Sari la conținut
Forum Roportal
motz_ovi

pb cu HDD-ul ?

Postări Recomandate

salutare, ce pot sa fac in cazul in care vreau sa-mi instalez windows-ul restartez,bootez dp CD si se blocheaza in ms-dos ?? este prima oara cand mi se intampla asa ceva...singura solutie pt ameliorare a acestei pb pe care am gasit-o deocamdata : este sa ma rog de diferiti colegi sa-mi instaleze win de pe calc lor...totusi nu inteleg cum de la mine se blocheaza in ms-dos si la ei nu ....pb mea este HDD-ul ?? sau alti extraterestri de prin el ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Verifica memoria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tks for sugestion dar e intacta..384 Mb..asa cum e de multe vreme.alte cauze ce crezi ca ar putea fi ?

Dacă instalarea eşuează, memoria trebuie verificată cu un program gen "memtest" (care scrie valori la fiecare adresă şi după aceea citeşte ce apare la adresa respectivă). Simpla numărare celor 384 MB nu oferă indicii despre starea memoriei.

 

HDD-ul se testează (şi se depanează, dacă e nevoie, cu soluţii gen "zero fill") cu sisteme de operare simplificate, gen "On-track disk manager" sau cu programele de diagnosticare de la firma producătoare a hard-disk-ului respectiv. Personal, am obţinut

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×