Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Dumnezeu VS Satan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fara pretentia de a fi exeget in materie de religie sunt curios cine credeti ca va castiga razboiul final despre care se vorbeste,Dumnezeu vs Satan.Argumentati va rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se poate convinge de asta chiar acum. Doar o privire in urma si in prezent, in propria viata, si oricine va descoperi cine este marele invingator din viata lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca o sa castige vreodata cineva pt ca amandoi ar fi constienti ca asta ar insemna ruperea echilibrului si dupa ar trebui sa o ia iar de la inceput :P:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare se poate convinge de asta chiar acum. Doar o privire in urma si in prezent, in propria viata, si oricine va descoperi cine este marele invingator din viata lui.

Nu intreb despre trairea personala a fiecaruia dintre noi ci despre confruntarea finala.

 

nu cred ca o sa castige vreodata cineva pt ca amandoi ar fi constienti ca asta ar insemna ruperea echilibrului si dupa ar trebui sa o ia iar de la inceput :yes:

Presupunand ca ar uita de nevoia de echilibru cine crezi ca va fii invingator?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raul se poate face oricum, oricand, si in orice cantitate. Binele e mai subtire, mai greu de conceput. De asta, eu pariez pe Dumnezeu. Doar bunatatea infinita poate acoperi mizeria lumii. Satan nu poate castiga, poate din simplul motiv ca ar fi lipsit de "obiectul muncii" si ar fi fortat sa se auto-distruga apoi :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raul se poate face oricum, oricand, si in orice cantitate. Binele e mai subtire, mai greu de conceput. De asta, eu pariez pe Dumnezeu. Doar bunatatea infinita poate acoperi mizeria lumii. Satan nu poate castiga, poate din simplul motiv ca ar fi lipsit de "obiectul muncii" si ar fi fortat sa se auto-distruga apoi :yes:

De ce crezi ca ar fi lipsit de obiectul muncii?Nu ar mai avea farmec daca si-ar indeplini dorinta ascunsa din vesnicii de a fii Dumnezeu?De ce ar trebui Satan sa se autodistruga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Natura demonului se presupune a fi rea. Cat timp exista notiunea de bine, energia ii este canalizata impotriva a ceva. Daca ar invinge demonul, ar fi fortat sa actioneze contra creatiei, ar distruge tot, si in final fie s-ar neantiza si el, fie ar ramane intr-o stare vecina cu catalepsia, din lipsa de ocupatie. Nu-i acord capacitati demiurgice, sa poata reconstrui ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce tema interesanta si fabuloasa!Oare cine va invinge?

Abia astept sa-l vad pe Dumnezeu luptandu-se cu Satan.

O sa fie dificil ambii au forta si muschi,cred ca o sa fie

o lupta milenara.Ma intreb unde o sa se tina?O fi intrare

libera?Cred ca da,doar Dumnezeu stie ca n-avem bani

de cheltuit pe prostii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce tema interesanta si fabuloasa!Oare cine va invinge?

Abia astept sa-l vad pe Dumnezeu luptandu-se cu Satan.

O sa fie dificil ambii au forta si muschi,cred ca o sa fie

o lupta milenara.Ma intreb unde o sa se tina?O fi intrare

libera?Cred ca da,doar Dumnezeu stie ca n-avem bani

de cheltuit pe prostii!

Doamne c poti sa spui.Se pare ca nu crezi intr-o lupta finala.Wellcome to club!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne c poti sa spui.Se pare ca nu crezi intr-o lupta finala.Wellcome to club!

Nu mai bateti campi!

Nu exista alt satan decat cel cunoscut in Biblie ca fiind Dumnezeu!

Satanul din Biblie este doat o inventie, o tinta falsa, astfel ca sa nu fie invinuit falsul dumnezeu de relele care s-au petrecut sub "stapanirea sa"!

Deci nu poate fi vorba de nici o lupta finala, caci nu are intrecine sa se deie!

Eventual va avea loc marea revelatie cand asa zisul Dumnezeu isi va arata incaodata coltii sangerosi si se va demasca ca iind adevaratul satan...si lumea contemporana va realza ca primitivii de acum 2000 de ani au putut fi dusi usor in eroare de catre acest fals dumnezeu ...dar in ziua de azi realitatea istorica ne arata adevarata lui fata hilara!

Daca Dumnezeu a adus atata suferinte, mizerie, saracie, razboaie si molime oamenilor ce ar mai fi putut sa le aduca diavolul?

Vedeti bine ca alinarea tuturor acestor plagi apocaliptice vine dinspre stiinta, cunoastere invatatura si educatie, nici din greseala de la religie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×