Sari la conținut
Forum Roportal
Valiar

VPU Recover

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

Am si eu o mica mare problema cu o placa video. Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe aceasta tema. Ideea e ca in timpul anumitor jocuri (noi si vechi) dupa aprox. 5-10 min imi iese din joc si imi apare o eroare "VPU Recover has reset your graphics accelerator as it was no longer responding to graphic driver commands". Dupa 2 sau 3 astfel de erori imi cere restart obligatoriu. Am o placa video Ati 9550, procesor amd athlon 64, placa de baza asus A8V. Am fost cu unitatea la service-ul firmei de unde am cumparat-o si domnii de-acolo mi-au spus ca fizic nu are nimic, in rest nu stiau nici dansii.

Am luat ultimele drivere, ultimul BIOS (gandindu-ma ca ar fi din cauza soft-ului), am formatat si sistemul insa degeaba. A mai patit cineva asa? Se poate rezolva aceasta problema sau singurul remediu este schimbarea placii video?

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca nu mai raspunde comenzilor dupa ce te joci poate insemna ca ventilatorul de pe placa video nu mai duce bine, si normal, supraincalzirea VPU (visual processing unit) duce inevitabil la erori. Mergi la un service si pune-i sa-ti schimbe coolerul, si apoi sa-ti testeze placa in fata ta, sa vezi ca merge :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au mai avut si altii problema asta!!! Se pare ca placa video e o mancatoare de curent ... asa ca "verifica" sursa ... cu una mai mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sursa am luat mia mare decat imi dadeau ei...am luat de 460 ei imi dadeau de 350...deci nush daca e de la sursa...cat despre cooler...o sa il schimb si o sa vad dupa...despre mersu la service v-am spus...am fost si i-au facut un test...rezultatul: fizic nu are nimic...probabil o sa imi dea acelasi raspuns daca ma mai duc inca o data.

Multumesc mult pt ajutor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un GeCube ? Aceste placi video sunt de obicei supra-tactate... pur si simplu placa ta video (adica GPU-ul, Graphics Processing Unit) nu suporta sa ruleze stabil la frecventele setate din soft. Scade aceste frecvente, vezi daca se rezolva. Teoretic e caz de service... nu ruleaza la specifcatiile la care ai cumparat-o... leul l-ai dat... ea nu vrea sa-si faca treaba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E un GeCube ? Aceste placi video sunt de obicei supra-tactate... pur si simplu placa ta video (adica GPU-ul, Graphics Processing Unit) nu suporta sa ruleze stabil la frecventele setate din soft. Scade aceste frecvente, vezi daca se rezolva. Teoretic e caz de service... nu ruleaza la specifcatiile la care ai cumparat-o... leul l-ai dat... ea nu vrea sa-si faca treaba...

 

si cum ii scad frecventele astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un articol care iti spune cap coada despre cam tot ce ai vrea sa stii gasesti aici :

 

http://www.tweakguides.com/ATICAT_1.html

 

Muuuuult mai complet decat as avea timp sa scriu acum... are cateva pagini bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum scad frecventa ca nu inceleg ,plzz tr mesaj,eu nu pot trimite mesaje ,de ce?

 

Jokerrrrrr, pentru ca apesi pe butonul RAPORT, in loc de RASPUNDE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cum ii scad frecventele astea?

Trebuie sa te uiti la catalist control ceneter la sectiunea ati overdrive, akolo iti va da mai multe posibilitari de a creste si scade frecventa procesorului.....i dai mai mik si nu vei mai avea probleme..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×