaza calculatorul si se aude un zgomot ciudat, probabil ca se lovesc capetele hdd-ului. Practic calculatorul ingheata, iar cand dau reset se intampla ca hdd-urile sa nu fie detectate si practic sa nu se incarce SO. Problema a disparut aparent dupa ce am mutat hdd-urile de pe primary pe secondary. Dar sincer nu cred ca este o solutie care va da rezultate pe termen lung. S-a mai intalnit cineva cu astfel de problema?

 

Alte caracteristici ale sistemului: procesor Intel P4, 2,8Ghz, 512 MB RAM, placa video NVIDIA GeForce 6200, DVD-RW ASUS, DVD-ROM ASUS (conectate acum pe IDE primary). Windowsul este xp professional cu sp2 si l-am instalat de curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sursa ?

 

Exceptand o posibila dar putin probabila defectiune a placii de baza... verifica sursa.

 

WD-urile mai fac figuri uneori... daca e Master trebuie setat explicit Master With slave Present, setare facuta din jumper. Fara jumper WD-ul e master, orice alt hard ar fi slave. WD-ul accepta destul de greusor sa fie slave...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai mentionat un "DVD-RW ASUS" ... cu o astfel de componenta am si io probleme in windows !!

 

incearca sa il scoti din sistem si vezi cum reactioneaza !!

 

... iar cu sunetele ciudata ... sa nu fie dus unu din HDD-uri (sa aiba bad-uri fizice) !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai mentionat un "DVD-RW ASUS" ... cu o astfel de componenta am si io probleme in windows !!

 

incearca sa il scoti din sistem si vezi cum reactioneaza !!

 

... iar cu sunetele ciudata ... sa nu fie dus unu din HDD-uri (sa aiba bad-uri fizice) !!

 

 

ambele hdd-uri sunt noi noute...e adevarat sunt facute in china

am sa scot dvd-rw-ul si sa-l monitorizez o vreme...mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sursa ?

 

Exceptand o posibila dar putin probabila defectiune a placii de baza... verifica sursa.

 

WD-urile mai fac figuri uneori... daca e Master trebuie setat explicit Master With slave Present, setare facuta din jumper. Fara jumper WD-ul e master, orice alt hard ar fi slave. WD-ul accepta destul de greusor sa fie slave...

 

Sursa pare a fi stabila. Tensiunile se mentin in limitele normale. Uneori 5V depaseste foarte putin limita superioara. Temperaturile MB si CPU sunt OK. Ambele sunt sub 35-40 gr. C.

Cat despre hdd-uri...le setasem din jumperi in felul urmator: Seagate master si WD slave. Acum am scos WD-ul din sistem in ideea de a vedea ce se intampla cu el. Si am repus Seagate pe Primary si opticele de secondary. Am sa scot si DVD-RW-ul la sugestia lui ADITM.

 

Am uitat sa spun la primul post ca dupa ce mi s-a intamplat prima oara traznaia asta am susceptat hdd-ul (din cauza sunetului ciudat care seamana cu un "clanc" si dupa care ingeata SO). Era tot un WD si era singur. Mi-am luat la sugestia unor prieteni un Segate de aceeasi capacitate, iar WD-ul l-am dus la service. Cei de la Service mi-au dat altul in schimb. Nu mi-au spus daca intr-adevar era bulit cel vechi sau nu. Nici eu n-am intrebat...eram fericit ca mi-a dat altul in schimb. Si cum aveam 2 hdd-uri am zis sa le bag pe amandoua in sistem. Si la putin timp mi s-a intamplat iar traznaia. De asta susceptez acum mainboardul si mai precis controllerele IDE.

 

Multam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×