Sari la conținut
Forum Roportal
Cornelia24

Obsesie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!!!

Am o problema relativ mare (zic eu), sper sa ma puteti ajuta. Am priten cu care urmeaza sa ma casatoresc in primavara, suntem de multi ani impreuna. Anul trecut pe vremea asta am fost despartiti o perioada (ne-am certat din cauza unor neintelegeri), nu credeam ca ne vom mai impaca. Eu am zis ca este cazul sa-mi refac viata si m-am hotarat sa ies cu un prieten comun. Am iesit cu el in jur de 2 saptamani, insa intre noi nu a fost mai mult de cateva sarutari si mers in discoteca sau la restaurante. Tipul mi-a zis ca isi doreste o relatie de lunga durata, eu am zis sa incerc ... insa nu am putut deoarece inca il iubeam pe fostul prieten si nu puteam sa fiu cu altcineva. I-am spus tipului ca nu pot sa fiu cu el si ca nu vreau sa-l fac sa sufere, mi s-a parut ca m-a inteles...m-a rugat totusi sa ma gandesc 2 saptamani daca vreau sa ma impac cu fostul prieten si sa-i dau un raspuns inainte de Craciun, eu am fost de acord si in 2 sapt i-am dat un raspuns negativ, dupa care m-am intalnit cu fostul prieten si dupa o lunga discutie si dupa ce am acceptat amandoi sa facem anumite compromisuri ne-am impacat. Greseala mea a fost ca nu i-am spus despre tentativa mea de a incepe o noua relatie cu acel prieten comun (pe care il cunostea mai bine el)....am facut asta din 2 motive...pentru ca ma rugase celalalt sa nu-i spun nimic si m-am gandit ca daca ii spun relatia noastra ar putea avea de suferit pe viitor ... ar fi putut interveni reprosuri si alte chestii.

Totul a fost ok o perioada dupa care am inceput sa am probleme....tipul asta cand stia ca prietenul meu lucreaza ma suna si ziua si noaptea...imi spunea intr-una ca ma iubeste si ca nu poate fara mine. Eu am incercat in repetate randuri sa-i explic ca nu pot sa fiu cu el...sa-l fac sa inteleaga ca nu are cum sa ma iubeasca...i-am zis ca tot ce pot sa-i ofer este prietenia mea si atat. Insa nu a inteles si nici in ziua de astazi nu vrea sa inteleaga. Ma suna, imi trimite mesaje, daca se imbata ma ameninta ca ii spune prietenului meu ca am iesit cu el, ma face cu nervii....nu mai suport, imi este foarte frica, nu mai stiu ce sa fac, mi-am schimbat nr de tel, insa l-a aflat pe cel nou....cand stie ca sunt acasa la parintii mei suna pe telefonul fix....am ajuns sa deconectez noapte telefonul pentru a nu avea probleme cu ai mei....toate astea se intampla de obicei in weekend cand se imbata .... apoi in timpul saptamanii imi trimite mesaje cu scuze si sustine ca nu a fost el cel care mi-a vorbit urat si ca ii pare rau....ca el vrea sa ma vada fericita....insa nu face altceva decat sa ma distruga nervos!!! De multe ori nu pot sa ma concentrez la munca din cauza ca ma gandesc cum sa fac sa scap de el.

Sincer, nu stiu ce sa fac! Help!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca trebuia, si trebuie, sa ii spui prietenului tau adevarul, si sa iti asumi responsabilitatea.... stii vorba...minciuna are picioare scurte... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stiu...am gresit acum un an ca nu i-am spus, insa acum este tarziu si imi este frica sa nu ne afecteze relatia mai ales ca urmeaza sa ne casatorim in scurt timp!!!

 

se spune ca o greseala recunoscuta e pe jumatate iertata...dar ce te faci daca afla dupa casatorie? nu e mai grav?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am incercat in repetate randuri sa-i explic ca nu pot sa fiu cu el...sa-l fac sa inteleaga ca nu are cum sa ma iubeasca...i-am zis ca tot ce pot sa-i ofer este prietenia mea si atat. Insa nu a inteles si nici in ziua de astazi nu vrea sa inteleaga. Ma suna, imi trimite mesaje, daca se imbata ma ameninta ca ii spune prietenului meu ca am iesit cu el, ma face cu nervii....nu mai suport, imi este foarte frica, nu mai stiu ce sa fac, mi-am schimbat nr de tel, insa l-a aflat pe cel nou....cand stie ca sunt acasa la parintii mei suna pe telefonul fix....am ajuns sa deconectez noapte telefonul pentru a nu avea probleme cu ai mei....toate astea se intampla de obicei in weekend cand se imbata .... apoi in timpul saptamanii imi trimite mesaje cu scuze si sustine ca nu a fost el cel care mi-a vorbit urat si ca ii pare rau....ca el vrea sa ma vada fericita....

Io zic să nu-i mai oferi nici o prietenie. Pentru că ăsta e un motiv să insiste, nu să te lase

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se spune ca o greseala recunoscuta e pe jumatate iertata...dar ce te faci daca afla dupa casatorie? nu e mai grav?...

 

Crede-ma ma tot gandesc cum sa fac sa-i spun...insa stiu ca daca va afla (cunoscandu-l pe prietenul meu), sigur nu imi va ierta aceasta greseala. Poate totusi se va calma si ma va lasa in pace. Are momente si momente....de multe ori imi promite ca nu imi mai face rau si ca nu ma mai cauta...il tin in jur de 3 saptamani dupa care daca se imbata iar incepe. Azinoapte de exemplu m-a tinut la telefon 3 ore, mi-a fost frica sa nu-i raspund....stiam ca el stie ca prietenul meu lucreaza...mi-e frica sa nu cumva sa-l sune....am preferat sa-i ascult jignirile si am stat la telefon pana a adormit. Cred ca este nebun. Sunt terorizata de frica!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede-ma ma tot gandesc cum sa fac sa-i spun...insa stiu ca daca va afla (cunoscandu-l pe prietenul meu), sigur nu imi va ierta aceasta greseala . Poate totusi se va calma si ma va lasa in pace. Are momente si momente....de multe ori imi promite ca nu imi mai face rau si ca nu ma mai cauta...il tin in jur de 3 saptamani dupa care daca se imbata iar incepe. Azinoapte de exemplu m-a tinut la telefon 3 ore, mi-a fost frica sa nu-i raspund....stiam ca el stie ca prietenul meu lucreaza...mi-e frica sa nu cumva sa-l sune....am preferat sa-i ascult jignirile si am stat la telefon pana a adormit. Cred ca este nebun. Sunt terorizata de frica!!!

 

si crezi ca dupa casatorie nu vor mai exista "ciudati" sau "obsedati"? vorba lui harald... ai gresit, nu o sa se bucure, dar daca nu poate intelege prietenul tau, mai ales ca erati despartiti in acea perioada... nu mai spun nimic :yes:

 

later edit: tu de ce ii mai raspunzi?? fi ferma, daca e sa ii spuna asta e... recunosti ca ai gresit, nu? fii responsabila!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede-ma ma tot gandesc cum sa fac sa-i spun...insa stiu ca daca va afla (cunoscandu-l pe prietenul meu), sigur nu imi va ierta aceasta greseala.

Asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce s-ar putea intampla daca nui faci nimci acum sperand sa se rezolve de la sine? Sa fii maritata si sa te trezesti cu un apel sau un mesaj. Sau ca sotul tau si el sa aibe o discutie in care "prietenul" sa mai si exagereze realitatea. Cum te vei disculpa atunci? Chiar daca sotul tau are are bune intentii il vei puen intr-o situatie in care discernamantul lui e mult mai solicitat. Acum e mai simplu, mai ales daca pasul clarificarii vine de la tine.

SI daca provoci o discutie e bine sa-i ai partasi pe parintii tai - asa sotul tau nu va fi tentat sa iti reproseze gestul - comentat si inteles in familie si nu va cadea in capcana de a -ti reprosa ratacirea daca ai obtinut intelegerea parintilor tai. Atunci si iertarea lui va fi girata. E important! Asa ca ordinea ar fi parintii si apoi explicat viitorului sot, intr-un consiliu de familie.

Bafta multa! Si nu amana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×