Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Sex-roluri : Masculin si Feminin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi acesta este un aspect pe care multa lume nu il sesizeaza direct el influenteaza indirect/direct toata populatia globului de la polul nord pana la polul sud au loc influente majore si continue ce determina baietii si fetele sa-si asume sex-roluri . Multe femei nu accepta ideea si se intreaba de ce reactioneaza barbatii asa , si anume el sa citeasca ziarul si ea sa gateasca iar barbatii de ce sa faca femeile cariera cand ele trebuie sa stea la cratita si sa creasca copiii. Dintr-un studiu asupra manualelor romanesti alternative reiese ca in carte sunt 108 poze cu baieti/barbati si 58 cu femei/fete , ca baietii desf activitati competitive si care necesita forta fizica iar fetele croseteaza , impletesc si se joaca cu papusile . Baietii de mici sunt batuti pe umar , li se zice ca ei nu trebuie sa planga si sa se exteriorizeze pe cand fetitelor sa fie grijuli , sa se supuna si sa fie ascultatoare . In plus alte aspecte arata ca si creierele fiecarui gen s-au format in mare masura pe aceste "specializari" . Dar ce facem cand o fetita a fost crescuta in stilul baietos sau viceversa , cum o sa o vada societatea , cumva ca un ciudat-ciudata , ca un element distinctiv care se evidentieaza flagrant? si uite asa au unele persoane de suferit ca nu intra in "tipar" . Societatea occidentala constata o crestere spre "echilibru" spre unisex , unde femeia munceste cot la cot cu barbatii dar ca si consecinta directe apar mariajele la o varsta foarte inaintata . Deasemenea femeile care acced sau conduc de pe un post de conducere tipic masculin asemenea barbatilor sunt predispuse la stres emotional foarte puternic , infarct , crestere agresivitatii si implicit a testosteronului. Intrebare care se pune ar fii sa continuam pe roluri sau sa accedem la unisex????? :jester:

Editat de master_mind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeia, cu toata tendintele carieriste din ziua de azi, n-ar trebui sa-si piarda feminitatea. Sa faca orice, dar sa ramana feminina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

P :jester: e mine m-ar interesa strict parerea ta despre acest subiect ,si nu ce spun statisticile .Femeile pot face fata si in viata de familie cit si daca are o functie de conducere ,bine atata timp cat e sustinuta de partener .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Femeia, cu toata tendintele carieriste din ziua de azi, n-ar trebui sa-si piarda feminitatea. Sa faca orice, dar sa ramana feminina.

Define: feminina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu.. Incepand de la comportament, modul in care interactioneaza cu ceilalti, gestica, pana la stil vestimentar. Feminina, in acceptia mea, e o femeie care nu tipa, nu injura, nu fumeaza pe strada (nu zic sa nu fumeze deloc, ca deja.. ), se imbraca cel putin ingrijit, nu e sleampata, nu balangane mainile in mers, stie cum sa incruciseze picioarele cand se asaza, are maini ingrijite, nu miroase a ceapa,... O femeie cu parul lung e mai feminina decat una cu parul scurt, de exemplu.

Dar mai cred si ca lucrul asta se educa in timp, n-o sa-i cer eu mamei mele, care toata viata ei a stat numai la cratita, sa mai fie feminina la 50 de ani.

Scopul intrebarii, insa, ma intriga...

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P :roll: e mine m-ar interesa strict parerea ta despre acest subiect ,si nu ce spun statisticile .Femeile pot face fata si in viata de familie cit si daca are o functie de conducere ,bine atata timp cat e sustinuta de partener .

si de ce esti asa consternat la fata :senile:

 

Ideea e ca ce vad eu in societate altii au avut si timp si cunoastere de a cerceta fenomenul acum doar il evoc si cu argumente , cum era sa vin sa prezint aceste concepte fara o baza ...sa zic uite asa am dedus eu pe baza analizei a mediului social. Parerea mea e ca am vazut toate cazurile posibile :

-barbat autoritat si cu simt de propriet cu femei supusa si la cratita

-barbat efeminat (ca si caractereistici ) cu femeie supua si la cratita

-barbat efeminat cu femeie cu calitati comportamentale masculine

cam aste sunt in mare categoriile pentru ca un cuplu in care femeie se vede de cariera si barbatul o vede in gospadarie nu rezista foarte multe timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc. Atat vroiam sa stiu. Si unde mai pui subiectivitatea ce o releva post-ul.

esti om esti subiectiv clar , indiferent daca e constienta sau nu...subiectivitatea normal :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti om esti subiectiv clar , indiferent daca e constienta sau nu...subiectivitatea normal :roll:

Da, dar parerile sunt impartite. Parerea ei nu poate fi universal valabila. Asta vroiam sa subliniez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar parerile sunt impartite. Parerea ei nu poate fi universal valabila. Asta vroiam sa subliniez.

categoric dar per total fiecare intra la un tipar , spre exemplu tu - femei puternice cu comportament masculin (competitie , agresivitate - verbala , insesibilitate dar te tradeaza faptul ca pielea ta e fina si subtire si poti simti durerea mai usor :roll: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×